APUA! CHEER VAI PESIS?

12v etelä-suomestä

Joo siis oon 12-vuotias tyttö ja harrastin 7-vuotta joukkuevoimistelua. Mutta päätin nyt lopettaa sen. Mulla on toisena lajina suunnistus, joka nyt siis siirty mun ns.ykköslajiksi, kun lopetin joukkuevoimistelun. MUTTA: Haluisin alottaa cheerin, kun siinä vois hyödyntää vomistelutaustaakin, mutta toisaalta hauisin pitää sen suunnistuksen ykköslajina ja näin ollen alottaa pesiksen sen rinnalle. Te jotka harrastatte cheeriä, nii voittteko suositella sitä? Mitä harkois tehää? Onko se oikesti minihameissa hyppimistä vai tuleeko harkoissa hiki ja onko rankkaa? Kiitti vastauksist etukätee:) Ja ryhmä johon menisin olisi kilpaileva mini-joukkue, joka treenaa 4 krt viikossa:)

6

210

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • hyhtnnhhyn

      Kannattaa alottaa cheer! SE on tosi kivaa:)

    • cheeeppari

      cheer ei TODELLAKAAN ole pelkkää hyppimistä ja pomien heiluttelua. siinä tulee hiki, ja siinä treenataan lajin omien osa-alueiden lisäksi lihaskuntoa ja nopeutta, ja siinä kohoaa kunto.

    • Sirkustelija

      No itse harrastan sirkuskoulua, mutta cheer olisi mielestäni parempi vaihtoehto, kuin pesis.

    • cheerleader13v

      Cheerleading!

    • Cheeraaja

      CHEER!! SE ON KOVAA LAJIA, JOSSA LIHAKSET KEHITTYVÄT. JOS OLET n.140-150cm PITKÄ JA PAINAT N30-45 kg, NIIN SINULLA ON MAHDOLLISUUS PÄÄSTÄ NOUSIAKSI!!

    • Cheeronparasta!

      Cheerleading on kova laji!! Siinä tulee hiki ja treenien jälkeen on paikat kipeät! Minijoukkuetta et voi enää aloittaa, olet liian vanha. Millä paikkakunnalla asut?

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Takaisin ylös

    Luetuimmat keskustelut

    1. Vasemmistohallitus palauttaa hintasääntelyn, esim. bensalitra vain 1e.

      Tuleva vasemmistolaisista koostuva hallitus ottaa käyttöön vanhat hyvät keinot pitää hinnat kurissa. Tähän tarkoitukse
      Maailman menoa
      86
      4670
    2. Vasemmistolainen valehteli jälleen - Purra tai persut eivät luvanneet "euron bensaa"

      Väite "euron bensasta" on ensisijaisesti poliittisten vastustajien käyttämä puhdas vale. Persut kyllä kampanjoivat näky
      Maailman menoa
      112
      3870
    3. Arman Alizadin viesti puna-aktivisteille: "Pitäkää lärvinne nytkin kiinni"

      Arman Alizad kritisoi vasemmiston kaksinaismoralismia. Iranissa syntynyt suosikkijuontaja Arman Alizad pakeni perheensä
      Maailman menoa
      190
      3700
    4. Minja Koskela nostanut vasemmistoliiton kannatuksen ennätykseen

      Koskela valittiin puolueen johtoon lokakuussa 2024, ja silloin Ylen kysely antoi puolueelle 9,3 prosentin kannatuksen.
      Maailman menoa
      70
      2113
    5. Antti johtaa Petteriä jo 7,1 prosenttiyksiköllä

      Tällä menolla sdp menee kokoomuksesta kierroksella ohi jo tällä vaalikaudella. https://yle.fi/a/74-20213575
      Maailman menoa
      75
      1941
    6. Mitä on tullut

      Entisen abcn rakennuksen tilalle se oli tyhjillään monta vuotta siellä oli jo nyt valot onko huoltoasema? 5:30.
      Haapavesi
      79
      1298
    7. Harmi nainen kun

      olet niin elähtäneen näköinen. Miestä et koskaan löydä itelles. j
      Ikävä
      130
      1182
    8. Palosta selvinnyt 18 vuotias munira tarvitsi tulkin kun puhui Iltalehdelle

      Suomessa asuva 18 vuotias tarvii tulkin !!! Tää Suomea puhumaton on palossa kuolleen naisen veli ja asui perheen kanssa.
      Vantaa
      154
      1131
    9. Minne pyydän sut?

      Jotta saan nähdä 🤨
      Ikävä
      51
      1034
    10. Mikä homma?

      https://share.google/NvruSS4P4EzjTWPov Poliisilla oli keskiviikkona 4. maaliskuuta yksityisasunnossa Saarijärvellä tehtä
      Saarijärvi
      30
      924
    Aihe