vaikka maailman johtavin tiede on laskenut että 25 vuoden kuluttua alkaa tulemaan ilmaista sähköä.
Pitäisikö suomessa perustaa aihetta tutkimaan valiokunta vai komitea Himasen johdolla, ja kuka yleensäkin on tehnyt laskelmat vai onko niitä tehty lainkaan
kun ympäristöministeri on lukenut WWF pamfletista että ilmainen sähkö on ilmaista.
http://theresilientearth.com/?q=content/solar-power-failing-world-wide
Pitäisikö suomessa perustaa aihetta tutkimaan valiokunta vai komitea Himasen johdolla, ja kuka yleensäkin on tehnyt laskelmat vai onko niitä tehty lainkaan
kun ympäristöministeri on lukenut WWF pamfletista että ilmainen sähkö on ilmaista.
http://theresilientearth.com/?q=content/solar-power-failing-world-wide
Vastaukset 13
Vanhimmat
Muutama vuosi sitten palkittiin mustikksasopasta aurikopaneelin kehitellyt tyyppi oiken Millenium-palkinnolla suuren haloon kanssa. Vaan eipä soppa kestänyt säätä ja sekin "läpimurto" on häipynyt historian hämäriin. Hyväyskoisten hölmöjen höynäyttäjiä riittää silti.
http://suomenkuvalehti.fi/jutut/talous/miljoonan-euron-millennium-palkinto-joka-kodin-aurinkokenno-marjamehusta
Nuo olivat tuotekehityksessä ja nyt näyttäisi siltä, että DSSC:t tulisivat sarjavalmistukseen ja kaupalliseen käyttöön tämän vuoden aikana. Sittenhän niiden kilpailukyky punnitaan.
Ilmastosekoilu aiheutti paniikinomaista verorahojen syytelyä uusiin teknologioihin tyyliin, "tässä rahat, tehkää", tai kääntöpuolena, "tässä ihmekeksintö, antakaa rahat". Eihän se näin mene. Uusi tuote vaatii aina pitkän testauksen, jossa todetaan sen toimivuus/tuottavuus. Ilmastoaatteesta sekaisin menneet tahot ovat keittäneet varsinaisen sopan, mutta ehkä järki palautuu vähitellen kun rahat on loppu ja luu kourassa.
Minä ostin mökille ensimmäisen aurinkopaneelin vuonna 1985, ja se on edelleenkin toiminnassa. Miten se on mahdollista, jos aurinkopaneelit toimivat vain kaksi ja puoli vuotta? Silloinhan minun aurinkopaneelin olisi pitänyt lakata toimimasta vuonna 1987!
Ennen vanhaan aurinkopaneelitkin tehtiin kestävämmiksi. Joko on paneelisi maksanut itsensä takaisin?
Vaihtoehtona olisi ollut aggregaatti. Olisikohan aggregaatti kestänyt 30 vuotta ongelmitta? Aggregaatti on meluisa ja savuttava, sitä pitää huoltaa ja käynnistää sekä sammuttaa. Miten paljon 30 vuoden aikana olisi mennyt bensaa? En pidä aggregaattia edes vaihtoehtona aurinkopaneelille.
Aurinkopaneelit ovat kehittyneet paremmiksi ja kestävämmiksi 30 vuoden aikana. Valitettavasti halvat kiinalaiset aurinkopaneelit ovat heikkoja. Niihin tulee helposti mekaanisia vaurioita esimerkiksi johtimet irtoavat ja kehysten huono materiaalivalinta päästää kosteutta piikennoille, jolloin ne menevät oikosulkuun. Varo halpoja kiinalaisia aurinkopaneeleita!
Suomessa ei ole näkynyt myynnissä valmiita 12 voltin varavoimaloita.
Omassa on nurmikkotrimmerin nelitahtimoottori ja auton laturi,
nestejäähdytteiseksi muutettuna, pakokaasun lämmön talteenotolla, alle 8 kg.
Kevyempi kaksitahtiseni, vaikka sähköpolkupyörän voimalaitos painaa 6 kg.
Pieni on vähemmän paha.
Minäkin asensin NAPS systeemin parikytä vuotta sitten, eikä sillä tehnyt mitään,
ainoastaan valaistus toimi kesällä, ja matka TV tunnin.
Vedin autosta kaapelit niin pelittihän se NAPS jos muisti säännöllisin
välein pitää moottoria käynnissä.
Minun aurinkopaneelijärjestelmällä saavutetaan niin paljon tehoja, että jos pidän televisiota koko illan auki, niin pilvettömällä taivaalla, kesällä, aurinkopaneelit ovat ladanneet akut täyteen jo kello 9 mennessä. Pitää sataa viikon, että alan olla ongelmissa aurinkoenergian suhteen. Akkuja järjestelmässä on kuusi kappaletta yhteensä 420 Ah.
Aurinkopaneelit ovat meikäläisen mökillä toimineet luotettavasti yhdeksän vuotta. 150 Ah:n akku on sekin kestänyt talvet ja pakkaset mainiosti. Valaistus toimii, radiot ja tietsikat pelaavat. Siniaaltoinvertterillä saa pikku tarpeisiin puhdasta vaihtosähköäkin.
Aika erikoista että joku on niin perusteellisesti sähkötekniikasta pihalla että ei ymmärrä mitä etua aurinkosähköstä on metelöivään ja savuavaan aggregaattiin verrattuna.
Mikä ihmeen akrekaatti? Meidän mökillä sähkö tulee töpselistä.
Eihän semmoinen ole mikään mökki, se on joku vapaa-ajan kakkosasunto vai mitä ne nykyään ovat.
Oikealle pesunkestävälle mökille ei vedetä sähköjä ja tienkin (jos on) on syytä olla öljypohjaa koettelevan kivinen. Ulkohuussi ja kantovesi, savuttava hella ja märät halot; niistä se oikea mökkifiilis syntyy.
kai nyt sentään nettiyhteys löytyy?