savuluusoppa

mamo

Olisiko jollakin ohjetta makoisaan savuluusoppaan? Kotona joskus herkuteltiin äidin keitolla ja nyt raahasin kaupasta pussillisen luita...:-)
Sipulia ja pottua ja mitäs sitten...

10

4362

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • herne

      Olen tehnyt savuluista hernesoppaa. Ohje löytyy hernepussista. Herkullista! En muista, oliko ohjeessa sipulia, mutta lisäsin sitä myös ja keittelin tuntikausia, kunnes keitto oli sakeaa.

    • piia

      vettä
      savuluita
      pippuria
      (laakerinlehti)
      sipulia
      lanttua,porkkanaa,selleriä, palsternakkaa.
      (tai kaupasta valmis keittojuures paketti)
      perunaa
      purjosipulia
      suolaa
      (ripaus sokeria)

    • Köriläsäijä

      Perinteinen savuluusoppa:
      Kilon verran savustettuja sianluita, joskus kylkiluissakin on reilusti lihaa. Huuhtele savuluut huolellisesti ja laita kylmään veteen kattilaan jossa on vettä sen verran että luut juuri ja juuri peittyvät. Lisä kourallinen ohrasuurimoita veteen. Laita keitos kiehumaan ja kuori pintaan nouseva vaahto pois. Anna luiden kiehua mieluusti puolitoista, ehkä parikin tuntia. Nosta luut jäähtymään ja kuori puolikas sipuli ja pilko se pieneksi, kuori myös hieman jauhosetperunat, lohko ne ja lisää ne sekä sipulihake liemeen. Lisää muutama maustepippuri sekä suolaa keitokseen. Irroittele sillävälin luista ensin se kalvo toiselta puolelta ja sitten luut irti lihoista, lähtee hyvin ihan sormin. Pilko lihat veitsellä sopiviksi suupaloiksi ja lisää keittoon. Tarkista suola, lisää pinnalle hieman persiljasilppua ja pane keitto tarjolle. Seuraksi sopii erinomaisesti hyvä voilla voideltu ruislimppuviipale ja lasillinen kylmää maitoa!

    • Luusoppaa

      Jos ostit raakoja luita, paahda ne ennen keittämistä. Riittävän pitkä keittoaika, porkkanat, sipulit, perunat, purjoa vasta lopuksi ja jokin suuruste maun mukaan. Laakerinlehti, maustepippuri ja suola riittävät mausteeksi.

      • Luu50

        Jos ostit raakoja luita???? Haloo tuleekohan siitä savuluusoppaa, ei tule ei vaikka paahtaisi viikon uunissa. Savuluut on aina kypsää kamaa.


      • Anonyymi
        Luu50 kirjoitti:

        Jos ostit raakoja luita???? Haloo tuleekohan siitä savuluusoppaa, ei tule ei vaikka paahtaisi viikon uunissa. Savuluut on aina kypsää kamaa.

        Siis kypsätkin luupalat pitää kuitenkin pestä ja vielä hyvin?! 🤔


      • Anonyymi

        Ei kai savuluut ole raakoja?


    • Anonyymi

      Heitän mukaan vielä nyrkillisen ohraryynejä.

      • Anonyymi

        Luit tarkkaan ohjeen tuolta ylempää. 😂


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Valtion alijäämä = yritystukien määrä = 10 mrd. euroa

      Mutta persut eivät vaan suostu tasapainottamaan valtion budjettia, vaikka yritystuet on tiedetty haitallisiksi. Miksi p
      Maailman menoa
      29
      4977
    2. Poliisien suosikkipuolueet ylivoimaisesti: Kokoomus ja persut

      samoin on armeijan henkilöstön kanssa. Sen sijaan sekä vihreät, vasliitto ja SDP ovat hyljeksittyjä puolueita poliisien
      Maailman menoa
      156
      4778
    3. Suomi käyttää sosiaalietuuksiin suhteessa eniten rahaa koko maailmassa

      Suomi käyttää sosiaaliturvaetuuksiin enemmän rahaa suhteessa bruttokansantuotteeseen kuin mikään muu maa maailmassa. Su
      Maailman menoa
      215
      4772
    4. Sdp, Vihreät ja vasemmistoliitto muuttumassa naisten puolueiksi?

      Sdp 64 % naisia, vihreät 70 % naisia ja vasemmistoliitto 60 % naisia. Ilmankos ne puolueet ajaa autoilevien kantasuomal
      Maailman menoa
      119
      4580
    5. Epäonnistunut "Tuppurais-operaatio" kaatoi Purran hallituksen

      Persut yrittivät viimemetreillä häivyttää omaa täydellistä epäonnistumistaan syyttämällä opposition edustajaa nimettömil
      Maailman menoa
      13
      3670
    6. Ostaisitko sinä rempattavan asunnon Italiasta tai jostain muualta ulkomailta, mistä?

      Ella Kanninen on tehnyt Italiassa asuntokaupat. Hän kertoo Instagramissa kierrelleensä viime kesänä Toscanassa katselema
      Asunnot ja asuminen
      19
      2364
    7. Jenni Alexandrova ja Toni Lähde ratkeavat liitoksistaan - Tällainen on uusperhe!

      Radiojuontaja Jenni Alexandrova ja Diili-tuttu Toni Lähde ovat pariskunta, joka elää uusperhearkea. He ovat ostaneet uud
      Suomalaiset julkkikset
      3
      2148
    8. Romanttinen ystävänpäivä?

      Millainen olisi hyvä ystävänpäivä hänen kanssaan?
      Ikävä
      66
      1677
    9. Vähän fiksumpi Nimi kisa ? :=)

      Kirjoita teidän etunimet allekkain. Jos nimissä on joku kirjain sama, poista se. Tee sama tarkistus kaikille kirjaimill
      Ikävä
      24
      1584
    10. Kaisa Juuso eroaa

      Jää välittömästi sairaslomalle. Onko nyt Keskisarjan vuoro?
      Perussuomalaiset
      194
      1301
    Aihe