savuluusoppa

mamo

Olisiko jollakin ohjetta makoisaan savuluusoppaan? Kotona joskus herkuteltiin äidin keitolla ja nyt raahasin kaupasta pussillisen luita...:-)
Sipulia ja pottua ja mitäs sitten...

10

4439

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • herne

      Olen tehnyt savuluista hernesoppaa. Ohje löytyy hernepussista. Herkullista! En muista, oliko ohjeessa sipulia, mutta lisäsin sitä myös ja keittelin tuntikausia, kunnes keitto oli sakeaa.

    • piia

      vettä
      savuluita
      pippuria
      (laakerinlehti)
      sipulia
      lanttua,porkkanaa,selleriä, palsternakkaa.
      (tai kaupasta valmis keittojuures paketti)
      perunaa
      purjosipulia
      suolaa
      (ripaus sokeria)

    • Köriläsäijä

      Perinteinen savuluusoppa:
      Kilon verran savustettuja sianluita, joskus kylkiluissakin on reilusti lihaa. Huuhtele savuluut huolellisesti ja laita kylmään veteen kattilaan jossa on vettä sen verran että luut juuri ja juuri peittyvät. Lisä kourallinen ohrasuurimoita veteen. Laita keitos kiehumaan ja kuori pintaan nouseva vaahto pois. Anna luiden kiehua mieluusti puolitoista, ehkä parikin tuntia. Nosta luut jäähtymään ja kuori puolikas sipuli ja pilko se pieneksi, kuori myös hieman jauhosetperunat, lohko ne ja lisää ne sekä sipulihake liemeen. Lisää muutama maustepippuri sekä suolaa keitokseen. Irroittele sillävälin luista ensin se kalvo toiselta puolelta ja sitten luut irti lihoista, lähtee hyvin ihan sormin. Pilko lihat veitsellä sopiviksi suupaloiksi ja lisää keittoon. Tarkista suola, lisää pinnalle hieman persiljasilppua ja pane keitto tarjolle. Seuraksi sopii erinomaisesti hyvä voilla voideltu ruislimppuviipale ja lasillinen kylmää maitoa!

    • Luusoppaa

      Jos ostit raakoja luita, paahda ne ennen keittämistä. Riittävän pitkä keittoaika, porkkanat, sipulit, perunat, purjoa vasta lopuksi ja jokin suuruste maun mukaan. Laakerinlehti, maustepippuri ja suola riittävät mausteeksi.

      • Luu50

        Jos ostit raakoja luita???? Haloo tuleekohan siitä savuluusoppaa, ei tule ei vaikka paahtaisi viikon uunissa. Savuluut on aina kypsää kamaa.


      • Anonyymi
        Luu50 kirjoitti:

        Jos ostit raakoja luita???? Haloo tuleekohan siitä savuluusoppaa, ei tule ei vaikka paahtaisi viikon uunissa. Savuluut on aina kypsää kamaa.

        Siis kypsätkin luupalat pitää kuitenkin pestä ja vielä hyvin?! 🤔


      • Anonyymi

        Ei kai savuluut ole raakoja?


    • Anonyymi

      Heitän mukaan vielä nyrkillisen ohraryynejä.

      • Anonyymi

        Luit tarkkaan ohjeen tuolta ylempää. 😂


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kansalla on oikeus tietää miksi persut pettävät

      Koko kulunut hallituskausi on kysytty persuilta, minkä vuoksi he ovat pettäneet käytännössä jokaisen vaalilupauksen, ain
      Maailman menoa
      60
      7492
    2. Venäjän armeijan evp-upseeri: Armeija surkeassa tilassa, jonka läpäisee kaiken kattava

      valehtelu. Venäläiset alkaneet pohtia julkisesti maan todellisia tappioita. Z-bloggari ja 3. luokan kapteeni (evp.) Mak
      Maailman menoa
      123
      2916
    3. Minkälaisen viestin

      Laittaisit ikävöinnin kohteelle, jos rohkenisit?
      Ikävä
      142
      1766
    4. Kansalla on oikeus tietää mikä on SDP:n talousohjelma jolla maan talous

      saadaan nousuun? Miksi puolue piilottelee sitä, vai eikö sitä ole? Tähän asti olemme vaan saaneet kuulla hallituksen ha
      Maailman menoa
      65
      1649
    5. Ammattiliitto 900 euroa/vuosi - Työttömyyskassa 72 euroa/vuosi

      Ammattiliitosta eroamalla voi säästää jopa 800 euroa vuodessa. Mitä enemmän tienaat, sitä enemmän maksat liitolle. Esim
      Maailman menoa
      115
      1458
    6. Miten voit olla niin tyhmä

      että et tajunnut että sua vedätettiin? Tietäisitpä miten hyvät naurut on saatu. Naiselle
      Tunteet
      167
      1394
    7. Missä vaiheessa

      Päätit irl luovuttaa minun suhteeni?
      Ikävä
      130
      1134
    8. Millaisena uskot

      Kaivattusi kokevan tunteensa?
      Ikävä
      73
      827
    9. Kyriake=Kirkko

      Kirkko, Kyriake Kirkko-sana tulee kreikankielen sanasta Kyriake=Herran omat, Kristuksen omaksi kastettujen suuri joukko
      Kaste
      47
      802
    10. Mitä haluat eniten

      Kaivattusi kanssa?
      Ikävä
      51
      707
    Aihe