Haluaisin niin kovasti päästä eroon syömiskierteestä. Tiedän että pitäisi kai mennä ammattilaisen juttusille, mutta olen väliaikaiseksi töissä toisella pienelle paikkakunnalla ja täällä on hankalampi päästä mihinkään. Ja toisaalta haluaisin ratkaista tämän itse. Joten haluaisin nyt muita neuvoja, kuin että mene lääkärille tmv. Niin, haluaisin laihtua muutaman kilon mutta ennen kaikkea päästä tunnesyömisestä eroon. Olen tajunnut sen, että syön yksinäisyyteen ja tyhjään oloon. Ehkä minulla on lievää masennusta. Harrastan kyllä liikuntaa ja olen sinällään aktiivinen. En vain ole löytänyt keinoa, millä päästä eroon tunnesyömisestä. Syön kun on tylsää ja paha mieli. Ja kai vähän palkitsenkin itseäni ruualla. Eniten ehkä kaipaisin elämääni parisuhdetta, se on yksi syy syömiseeni, vaikka en sitä sano etteikö yksin eläminenkin voisi olla mukavaa. Jotenkin elämä vain tuntuu tyhjältä ja täytän tyhjyyden ruualla. Haluaisin saada jotain ihan pikkukonsteja, millä voin selättää syömishimon kun se tulee? Varmaan jokin ulos lähteminen tmv voisi auttaa? Jos tosiaan joku on päässyt eroon tunnesyömisestä niin auta minua! En halua elää näin, että ruoka hallitsee elämääni :(
Tunnesyöminen pilaa kaiken! :(
:( :(
2144
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 2
Vanhimmat
Tavallinen ongelma on se, että päivällä syö muka-terveellisesti sekä muka-riittävästi.
Sitten tuleekin ilta, eikä päivän mittaan ole syönyt riittävästi. Monella on luulokuva että terveellinen lounas olisi kaksi salaatinlehteä sekä joku hiton vesikeitto. Näin ei ole.
Siitä sitten seuraa kova nälkä mielitekoineen. Mikäli ei kunnon ruokaa ole tarjolla, sitä sitten syö niitä mitä on, sitä roskaa mitä tietty pitää kaapit olla täynnä :p
Itselläni tuo iltamähkiminen oli ongelma. Siihen auttoi pari asiaa:
1) Syö päivällä riittävästi
2) Jotain muuta tekemistä kuin syöminen. Kun käy iltalenkillä, oli sillä massiivinen vaikutus ruokahaluun. Tai ihan mikä tahansa muukin tekeminen, unohtui syömiset.
3) Illallakin pitää syödä, eli varaa kunnon murkinaa, mitoita annokset juuri sinulle sopiviksi että saat tarvittavan ravinnon jolla elää ja nukkua yö hyvin.
Minun tapauksessa iltasyömis ongelman oleellinen syy oli päivän mittaan kertynyt vaje energiansaannissa. Oli nälkä ja perustellusti.
Ja keksi jotain matalakalorista sekä terveellistä, mitä napostella jos pahalta tuntuu. Porkkanat toimii minulla :) Napostelun kokonaanpoistaminen -- ei onnistune, mutta kun muu ruokailu on paremmalla tolalla ja ateriarytmi selkiytyy, niin tarve naposteluun vähenee. Tämän lisäksi kun tietoisesti välttää napostelua niin sitten se tosiaankin toimii.