Olisiko jollakin ohjetta makoisaan savuluusoppaan? Kotona joskus herkuteltiin äidin keitolla ja nyt raahasin kaupasta pussillisen luita...:-)
Sipulia ja pottua ja mitäs sitten...
savuluusoppa
10
4395
Vastaukset
- herne
Olen tehnyt savuluista hernesoppaa. Ohje löytyy hernepussista. Herkullista! En muista, oliko ohjeessa sipulia, mutta lisäsin sitä myös ja keittelin tuntikausia, kunnes keitto oli sakeaa.
- piia
vettä
savuluita
pippuria
(laakerinlehti)
sipulia
lanttua,porkkanaa,selleriä, palsternakkaa.
(tai kaupasta valmis keittojuures paketti)
perunaa
purjosipulia
suolaa
(ripaus sokeria) - Köriläsäijä
Perinteinen savuluusoppa:
Kilon verran savustettuja sianluita, joskus kylkiluissakin on reilusti lihaa. Huuhtele savuluut huolellisesti ja laita kylmään veteen kattilaan jossa on vettä sen verran että luut juuri ja juuri peittyvät. Lisä kourallinen ohrasuurimoita veteen. Laita keitos kiehumaan ja kuori pintaan nouseva vaahto pois. Anna luiden kiehua mieluusti puolitoista, ehkä parikin tuntia. Nosta luut jäähtymään ja kuori puolikas sipuli ja pilko se pieneksi, kuori myös hieman jauhosetperunat, lohko ne ja lisää ne sekä sipulihake liemeen. Lisää muutama maustepippuri sekä suolaa keitokseen. Irroittele sillävälin luista ensin se kalvo toiselta puolelta ja sitten luut irti lihoista, lähtee hyvin ihan sormin. Pilko lihat veitsellä sopiviksi suupaloiksi ja lisää keittoon. Tarkista suola, lisää pinnalle hieman persiljasilppua ja pane keitto tarjolle. Seuraksi sopii erinomaisesti hyvä voilla voideltu ruislimppuviipale ja lasillinen kylmää maitoa! - Luusoppaa
Jos ostit raakoja luita, paahda ne ennen keittämistä. Riittävän pitkä keittoaika, porkkanat, sipulit, perunat, purjoa vasta lopuksi ja jokin suuruste maun mukaan. Laakerinlehti, maustepippuri ja suola riittävät mausteeksi.
- savu_luuta
http://www.korpela.fi/index.php/tuotteet/tag/Savuluut
mamman pakkassoppa
https://www.youtube.com/watch?v=xUdIs5nuPYY - Luu50
Jos ostit raakoja luita???? Haloo tuleekohan siitä savuluusoppaa, ei tule ei vaikka paahtaisi viikon uunissa. Savuluut on aina kypsää kamaa.
- Anonyymi
Luu50 kirjoitti:
Jos ostit raakoja luita???? Haloo tuleekohan siitä savuluusoppaa, ei tule ei vaikka paahtaisi viikon uunissa. Savuluut on aina kypsää kamaa.
Siis kypsätkin luupalat pitää kuitenkin pestä ja vielä hyvin?! 🤔
- Anonyymi
Ei kai savuluut ole raakoja?
- Anonyymi
Heitän mukaan vielä nyrkillisen ohraryynejä.
- Anonyymi
Luit tarkkaan ohjeen tuolta ylempää. 😂
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Näin Enter-napilla tehdään miljardi euroa - Helsingissä
"Ei se nyt niin kovin ihmeelliseltä näytä. Tavallinen nappi, musta muovinpala, joka kököttää parikymppiä maksavan mustan2319117- 696075
- 265698
Perussuomalaiset kirjoittaa vain positiivisista uutisista
Ei tarvitse palstaa paljon seurata, kun sen huomaa. Joka ainoa positiivinen uutinen Suomen taloudesta tai ylipäätään, ni565552Jätä minut rauhaan
En pidä sinusta. Lopeta seuraaminen. Älä tulkitse keskustelutaitoa tai ystävällisyyttä miksikään sellaiseksi mitä ne eiv415418Ben Z: "SDP ei ole ollut 50 vuoteen näin huolissaan velasta"
"– Olen ollut eduskunnassa noin 50 vuotta, eikä SDP ole koskaan ollut niin huolissaan velasta kuin nyt. Se on tietysti h945312- 624783
- 434447
Mitä luulet, miten Martina Aitolehti pärjää Erikoisjoukoissa?
Kohujulkkis, yrittäjä ja hyvinvointivalmentaja Martina Aitolehti on mukana Erikoisjoukot-realityssä. Erikoisjoukot on573786- 493425