Veetin sähkökäyttöinen easy wax roll-on VS höyläys

Heda88

Olen aina höylännyt ihokarvani sen nopean toimenpiteen vuoksi. Kuitenkin silloin tällöin sattuu tulemaan haavoja, joista saattaa jäädä jopa arpi muistoksi.

Pääsin testaamaan Veetin sähkökäyttöistä roll-on -pakkausta. Olen aiemminkin kokeillut vahoja, mutta kallistunut enemmän käyttämään höylää.

Tein vertailumielessä testin , kumpi näistä kahdesta tavasta on parempi. Vahasin toisen säären ja höyläsin toisen.
Lopputulos osoitti seuraavat tosiasiat:

Veet:
sopii herkälle iholle
ei satu (pitää nopeasti vetää liuska)
sänki ei tule omalla kohdalla viikkoon
sääret ovat pehmeät ja sileät

- ei vedä ihan kaikkia karvoja pois, usemman vahauskerran jälkeen samasta kohdsta, jolloin höylällä piti siistiä lopputulos
- sääret eivät pysy sileinä luvattua 4 neljää viikkoa
- hidas projekti, vaatii aikaa ja kärsivällisyyttä
- mahdolliset verenpurkaumat

Höyläys:
Nopea
Siisti tulos
Edullinen

- saattaa huolimattomuuksissaan vetää haavan
- mikäli ei muista vaihtaa säännöllisesti terää, on epähygieeninen


Itselleni tuli muutama kamalan näköinen verenpurkauma vahauksesta, mutta se lopputulos! Jalat olivat todella pehmeät, tosin höylällä piti tehdä loppuviimeistelyt . Huomasin "höylä-jalassani" kahden päivän jälkeen jo sänkeä, mutta vahatussa jalassa se tuntui vasta viikon sisällä.
Jos kärsivällisyyteni riittäisi tähän touhuun vahaisin jalkani aina!

Testasin myös kasvoille tarkoitettua Precision waxia kulmakarvoja siistiessäni. Tämä oli myös kivuton ja huomattavasti nopeampi ja ihan hyväksi havaittu tuote. Luultavasti vahaan tästä lähin kulmani, kuin nypin. Punoitusta ja ärtyisyyttä ei ollut läheskään niin paljon, mitä iho punottaa kulmia nyppiessä.

1

167

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • kastuvainen

      Sain myös Buzzadorin (www.buzzador.fi) kautta testattavaksi Veet tuotteita. Easy Wax roll-on vaha todella oli melko kivuton vaihtoehto esim. kylmä vahaan verrattuna. Tulos ei kuitenkaan riittänyt ja vedin epilaattorilla vielä jalat varmuuden vuoksi. Neljää viikkoa sileät jalat on kyllä semmosta paska puhetta, mutta kyllä ne viikon pysyy ihan hyvänä.

      Precion Waxia en saanut toimimaan kulmille ollenkaan. Sillä ei vaan yksinkertaisesti lähtenyt mitään irti. En tykkää ollenkaan :(

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kumpi vetoaa enemmän sinuun

      Kaivatun ulkonäkö vai persoonallisuus? Ulkonäössä kasvot vai vartalo? Mikä luonteessa viehättää eniten? Mikä ulkonäössä?
      Ikävä
      84
      1679
    2. Ei se mene ohi ajan kanssa

      Näin se vaan on.
      Ikävä
      85
      1212
    3. Tavoitteeni onkin ärsyttää

      Sua niin turhaudut ja unohdat koko homman
      Ikävä
      110
      1113
    4. Tunnistebiisi

      Laita joku tunnistebiisi, niin tiedän ett oot täällä ja kaipaat ehkä mua
      Ikävä
      66
      880
    5. Taidat tykätä linnuista paljon

      Mikä on sun lemppari ☺️😉🥹🦢🐦‍⬛🦉🦜🦚
      Ikävä
      102
      861
    6. Okei nyt mä ymmärrän

      Olet siis noin rakastunut, se selittää. Onneksesi tunne on molemminpuolinen 😘
      Ikävä
      56
      808
    7. Miks käyttäydyt noin?

      Välttelet kaikkia kohtaamisia...
      Ikävä
      47
      721
    8. Ei sun tarvi jännittää enää

      en yritä enää mitään. Tiedän että olin mauton ja sössin kaiken.
      Ikävä
      36
      712
    9. Olen huolissani

      Että joku päivä ihastut/rakastut siskooni. Ja itseasiassa haluaisin, ettei hän olisi mitenkään sinun tyyppiäsi ja pitäis
      Ikävä
      47
      661
    10. Minkälainen ääni mulla on mies

      Sinun mielestä?
      Ikävä
      33
      643
    Aihe