savuluusoppa

mamo

Olisiko jollakin ohjetta makoisaan savuluusoppaan? Kotona joskus herkuteltiin äidin keitolla ja nyt raahasin kaupasta pussillisen luita...:-)
Sipulia ja pottua ja mitäs sitten...

10

4406

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • herne

      Olen tehnyt savuluista hernesoppaa. Ohje löytyy hernepussista. Herkullista! En muista, oliko ohjeessa sipulia, mutta lisäsin sitä myös ja keittelin tuntikausia, kunnes keitto oli sakeaa.

    • piia

      vettä
      savuluita
      pippuria
      (laakerinlehti)
      sipulia
      lanttua,porkkanaa,selleriä, palsternakkaa.
      (tai kaupasta valmis keittojuures paketti)
      perunaa
      purjosipulia
      suolaa
      (ripaus sokeria)

    • Köriläsäijä

      Perinteinen savuluusoppa:
      Kilon verran savustettuja sianluita, joskus kylkiluissakin on reilusti lihaa. Huuhtele savuluut huolellisesti ja laita kylmään veteen kattilaan jossa on vettä sen verran että luut juuri ja juuri peittyvät. Lisä kourallinen ohrasuurimoita veteen. Laita keitos kiehumaan ja kuori pintaan nouseva vaahto pois. Anna luiden kiehua mieluusti puolitoista, ehkä parikin tuntia. Nosta luut jäähtymään ja kuori puolikas sipuli ja pilko se pieneksi, kuori myös hieman jauhosetperunat, lohko ne ja lisää ne sekä sipulihake liemeen. Lisää muutama maustepippuri sekä suolaa keitokseen. Irroittele sillävälin luista ensin se kalvo toiselta puolelta ja sitten luut irti lihoista, lähtee hyvin ihan sormin. Pilko lihat veitsellä sopiviksi suupaloiksi ja lisää keittoon. Tarkista suola, lisää pinnalle hieman persiljasilppua ja pane keitto tarjolle. Seuraksi sopii erinomaisesti hyvä voilla voideltu ruislimppuviipale ja lasillinen kylmää maitoa!

    • Luusoppaa

      Jos ostit raakoja luita, paahda ne ennen keittämistä. Riittävän pitkä keittoaika, porkkanat, sipulit, perunat, purjoa vasta lopuksi ja jokin suuruste maun mukaan. Laakerinlehti, maustepippuri ja suola riittävät mausteeksi.

      • Luu50

        Jos ostit raakoja luita???? Haloo tuleekohan siitä savuluusoppaa, ei tule ei vaikka paahtaisi viikon uunissa. Savuluut on aina kypsää kamaa.


      • Anonyymi
        Luu50 kirjoitti:

        Jos ostit raakoja luita???? Haloo tuleekohan siitä savuluusoppaa, ei tule ei vaikka paahtaisi viikon uunissa. Savuluut on aina kypsää kamaa.

        Siis kypsätkin luupalat pitää kuitenkin pestä ja vielä hyvin?! 🤔


      • Anonyymi

        Ei kai savuluut ole raakoja?


    • Anonyymi

      Heitän mukaan vielä nyrkillisen ohraryynejä.

      • Anonyymi

        Luit tarkkaan ohjeen tuolta ylempää. 😂


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kelekkakisat

      Mikä vakava onnettomuus sattunut kisoissa. On peruttu koko kisat. Pelastuskopteri näytti käyvän paikalla.
      Nivala
      26
      11029
    2. Aivan kauheaa

      Veikö koskiuoma taas ihmishengen? Se pitää kieltää!
      Imatra
      42
      8377
    3. Onko kaivattusi

      …mielestäsi älykäs, tai kenties tyhmä? Oma mielipide.
      Ikävä
      127
      5300
    4. Kuinka pitkä välimatka

      on teidän kotien välillä?
      Ikävä
      144
      3674
    5. Epäilen ettet edes

      Kehtaisi liikkua kanssani.
      Ikävä
      69
      3588
    6. Virkamiehille tarvitaan tuntuvat palkankorotukset

      Naistenpäivänä on syytä muistuttaa, että virkamiehen euro on vain 80 senttiä. Palkat tulee saattaa samalle tasolle yksi
      Maailman menoa
      35
      3544
    7. Oletko huomannut

      Yhden muutoksen?
      Ikävä
      33
      3167
    8. Jäikö meidän välit

      Mielestäsi Kesken?
      Ikävä
      55
      2549
    9. Olisipa saanut sinuun

      Tutustua paremmin. Harmi että aloin lopulta jännittämään kun näytit tunteesi niin voimakkaasti ja lähestyit niin voimaak
      Ikävä
      35
      2041
    10. Miltä mahtaa tuntua

      Sitten kun näet hänet pitkästä aikaa?
      Tunteet
      28
      1796
    Aihe