Pilaan kaikki mahdollisuuteni parisuhteeseen

tai ylipäänsä edes tutustua yhteenkään mieheen.

Eli siis näin mulle käy aina ja ikuisesti.

Tapaan baarissa jonkun kiinnostavan oloisen miehen. Juttu luistaa ja illan päätteeksi sovimme, että tapaamme myöhemmin, soitamme toisillemme tai jotain muuta sellaista.

No, sitten se toinen tapaaminen koittaa, ja silloin minä - aina ja ikuisesti- onnistun pilaamaan kaiken. Minusta nimittäin tulee mykkä. Vastaan toki, jos mies minulta kysyy jotain, ja yritän keksiä jotain kysyttävvää häneltä, mutta suurimmaksi osaksi tapaaminen koostuu epämiellyttävästä hiljaisuudesta. Sillä en uskalla ikinä kysyä mitään, kun pelkään miehen pitävän minua liian uteliaana, tai en uskalla sanoa mitään, koska pelkään, että minua pidetään liian tylsänä tai omituisena tai jonain muuna sellaisena.

Ja lopputuloksena on se, että mies ei todellakaan halua olla enää missään tekemisissä kanssani, koska olen tylsä ja hiljainen
23359
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 23

Vanhimmat

Voithan sä sanoa sen, että sulla kestää aikasi ennen kuin luotat ihmisiin sen verran, että voit avoimesti ilmaista mieilipiteesi. Jos ei tyyppi sitä tajua, ei hänen kanssaan kannata edes olla.

Äänestä

Alkoholin puute on aiheuttanut monta ikävää, tylsää ja kiusallista tilannetta. Kannattaa siis sopia ne treffitkin paikkaan jossa anniskelu pelaa. Kai sinä kuitenkin jossain vaiheessa pystyt puhumaan myös selvinpäin, kunhan alkukankeudet on verrytelty pois.

Äänestä
  • Viinalla syntyykin hyviä suhteita.

    Äänestä

Immenkalvon puute on aiheuttanut monta ikävää, tylsää ja kiusallista tilannetta. Kannattaa siis sopia ne treffitkin paikkaan, jossa anniskelu pelaa. Kai sinä kuitenkin jossain vaiheessa pystyt puhumaan myös rehellisesti, kunhan huoranvittusi alkukankeudet on verrytelty pois.

Äänestä

Aloita puhumaan siitä paskahousuudestani tuollaisissa tilanteissa. Ja tosiaan, sovi seuraavana tapaaiminen sellaiselle päivälle, että voit olla valmiiksi sopivassa hiprakassa.

Äänestä

Pitäisikö sun opetella ensin olemaan rennompi miesten seurassa, vaikka ihan kaveripohjalta? Tutustu ensin niihin ns. epäkiinnostaviin miehiin ja opettele juttelemaan niille niitä näitä. Se auttaa varmasti, sitten kun olet tekemisissä sellaisen miehen kanssa jota jännität koska pidät hänestä.

Ihan oikeasti, jos tositilanne jännittää, siitä pääsee eroon harjoittelemalla.
Monet miehet eivät kovin kummoista vaadi, kunhan osaat olla aidosti ystävällisen ja kiinnostuneen oloinen. Tuppisuisuus aiheuttaa varmasti närää ja fiiliksen ettet ole kiinnostunut.

Siis hanki niitä turvallisia ja ei kiinnostavia mieskontakteja ja käy kahvilla/pizzalla heidän kanssaan.

Äänestä
  • Hmm. Mitenkäs tuo tapailu epäkiinnostavien miesten kanssa sitten onnistuisi niin, että mies ei ala elätellä turhia toiveita suhteeni ?

    En luonnollisesti pidä itse siitä, että mies esittää kiinnostunutta, jos ei oikeasti ole, ja en myöskään katso, että itselläni olisi mitään pätevää syytä tehdä niin miehille

    Äänestä

  • ap. kirjoitti:

    Hmm. Mitenkäs tuo tapailu epäkiinnostavien miesten kanssa sitten onnistuisi niin, että mies ei ala elätellä turhia toiveita suhteeni ?

    En luonnollisesti pidä itse siitä, että mies esittää kiinnostunutta, jos ei oikeasti ole, ja en myöskään katso, että itselläni olisi mitään pätevää syytä tehdä niin miehille

    Hyvä asenne. En käsitä tuota edellisen neuvojan ohjetta. Pitää siis käydä treffeillä tarkoituksella epäkiinnostavien kanssa omia taitaja hioakseen ja samalla tuottaa niille epäkiinnostaville pettymyksiä? Tuo kertoo mielestäni todella itsekkäästä ja ilkeästä asenteesta. Miksi muidenkaan pitäisi kohdella hyvin ihmistä joka vain käyttää toisia hyväkseen ajattelematta lainkaan heidän tunteitaan?

    Mutta ai niin, unohdin: Eihän niilä epäkiinnostavilla miehillä ole mitään merkitystä. Heitä voi kohdella ihan miten haluaa ja unohtaa sen jälkeen kokonaan.

    Kaveruus on tietysti asia erikseen, mutta sitten pitää kertoa miehelle heti rehellisesti, että kyse on pelkästä ystävyydestä. Vai pitäisittekö itse siitä jos mies kävisi treffeillä teidän kanssanne vaikka ei olisi pätkääkään kiinnostunut?

    Äänestä

  • ap. kirjoitti:

    Hmm. Mitenkäs tuo tapailu epäkiinnostavien miesten kanssa sitten onnistuisi niin, että mies ei ala elätellä turhia toiveita suhteeni ?

    En luonnollisesti pidä itse siitä, että mies esittää kiinnostunutta, jos ei oikeasti ole, ja en myöskään katso, että itselläni olisi mitään pätevää syytä tehdä niin miehille

    Ehkä ei tosiaan ihan treffeille asti, mutta vähemmän romanttishenkisesti ja vähemmän ruumiita taaksesi jättäen kenties voisit jutella miehille muissa yhteyksissä. Esim. asiakaspalvelumiehille, kavereidesi poikaystäville, sukulaisille, mahdollisille omille asiakkaillesi toki työnkuvaan mahtuen jne..

    Ainakin baarimikkojen ja taksikuskien kanssa saa ja joidenkin mielestä melkein kuuluukin rupatella mukavia. Siitä saat oppia miehistä, eikä tarvitse särkeä sydämiä. Asiakkaanahan saat kevyesti jopa flirttailla heille, eikä sen ole pakko mitään vakavaa tarkoittaa, he todennäköisesti kuulevat vastaavaa usein, eivätkä menetä yöuniaan, kun et lähtiessäsi jätäkään puhelinnumeroasi.

    Sellainen "normaali" hiljaisuus miestä tuskin suuresti haittaa, mutta jos tosiaan olet aivan tuppisuu, niin kyllähän homma kuivahtaa kasaan jo senkin takia, että mies kuvittelee, ettet ole kiinnostunutkaan.

    Äänestä

Ei mitään hiprakkaa, vaan avaat sen suusi vaan rohkeasti. Jos pelkäät olevasi utelias, niin älä utele. Toisaalta jos et kysy mitään, niin mies olettaa, ettet ole kiinnostunut hänestä. Jos pelkäät olevasi tylsä, niin sano jotain. Olemalla hiljaa olet ainakin tylsä. Muista, että sulla on se pillu ja sitä kautta valta. Aina kun tulee epävarma olo, niin ajattele pilluasi ja mieti mitä se sanoisi jos voisi puhua ja sano se ääneen. Tämä on varma tie onneen ja rakkauteen.

Äänestä

Lähe mun kanssa treffeille niin minä en lähde karkuun jos oot hiljainen. Veikkaan että se on vaan alkujännitystä mut kyllä se siitä sitten normalisoituu kun oltais tapailtu muutamana kertaan niin sinustakin saadaan sitten ääntä. Enkä minäkään mikään hirveen puhelias ole mut en hilainenkaan. Omituiset naiset on kivoja ja mielenkiintoisia minusta joten en mä helposti luovuta.

Äänestä

Sopikaa treffit johonkin sellaiseen paikkaan jossa on jotain muutakin tekemistä kuin istua naamat vastakkain. Esim minigolf tai jotain sellaista.

Äänestä

Samanlainen aloitus oli joku aika sitten. Siellä tuli kaikki vastaukset tähän visaiseen pulmaan.

Äänestä

Minulla on sama ongelma naisten kanssa että en meinaa saada sanaa suustani eikä juttu lähde luistamaan. Sitten alan väkisin vääntämään jotain varmaan täysin typerää juttua jos joudun sellaiseen tilanteeseen. Usein saattaa tapahtua myös niinsanottu jäätyminen ja tapahtuukin jos olen täysin selvinpäin.

Miehellä tällainen ongelma on vain säälittävää ja jos mies on vain hiljaa niin silloin peli on yleensä aina menetetty. Naisen kohdalla hiljaisuus ja ujostelu voi olla jopa söpöä. Näin se valitettavasti menee että miehen on aina oltava rohkea ja itsevarma saadakseen seurraa mutta nainen saa aina olla rehellisesti sitä mitä on. Ei se ujostelu ja jäätyminenkään ole naisille kuin korkeintaan pieni hidaste sen seuran löytymisessä kun miehille se on taas totaalinen este.

Äänestä
  • No, oma kokemukseni on kyllä se, että huomattavan moni mies juurikin odottaa naisen olevan puhelias ja sosiaalinen. Ja sitten kun nainen ei olekaan tätä, niin mieheltä menee pasmat sekaisin, että eikö tuo olekaan koko ajan äänessä ja juttua ei tulekaan taukoamatta.

    Äänestä

  • ap. kirjoitti:

    No, oma kokemukseni on kyllä se, että huomattavan moni mies juurikin odottaa naisen olevan puhelias ja sosiaalinen. Ja sitten kun nainen ei olekaan tätä, niin mieheltä menee pasmat sekaisin, että eikö tuo olekaan koko ajan äänessä ja juttua ei tulekaan taukoamatta.

    Sulta ei aloituksen mukaan tule juttua ollenkaan. Se on ongelma. Ujo saa olla ja omituinenkin, mutta jos olet tuppisuuna, niin vaikutat joko välinpitämättömältä tai ylpeältä tai tympiintyneeltä tai kaikilta noista.

    Äänestä

  • ............... kirjoitti:

    Sulta ei aloituksen mukaan tule juttua ollenkaan. Se on ongelma. Ujo saa olla ja omituinenkin, mutta jos olet tuppisuuna, niin vaikutat joko välinpitämättömältä tai ylpeältä tai tympiintyneeltä tai kaikilta noista.

    Kyllä minulle kelpaisi tuppisuunainen.

    Äänestä

Ole tarpeeksi seksikäs, niin sinua jaksaa raahata mukanaan, vaikket mitään puhuisikaan.

Äänestä

"Tapaan baarissa ... miehen"

Siinä se virhe on. Baarista löytää pelimiehiä, joille ei kelpaa hiljainen nainen.

Äänestä

Kyllä mä ainakin tykkään hiljaisista tytöistä. Ne on jotenkin kiltimpiä ja sööttejä !!! Hiljaisuus ei häiritsisi.

Äänestä

Voin viedä sut vaikka keilaamaan tai pyöräilee ja picknikille. Jos istuu naamat vastakkain niin siinä sitten ihmettelee kun ei toinen puhu ja sen on kiusallista. Sua jännittää niin jos on jotain puuhaa treffeillä niin se lievittää jännistystä.

Äänestä
  • Ajattelitko picnicillä olla perätysten, kun naamat vastakkain on vaikeaa? Syöttekö ennen vai jälkeen vai samanaikaisesti?

    Äänestä

Menettelet aivan oikein vaihtaessasi vain yhteystietoja baarissa. Itsekin toivoisin joskus näin tapahtuvan, kun en varsinaisesti yhdenillanseuraakaan sieltä oikein hae.

Mutta joku jo mainitsikin, että sovi treffit jonkin aktiviteettipaikan äärelle. Minigolf, taidenäyttely, pihapeli (mölkky, kroketti), grillaus? Yhdistävän tekijän puute on se erittäin paha ongelma uusien ihmisten kohdatessa. Itse koenkin hitaan tutustumisen luonnollisempana. Esimerkiksi työkavereihin oikeasti tutustuminen ottaa sen muutaman kuukauden ja parit vapaa-ajan illat, vaikka heitä näkee joka arkipäivä.

Jos vain löydät jonkin aktiviteetin, tapaa sen merkeissä. Siinä sitä sitten tutustuu ja voi alkaa jutella kuin tuttaville jutellaan, eli niitä näitä, luonnollisesti.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


epäonnistuva nainen kirjoitti:

tai ylipäänsä edes tutustua yhteenkään mieheen.

Eli siis näin mulle käy aina ja ikuisesti.

Tapaan baarissa jonkun kiinnostavan oloisen miehen. Juttu luistaa ja illan päätteeksi sovimme, että tapaamme myöhemmin, soitamme toisillemme tai jotain muuta sellaista.

No, sitten se toinen tapaaminen koittaa, ja silloin minä - aina ja ikuisesti- onnistun pilaamaan kaiken. Minusta nimittäin tulee mykkä. Vastaan toki, jos mies minulta kysyy jotain, ja yritän keksiä jotain kysyttävvää häneltä, mutta suurimmaksi osaksi tapaaminen koostuu epämiellyttävästä hiljaisuudesta. Sillä en uskalla ikinä kysyä mitään, kun pelkään miehen pitävän minua liian uteliaana, tai en uskalla sanoa mitään, koska pelkään, että minua pidetään liian tylsänä tai omituisena tai jonain muuna sellaisena.

Ja lopputuloksena on se, että mies ei todellakaan halua olla enää missään tekemisissä kanssani, koska olen tylsä ja hiljainen

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu