savuluusoppa

mamo

Olisiko jollakin ohjetta makoisaan savuluusoppaan? Kotona joskus herkuteltiin äidin keitolla ja nyt raahasin kaupasta pussillisen luita...:-)
Sipulia ja pottua ja mitäs sitten...

10

3804

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • herne

      Olen tehnyt savuluista hernesoppaa. Ohje löytyy hernepussista. Herkullista! En muista, oliko ohjeessa sipulia, mutta lisäsin sitä myös ja keittelin tuntikausia, kunnes keitto oli sakeaa.

    • piia

      vettä
      savuluita
      pippuria
      (laakerinlehti)
      sipulia
      lanttua,porkkanaa,selleriä, palsternakkaa.
      (tai kaupasta valmis keittojuures paketti)
      perunaa
      purjosipulia
      suolaa
      (ripaus sokeria)

    • Köriläsäijä

      Perinteinen savuluusoppa:
      Kilon verran savustettuja sianluita, joskus kylkiluissakin on reilusti lihaa. Huuhtele savuluut huolellisesti ja laita kylmään veteen kattilaan jossa on vettä sen verran että luut juuri ja juuri peittyvät. Lisä kourallinen ohrasuurimoita veteen. Laita keitos kiehumaan ja kuori pintaan nouseva vaahto pois. Anna luiden kiehua mieluusti puolitoista, ehkä parikin tuntia. Nosta luut jäähtymään ja kuori puolikas sipuli ja pilko se pieneksi, kuori myös hieman jauhosetperunat, lohko ne ja lisää ne sekä sipulihake liemeen. Lisää muutama maustepippuri sekä suolaa keitokseen. Irroittele sillävälin luista ensin se kalvo toiselta puolelta ja sitten luut irti lihoista, lähtee hyvin ihan sormin. Pilko lihat veitsellä sopiviksi suupaloiksi ja lisää keittoon. Tarkista suola, lisää pinnalle hieman persiljasilppua ja pane keitto tarjolle. Seuraksi sopii erinomaisesti hyvä voilla voideltu ruislimppuviipale ja lasillinen kylmää maitoa!

    • Luusoppaa

      Jos ostit raakoja luita, paahda ne ennen keittämistä. Riittävän pitkä keittoaika, porkkanat, sipulit, perunat, purjoa vasta lopuksi ja jokin suuruste maun mukaan. Laakerinlehti, maustepippuri ja suola riittävät mausteeksi.

      • Luu50

        Jos ostit raakoja luita???? Haloo tuleekohan siitä savuluusoppaa, ei tule ei vaikka paahtaisi viikon uunissa. Savuluut on aina kypsää kamaa.


      • Anonyymi
        Luu50 kirjoitti:

        Jos ostit raakoja luita???? Haloo tuleekohan siitä savuluusoppaa, ei tule ei vaikka paahtaisi viikon uunissa. Savuluut on aina kypsää kamaa.

        Siis kypsätkin luupalat pitää kuitenkin pestä ja vielä hyvin?! 🤔


      • Anonyymi

        Ei kai savuluut ole raakoja?


    • Anonyymi

      Heitän mukaan vielä nyrkillisen ohraryynejä.

      • Anonyymi

        Luit tarkkaan ohjeen tuolta ylempää. 😂


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Ja taas ammuttu kokkolassa

      Kokkolaisilta pitäisi kerätä pois kaikki ampumaset, keittiöveitset ja kaikki mikä vähänkään paukku ja on terävä.
      Kokkola
      72
      6298
    2. Mitä siellä ABC on tapahtunut

      Tavallista isompi operaatio näkyy olevan kyseessä.
      Alajärvi
      138
      5692
    3. Helena Koivu on äiti

      Mitä hyötyä on Mikko Koivulla kohdella LASTENSA äitiä huonosti . Vie lapset tutuista ympyröistä pois . Lasten kodista.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      474
      3542
    4. Ovatko naiset lopettaneet sen vähäisenkin vaivannäön Tinderissa?

      Meinaan vaan profiileja selatessa nykyään valtaosalla ei ole minkäänlaista kirjoitettua tekstiä siellä. Juuri ja juuri s
      Nettideittailu
      113
      1944
    5. Kuvaile elämäsi naista

      Millainen hän on? Mikä tekee hänestä sinulle erityisen?
      Ikävä
      39
      1331
    6. Suomi vietiin Natoon väärin perustein. Viides artikla on hölynpölyä. Yksin jäämme.

      Kuka vielä uskoo, että viides artikla takaa Suomelle avun, jos Suomeen hyökätään. Liikuttavasti täällä on uskottu ja ved
      Maailman menoa
      387
      1310
    7. Et ilmeisesti aio enää ikinä olla tekemisissä

      Että näinkö se menee
      Ikävä
      68
      1118
    8. Sydämeni on sinun luona

      Koko ajan. Oli ympärilläni ketä oli niin sinä olet vain ajatuksissa ja tunteissa. En halua muiden kosketusta kuin sinun
      Ikävä
      47
      1014
    9. Trump ja Venäjä

      Huomasitteko muuten... Käytännössä ainoat valtiot, joille Trump EI eilen asettanut typeriä tariffejaan, olivat Venäjä ja
      Maailman menoa
      110
      952
    10. Jatkuva stressitila

      On sinun vuoksesi kun en tiedä missä mennään mutta tunteeni tiedän ainoastaan
      Ikävä
      54
      920
    Aihe