Karkausvuodet ja gregoriaaninen kalenteri

votelo

Gregoriaanisessa kalenterissahan karkausvuosia eivät ole ne sadalla jaolliset vuodet, jotka eivät ole jaollisia 400:lla. Esim. 1600 ja 2000 olivat karkausvuosia, mutta 1700, 1800 ja 1900 eivät olleet eikä 2100 tule olemaan. Ja ennen gregoriaanisen kalenterin ottamista käyttöön vuonna 1582 käytettiin juliaanista kalenteria, josta Venäjä luopui vasta 1918. Juliaanisessa kalenterissa taas kaikki neljällä jaolliset vuodet ovat karkausvuosia. Onko siis niin, että kaikki sadalla jaolliset vuodet ennen vuotta 1600 ovat karkausvuosia eivätkä pelkästään vuodet 400, 800 ja 1200, jotka ovat jaollisia 400:lla? Ja kun esimerkiksi Leonardo da Vincin syntymäajaksi on ilmoitettu 15.4.1452, niin onko se siis juliaanisen vai gregoriaanisen kalenterin mukainen? Hänhän on siis syntynyt 140 vuotta ennen gregoriaanisen kalenterin käyttöönottoa. Ja esim. Vladimir Lenin on syntynyt gregoriaanisen kalenterin mukaan 22.4.1870 mutta juliaanisen kalenterin mukaan 10.4.1870 kun Venäjällä oli tuolloin vielä juliaaninen kalenteri käytössä. Jos siis haluan laskea, montako päivää Leonardo da Vincin syntymästä on kulunut, niin miten saan oikean vastauksen?

4

868

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • votelo

      Korjaan: Leonardo da Vinci syntyi 130 vuotta ennen gregoriaanisen kalenterin käyttöön ottamista.

    • meeuksen kirjat OK

      Minkä tahansa päivän voi ilmoittaa missä tahansa kalenterissa. Jos on kyseessä aika ennen sitä kun _katolisissa_ maissa otettiin käyttöön gregoriaaninen kalenteri, tarkoitetaan yleensä juliaanista kalenteria, sellaisenakin aikana ja paikassa jonka kalenteri on tuntematon tai täysin erilainen, ellei muuta mainita.

      Huomaa kuitenkin että esim. Suomessa gregoriaanista kalenteria vastaava ns. parannettu kalenteri (jota tarkoin varottiin nimittämästä gregoriaaniseksi koska meidän kirkko ei tottele katolisia paaveja ja heidän määryksiään) otettiin käyttön vasta 1700-luvun puolivälissä ja Ruotsi-Suomessa on erään virheen vuoksi hetken ollut käytössä kalenteri jota ei ole käytetty missään muualla.

      Voit laskea ajan kalenterinvaihdokseen juliaanisessa kalenterissa ja siitä eteenpäin gregoriaanisessa kalenterissa.

      Juliaanisen kalenterin mukainen 5 päivä lokakuuta 1582 ja gregoriaanisen kalenterin mukainen 15.päivä lokakuuta 1582 ovat yksi ja sama päivä. Kymmenen päivää siis tavallaan hypättiin yli siirryttäessä kalenterista toiseen. Katolisissa maissa 4.10.1582 oli viimeinen juliaanisen kalenterin mukainen päivä ja 15.10.1582 oli seuraava päivä ja gregoriaanisen kalenterin eka päivä.

    • simppeli JD -luku

      Kannattanee tutustua käsitteeseen Juliaaninen päivä eli JD (Julian Day).

      http://fi.wikipedia.org/wiki/Juliaaninen_päivä

      JD ilmaisee päivän yhdellä luvulla. Kun lasket juliaanisen kalenterin päiväyksen laskurilla joka toimii juliaaniselle kalenterille ja gregoriaanisen kalenterin päiväyksen laskurilla joka toimii gregoriaaniselle kalenterille niin päivien ero on suoraan JD.-arvojen erotus eli yksinkertainen vähennyslasku tarvitaan.

      • paavi ei erehdy!

        Vaikka ajanlasku Suomessa ja muissa luterilaisissa maissa ei olekaan mennyt ihan tämän kaavan mukaan, on kuitenkin jonkinlainen globaaii standardi noudattaa katolisten maiden virallista käytäntöä siirryttäessä juliaanisesta kalenterista gregoriaaniseen.

        Niinpä on ihan kohtuullista olettaa että jos JD-laskuri sallii juliaanisen kalenterin päiväykset, niin se noudattaa tuota katolista perua olevaa käytäntöä.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Oi mun haniseni

      Mul on ihan törkee ikävä sua. En jaksais tätä enää. Oon odottanut niin kauan, mutta vielä pitää sitä tehdä. Tekis mieli
      Ikävä
      29
      5504
    2. Kyllä mulla on sua ikävä

      Teen muita juttuja, mutta kannan sua mielessäni mukana. Oot ensimmäinen ajatus aamulla ja viimeinen illalla. Välissä läm
      Ikävä
      14
      4104
    3. Hei rakas sinä

      Vaikka käyn täällä vähemmän, niin ikäväni on pahempaa. Pelkään että olen ihan hukassa😔 mitä sinä ajattelet? naiselle
      Tunteet
      40
      3217
    4. IS:n tiedot: Toni Immonen irtisanottiin MTV:ltä Toni Immonen työskenteli pitkään MTV:llä.

      IS:n tiedot: Toni Immonen irtisanottiin MTV:ltä Toni Immonen työskenteli pitkään MTV:llä. IS uutisoi torstaina Toni Imm
      Maailman menoa
      51
      2860
    5. Israel aloitti 3. maailmansodan

      https://www.is.fi/ulkomaat/art-2000011297979.html Israel se sitten aloitti näköjään kolmannen maailmansodan.
      Maailman menoa
      287
      1362
    6. Vihdoin tiedän että tämä on molemminpuolista

      Saattoi se koko ajan olla silmiemme edessä mutta kumpikaan ei uskaltanut sitä toivoa. Kunpa nähtäisiin pian, toivottavas
      Ikävä
      86
      1318
    7. Haluaisin lähettää sulle viestin

      Mutta en enää uskalla. Miehelle.
      Ikävä
      60
      1219
    8. Miellytänkö sinun silmää?

      Varmaan ainakin vähän, jos tykkäät minusta. Siis jos tykkäät.
      Ikävä
      79
      1149
    9. Natoon liittyminen on alkanut kaduttaa.

      Nato on muuttunut niin paljon, että se ei ole enää se mihin haluttiin liittyä. Usa on vetäytynyt ja 5% osuus valtion tul
      Maailman menoa
      397
      1126
    10. Nainen, meidän talossa on säännöt

      1. Mies on aina oikeassa. 2. Ei vastaväitteitä. 3. Mäkättäminen kielletty. 4. Suhde on tärkein. 5. Ei salaisuuksia. 6. E
      Ikävä
      217
      1126
    Aihe