Apua. Olen menossa loppukesäksi mökille jossa ei ole uunia ja joudun käyttämään mikroa .Olis kiva siel vähän leipoakkin jonkun piirakan tai muffineja .Olisko kellään mitään leivonnaisen ohjetta jonka vois tehdä mikrossa.ohjessa ei sais olla kanamunaa.
Munattomia leivonnaisia
tangotyttö45
4468
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 4
Vanhimmat
Raaka-aineet
10 annosta
3 dl vehnäjauhoja
½ dl tummaa kaakaojauhetta
2 tl leivinjauhetta
2 dl sokeria
2 tl vaniljasokeria
100 g voita (tai margariinia)
1 dl maitoa (voi korvata vaikka appelsiinituoremehulla)
1 dl kiehuvaa vettä
Ohjeet
Valmistusaika 15 - 30 min
Sekoita kuivat aineet kulhossa keskenään, lisää sulatettu voi, sitten maito ja sekoita tasaiseksi mahdollisimman vähällä vatkaamisella. Lisää kiehuva vesi ja sekoita sileäksi.
Vuoraa muffinssivuoan kolot halvoilla paperileivosvuoilla ja paista muffinssit niissä 200:ssa asteessa noin 20-25 min.
Muffinssit ovat parhaimmillaan seuraavana päivänä oltuaan yön yli muovipussissa. Voit myös siivilöidä niiden päälle jäähtyneenä tomusokeria koristeeksi.
Vinkki: Voit käyttää kuiviin aineisiin 20 ml (eli 4 tl) maitojauhetta ja maidon sijasta viileää vettä. Tällöin muffinsseista tulee vielä hieman kuohkeampia.
150 g sulatettua margariinia
4 dl kaurahiutaleita
2 dl sokeria
muurama omena
kanelia
Kuori ja lohko omenat vaikka lasivuokaan ja ripota kanelia päälle. Sekoita muut aineet kulhossa ja lusikoi ne omenapalojen päälle.
Kypsennä mikrossa ensin 10 min. täydellä teholla ja sen jälkeen muutama minuutti kerrallaan niin kauan että omenat ovat pehmeitä ja kuorrutus rapsakkaa.
Tarjoa lämpimänä vaikka jauheesta tehdyn vanilijakastikkeen kanssa.
Tee lettuja paistinpannulla. Käytä oikeaa voita!
Kyse oli munattomista!
Mitä tuo oikea voi tähän kuuluu? Myydäänkö jossain väärää voita?