voinko ratsastaa ponilla????

ponilover

Olen siis 166 cm pitkä ja painan 59 kiloa. Pidän ja olen aina pitänyt enemmän poneista kuin hevosista, joten sitä vaan mietin löytyykö näin isolle enää ponia ratsastettavaksi? Esimerkiksi voisinko mennä 145 senttisellä ponilla säännöllisesti? Mikä olisi vähimmäissäkäkorkeus? Mitä rotuja voisitte suositella, vai onko mun ihan pakko hylätä ponihaaveet?

2

164

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • katherine

      Et nyt mikään älyttömän iso ole, mutta siromman ponin selässä voit näyttää jo vähän hassulta. Itse olen suunnilleen saman kokoinen, enkä itseäni enää ponikokoisena pidä, siro 155cm puoliverinenkin tuntui kovin pieneltä.

      Jos ponimaisista hepoista tykkäät, niin esim. welsh cob, issikka, piensuokki/suokki, eestinhevonen ja vuonohevonen voisi olla hyviä rotuja. Ne on rakenteeltaan vähän raskaampia ja usein askel lyhyempi, kokokin on pienempi, nuo saattavat olla jopa ponikokoisia, mutta vähän raskaamman mallisia joten sopivat isommallekin.

    • Minä olen muutamaa senttiä lyhyempi ja minulla on ollut 138cm poni jo reilut 20 vuotta. Hyvin on minut kantanut enkä ole sitä liian pieneksi kokenut. Hyvin voit ratsastaa säännöllisesti 145cm ponilla, varsinkin jos se on vähänkään vankempi rakenteeltaan kuten minun. Sinun ei siis ole mikään pakko luopua ponihaaveista, kunhan valitset poneja sieltä isommasta päästä. Isoja ponirotuja on kyllä useitakin, osan katherine tuossa mainitsikin, mutta huomauttaisin lisäksi, että kannattaa katsella myös risteytysponeja. Niistä löytyy kaiken kokoista ja näköistä ja luonteet vaihtelevat aivan yhtä paljon.

      Sanon samaa kuin muillekin rotujen kysyjille, että älä tuijota rotua, vaan kokoa ja sitä mitä haluat heppasi kanssa tehdä, ja selaile sitten siltä pohjalta myynti-ilmoituksia. Kaikissa roduissa on sekä hyviä että huonoja yksilöitä, joten loppujen lopuksi rotu on sivuseikka sitten kun tosissasi lähdet omaa etsimään.

      Ja lopuksi toteaisin, että oli totu mikä tahansa, jos poni on tanskalaista alkuperää, se todennäköisesti on hyvä. Olen tuntenut useita tanskalaisia poneja ja hevosia, ja ne ovat olleet poikkeuksetta todella hyviä. Pomminvarmoja maastossa, eivät säiky turhia, yhteistyöhaluisia mutta silti persoonallisia. Suurin osa on ollut myös ajolle opetettuja, joten vaikka ne ovat täysipainoisia ratsuja, niillä on voinut myös ajaa halutessaan.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Uskaltaako tässä luottaa siihen että

      Ehkä rakastetaan toisiamme?
      Ikävä
      105
      1109
    2. Tunnusmerkkejä Kaivatulle

      Jotain mistä toinen tunnistaa. Täällä vaalea nainen kaipaa miestä jolla vaaleat hiukset ja asuu maalla. Pelataanko kortt
      Ikävä
      61
      1072
    3. Oletko nainen enää täällä?

      En ole tunnistanut kirjoituksiasi hetkeen. Ainoastaan yhdessä neutraalissa ketjussa, missä ei ollut kyse tunteista. Hyv
      Ikävä
      61
      830
    4. Miehen ja naisen ystävyys

      Mitä järkeä on miehen ja naisen ystävyydessä jos toinen ajattelee toisesta enemmän= on rakastunut ja toivoo yhdessä oloa
      Ikävä
      144
      818
    5. Pidätkö itseäsi varattuna

      Kaivatullesi?
      Ikävä
      65
      705
    6. Naisten top-5 red flagit

      1. Feminismi: kertoo keskenkasvuisuudesta, välttää vastuuta tekemällä miehistä kestosyyllisen kaikkeen 2. Ylipaino: kiel
      Ikävä
      103
      601
    7. Pyydetään tiedonantoa "hyvinvointitalo"-hankkeen nykytilanteesta

      ja aikataulusta. Odotetaanko uutta hallinto-oikeuden päätöstä. Hallinto-oikeushan antoi teknisenlautakunnan lupajaosto
      Pyhäjärvi
      89
      591
    8. Rakastan sinua

      Anteeksi että epäilin sinua.. ❤️
      Ikävä
      53
      557
    9. Lämmöllä muistelen niitä hetkiä...

      Silloin vuosia sitten! H.
      Rakkaus ja rakastaminen
      78
      551
    10. Mitähän meinaat

      Vai meinaatko mitään kohtaamisen suhteen?
      Ikävä
      39
      528
    Aihe