Miten 360 flip potkaistaan?Olen yrittänyt oppia katsomalla videoita,mutta ei auta. Kertokaa kaikki tekniikat ,jos niistä olisi apua.
360 flip ,auttakaa
treflip_monkey
4144
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 4
Vanhimmat
360 flip potkaistaan periaatteessa samalla tavalla kuin kickflip eli suoraan, mutta erona on lähinnä takajalka, joka kuuluis asettaa silleen viistosti about 45 asteen kulmaan teilille (vastakkaiseen suuntaan etujalkaan nähden). Idea 360 flipissä on periaatteessa se, että kun takajalka aloittaa ollien, niin se samalla ns. pyöräyttää lautaa sivusuuntaisesti 360 astetta, kun taas etujalka tekee itse flipin.
Tätä takajalan aiheuttamaa sivusuuntaista pyöräytystä sanotaan vissiin suomen kielellä skuuppaukseksi (engl. scoop), ja sitä käytetään myös joissain muissa flippitempuissa josen ihan väärin muista (esim. hardflip tai impossible).
Käytännössä toi takajalan asettelu ko. tempussa vaihtelee aika paljon, mut se on tosiaan se ns. viistosti polkaisu joka saa sen laudan pyörimään 360 astetta. Tos on viel toi Mike Mo demonstroimassa (omasta mielestäni yks ehdottomasti parhaita treflippaajia koko lajissa).
http://www.youtube.com/watch?v=uWF7wPJpRXQ
Kiitos tosi paljon kommentista! Mielestäni en saa tarpeeksi voimaa aina 360 asteen pyöräytykseen.Flippi pyörii paremmin ,kun laittaa takajalan varpaat vähän tailin yli ja "skuuppaa" enemmän pelkällä kantapäällä.Näin ainakin itselläni pyörii paremmin.
Eipä mitään, tunnut olevan oikeilla raiteilla tempun suhteen :)
Harjoittele ensin Varial Kickflip! Elikkä pop shove it ja kickflip yhdistelmä sama periaate kuin tre flipis (360 flip) mutta lauta pyöräytetään sivusuunnassa vain 180 astetta :) paljon helpompi etenkin jos hallitsee popparin hyvin ja kickflipin.