Ruumis löytyi

ikävää oli

ANJAN RUUMIS LÖYTYI erämaasta. Enontekiön ja Muonion väliseen tunturimaastoon toukokuun 24. päivänä kotipihaltaan Muonion Kerässiepin kylästä kadonneen 5-vuotiaan tyttösen Anja Kumpurinteen uudelleen toissapäivänä alkanut suuretsintä toi viimein ratkaisun erämaan murhenäytelmään. Enontekiöläinen etsintäpartio löysi Anjan myöhään toissailtana klo 22-23 aikoihin noin 15 kilometrin päästä Enontekiön kirkonkylästä, Ounasjoen rantaan menehtyneenä. Matkaa Anjan kotoa löytöpaikalle kertyy linnuntietä noin 30 km. Uudelleen käynnistyneen etsinnän kestettyä lähes 10 tuntia koottiin Enontekiön Vuontisjärveltä ja Vuontisjoelta viisimiehinen etsintäpartio, joka ryhtyi rantoja pitkin kävellen haravoimaan maastoa. Vain 300-400 metriä käveltyään he tapasivat Anja-tyttösen Ounasjoen rantaveteen pajukkoon suistuneena ja menehtyneenä. Vielä löydettäessä tyttönen puristi kädessään kouristuksenomaisesti rantapajun oksaa, josta hän oli ilmeisesti shokkitilassa ollen yrittänyt saada viimeistä apua (7.6.63).

12

2112

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Pikku Anjaa ei näy

      Suuretsintä oli aikansa mediatapahtuma: sanomalehdet ja ainakin APU- lehti raportoivat etsintöjen kulusta. Eipä ollut liiemmälti etsintäkalustoa eikä lämpökameroita...

      • surullista

        Eikä ollut kännyköitä, mönkijöitä ja gps:iä


      • Anonyymi

    • Auttaminen

      Ei ollut kun hyvätahtoisia ja -kuntoisia miehiä etsimässä.Eikö se siitä syntynyt se tänäänkin toimiva vapaaehtoinen pelastuspalvelu vai toimiiko se enää?

      • ripitti

        Olihan se lähes kansanliike. Muoniosta lähti pikkubussi jolla vapaaehtoisia etsijöitä kuljetettiin Kerässieppiin. Yölläkin etsittiin, ei ollut puutetta valosta. Kyllä siellä pyöri nuoriakin, tyttöjä ja poikia. Mutta varmaan olimme me nuoret lähinnä lisävaivana. Annettiin tarkkoja ohjeita ettei kukaan saanut pudota ketjusta itse eksymään.


    • ohhohh

      Mikä oli kuolinsyy, hukkuminen ilmeisesti?

    • kuultu on

      miks tämä nyt pullahti tänne... ????80 luvulla jo tapahtunu!! :( vaikka saahan se muutkin tietää....???

    • Tietäjä.....

      -63 vuonna tapahtunu.

      • Alusta loppuun mukan

        Olihan se valtava tapahtuma. Ja kyllä mukana oli ihan kunnon kalustoakin. Nimittäin kaksi puolustusvoimien helikopteria. Yksi lentokona ja armeijalta saatuja tekokkaita radioita. Ja Muoniolaisen pikkubussin lisäksi etsintöihin osallistui kaikkiaan yli 1000 (tuhat) henkilöä. Ja suuri osa etsijöistä oli Muonion ja Enontekiön eteläpuolelta. Aina Helsingistä' saakka.


      • Anonyymi
        Alusta loppuun mukan kirjoitti:

        Olihan se valtava tapahtuma. Ja kyllä mukana oli ihan kunnon kalustoakin. Nimittäin kaksi puolustusvoimien helikopteria. Yksi lentokona ja armeijalta saatuja tekokkaita radioita. Ja Muoniolaisen pikkubussin lisäksi etsintöihin osallistui kaikkiaan yli 1000 (tuhat) henkilöä. Ja suuri osa etsijöistä oli Muonion ja Enontekiön eteläpuolelta. Aina Helsingistä' saakka.

        Kuulemma se ensimmäinen kopteri jolla olisi pitänyt lähteä etsimään oli RIKKI (jotenkin kuvaa sitä sodan jälkeistä tilannetta Suomessa)


    • Anonyymi

      Oi voi, kopterikin oli RIKKI.
      Köp ingenting.
      Tämä on monta kymmenta vuotta sitten tapahtunut ikävä eksyminen.

      • Anonyymi

        No näinhän se oli täällä ei toimi mikään kunnassa voe samperi


    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Lataus pakkaskelissä

      En olisi koskaan ostanut sähköautoa jos olisin tajunnut että ne eivät lataa pakkasissa suurteholatauksella vaan istut tu
      Hybridi- ja sähköautot
      165
      6272
    2. Kun väestö ikääntyy ja veronmaksajat vähenee, mitä sitten vasemmistolaiset?

      Maahanmuutto ei vaan ole ratkaisu väestön ikääntymiseen. Maahanmuutto lykkää ja hidastaa väestön ikääntymistä ja työv
      Maailman menoa
      93
      2836
    3. Miksei Trump ole kiinnostunut Suomen valloittamisesta?

      Täällähän on enemmän turvetta kuin Norjalla öljyä. Eikö Ttump ole turvenuija?
      Maailman menoa
      92
      1801
    4. Aktivistinainen pysäytti ICE-agentin luodin päällään USA:ssa!

      Video ampumistilanteesta: https://edition.cnn.com/2026/01/07/us/video/ice-shooting-minneapolis-digvid "Media: ICE:n am
      Maailman menoa
      43
      1515
    5. Kyllä mä suren

      Sitä että mikään ei ole kuten ennen. Ei niitä hetkiä ja katseita. Toisaalta keho lepää eikä enää tarvitse sitä tuskaa ko
      Ikävä
      9
      1226
    6. Laitetaan nyt kirjaimet kohdilleen

      kuka rakastaa ja ketä ?
      Ikävä
      49
      1035
    7. Mitä tarkoitat

      ”Silti koen sinulta puuttuvan jotain, joka kutsuu minua antamaan sinulle juuri sitä.”
      Ikävä
      23
      958
    8. Tiedän ettei

      Meistä mitään tule. Toinen oli sinulle tärkeämpi
      Ikävä
      10
      926
    9. Jos vielä joku päivä nähtäis...

      Miten suhtautuisit minuun, mies?
      Ikävä
      66
      922
    10. Nyt se on varmaa kuntajakoselvitys

      Ensi viikolla tuöee kuntaministeri ulos ja kertoo asiasta.
      Ähtäri
      21
      913
    Aihe