sairaslomista keskusteluihin

työläinen776868

Työpaikallani tuli ilmoituksena käytännön muuteksesta, tämä muutos on että jos olet vuodessa 3 kertaa sairaslomalla joutuu henkilöstöpäällikön/esimiehen pöydän ääreen "juttelemaan". Itse en paljon kipeänä ole mutta asian laillisuus vähän haiskahtaa, nimittäin olen ennemmin kuullut että työntekiä ei ole mitenkään velvollinen kertomaan työnantajalleen yksityis asioita elämästään... ainut on että on sairaslomatodistus sekä ilmoittanut töihin sairasloman pituuden. Mitä mieltä??

1

241

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Työsuojelupäällikkö

      Tämä liittyy työkyvyn hallinnan ns. varhaisen välittämisen malliin. Teillä on nyt tehty yhdessä työterveyshuollon kanssa ohjeistusten edellyttämä toimintakäytännön kuvaus, johon tällainen menettely on otettu mukaan.

      Taustalla ei ole esimiesten/johdon harjoittama "kyttääminen", vaan tarkoitus on keskustella esim. siitä, ovatko työpaikan olosuhteet sairaspoissaolojen taustalla ja onko työnantajan tehtävissä jotakin sairauspoissaolojen vähentämiseksi.

      Lisätietoa: http://www.ttk.fi/tyoterveyshuolto/tyokyvyn_hallinta

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Veroaste on Suomessa viitisen prosenttiyksikköä liian matala

      Veropohjaa on rapautettu käytännössä koko kulunut vuosituhat, jonka vuoksi valtion menoja on jouduttu rahoittamaan velka
      Maailman menoa
      124
      3072
    2. EU komissio - EU-elpymisrahoja voidaan käyttää TILAPÄISESTI väärin!

      Espanja ohjasi miljardeja euroja – Nyt EU-komissio teki yllättävän paljastuksen Skandaaliksi noussut Espanjan EU-rahoje
      Maailman menoa
      35
      1445
    3. Kultasi eka kirjain? Kuka haluaa

      A haluaa J
      Ikävä
      104
      1309
    4. Kristillinen kaste annetaa upotuskasteena

      Kristillinen upotuskaste perustuu juutalaiseen mikve-kasteeseen, jossa upottaudutaan veden alle kokonaan. Paavali vertas
      Kaste
      162
      1047
    5. Empaattisuus ja suoruus.

      Tässä tullut noita pehmeitä asioita pohdittua, mutta toisaalta olen myös yksinkertainen mies. Pidän suoruudestakin. Mi
      Sinkut
      135
      1037
    6. Koko kansan kaste Punaisen meren ylityksen aikana

      Koko Israelin 2,5 milj.kansa sai kasteen ja Pyhän Hengen lahjan ylittäessän Punaisen meren. 1.Kor.10 1 Sillä minä en ta
      Kaste
      366
      1037
    7. Nainen, mikset lähetä

      miehelle viestiä? Tiedän, että sulla on asiaa ja kysyttävää.
      Ikävä
      60
      967
    8. Sijaiskasteet kuolleitten puolesta

      Paavali teki Korintossa sijaiskasteita kuolletten puolesta eli ns. Mormoninkasteita. 1. Kor. 15:29 Mitä muutoin ne, j
      Kaste
      307
      848
    9. Ehkä vähän

      Rakastunut sinuun
      Ikävä
      41
      767
    10. Sä saat mut tuntemaan

      Jotain sellaista mitä ei saisi tuntea mutta må en mahda tälle mitään. Mulla on ikävä niitä meidän katseita ja sitä tunne
      Ikävä
      22
      743
    Aihe