Hei, kun vektori esitetään komponenttimuodossa, niin pitäisikö käyttää kaarisulkeita vai hakasulkeita? Olen useasti nähnyt kumpaakin käytäntöä, mutta mitähän virallinen standardi asiasta sanoo?
(x, y, z) vai [x, y, z]
Entä onko väliä tuleeko komponenttien väliin pilkut vai ei?
Vektorien merkitseminen
6
265
Vastaukset
- vain suosittelija
Suosittelisin hakasulkuja. Suomessa kun tarkoitus on käyttää pilkkua desimaalierottimena niin mielummin jättäisin välilyönnin numeeristen desimaaliarvojen väliin.
- NewInHere
Ei tässä varmastikaan mitään virallista standardia ole. Väittäisin kaarisulkeiden olevan yleisempiä, mutta kyllä jotkut lähteet käyttävät myös hakasulkeita. Pääasiahan on, että käyttää johdonmukaisesti samaa merkintää.
Uskoakseni yleensä käytetään pilkkuja ajateltaessa geometrisia vektoreita. Jos taas on kyse matriisilaskennassa esiintyvistä vaakavektoreista, niin pilkkuja ei käytetä kuten ei matriisien yhteydessä yleensäkään. Sinälläänhän ei ole suurtakaan eroa 1 x n matriisien ja n-pituisten vektorien välillä, sillä kyseiset avaruudet ovat isomorfisia. Tuo sulkeiden käyttökin saattaa toisinaan vaihdella matriisien ja vektorien välillä, mutta en ole mitään universaalia käytäntöä tässä havainnut.
Netissä on ladattavissa useiden koti- ja ulkomaisten yliopistojen Lineaarialgebran kurssimonisteita, missä käytetyt merkinnät lienevät yleensä ok. Standardin SFS-ISO 80000-2 mukaan käytetään kaarisulkeita, komponenttien erottimena on pilkut ja pilkun jälkeen tulee välilyönti, esimerkiksi siis (x, y, z).
Pilkun käyttö ei ole ehdoton sääntö, mutta se on yleinen ja järkevä käytäntö. Standardi sanoo aika sallivasti: ”Luvut ja lausekkeet voidaan erottaa toisistaan pilkulla, puolipisteellä tai muulla sopivalla merkillä. Yleensä käytetään pilkkua, paitsi jos luvuissa käytetään desimaalipilkkua.”
Opinnäytetyötä kirjoitettaessa kannattaa kuitenkin ensisijaisesti noudattaa oppilaitoksen antamia ohjeita, vaikka ne perustuisivatkin esimerkiksi kumotun standardin väärään tulkintaan tai vain professorin mieltymykseen. Tämä on ns. pienimmän riesan tie- Standardimatemaatikk
Riippuu ihan standardista. Esimerkiksi Matlabin standardissa käytetään muistaakseni merkintää w = [x y z] tai w=[x, y, z], mutta kuten Yucca sanoi, nämä merkinnät eivät ove käytössä standardissa SFS-ISO 80000-2.
- fghhhhfh
Niin, on siis standardeja ja ”standardeja”. Jonkin tietokoneohjelman vaatimat merkinnät eivät ole minkään valtakunnan standardi. Yleensä niiden taustalla on jokin tekniikan asettama rajoitus tai sitten vain ohjelman tekijän outo ratkaisu.
Hakesulkeilla on omat tehtävänsä matematiikassa, eikä niitä pidä sekoittaa tällaiseen.
- MS23
Yleensä kaarisulkein tehty merkintä, kuten (x, y, z), tarkoittaa nimenomaan tavallista Euklidista vektoria, jonka skalaarikomponentit ovat x, y ja z.
Merkintä [x y z] puolestaan yleensä tarkoittaa 1x3-matriisia, tämä
on niin kutsuttu vaakavektori. Lukiossakin käsiteltävät
vektorit mielletään pystyvektoreiksi, joten vektori (x, y, z)
kuuluisi kirjoittaa matriisimerkinnöin [x y z]^T, äsken mainitun vaakavektorin transpoosi, tai sitten isoin kaarisuluin niin, että x, y ja z ovat allekkain. Vektori (x,y,z) samastetaan siis 3x1-matriisin kanssa. Matriiseja merkitään toisinaan hakasuluin ja taas toisinaan
kaarisuluin. Matriisimerkinnöissä ei ole tapana käyttää pilkkuja matriisin alkioita erottamaan, joskin tästäkin tehdään poikkeuksia.
Tärkeintä onkin mainita ainakin kerran, mitä merkintä tarkoittaa.
Jos esim. merkitset R^3:n vektoria (1,1,1) ja vielä erikseen kerrot,
että kyseessä on R^3:n vektori, ei sekaantumisen vaaraa pitäisi juuri
olla.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Orpo hiiri kadoksissa, Marin jo kommentoi
Kuinka on valtiojohto hukassa, kun vihollinen Grönlantia valloittaa? Putinisti Purra myös hiljaa kuin kusi sukassa.224458Tehomaksu rankaisisi normaalista sähkönkäytöstä
Energiaviraston valmistelema tehomaksumalli herättää aiheellista huolta erityisesti tavallisten kotitalouksien näkökulma993078Tampereen "empatiatalu" - "Harvoin näkee mitään näin kajahtanutta"
sanoo kokoomuslainen. Tampereen kaupunginvaltuuston maanantain kokouksessa käsiteltävä Tampereen uusi hyvinvointisuunni1992889Ahdistelu ongelmaa vain vasemmistossa - ei oikeiston edustajissa
Mutta demarit ovat tunnetusti sivistymättömiä, ja vähemmän fiksuja.522542- 721248
Lopeta jo pelleily, tiedän kyllä mitä yrität mies
Et tule siinä onnistumaan. Tiedät kyllä, että tämä on just sulle. Sä et tule multa samaan minkäänlaista responssia, kosk651056Nuori lapualainen nainen tapettu Tampereella?
Työmatkalainen havahtui erikoiseen näkyyn hotellin käytävällä Tampereella – tämä kaikki epäillystä hotellisurmasta tie24911- 47827
Orpo pihalla kuin lumiukko
Onneksi pääministerimme ei ole ulkopolitiikassa päättäjiemme kärki. Hänellä on täysin lapsellisia luuloja Trumpin ja USA44763Lidl teki sen mistä puhuin jo vuosikymmen sitten
Eli asiakkaat saavat nyt "skannata" ostoksensa keräilyvaiheessa omalla älypuhelimellaan, jolloin ei tarvitse mitään eril109758