Onko itsemurha syntiä ja mitä on itsemurha?

En ymmärrä mitään

Niin, vaikka olisi kuinka uskovainen ja näin, niin on monia mielipiteitä siitä että mitä sitten jos tekee itsemurhan. Onko se sitten syntiä ja joutuuko helvettiin vaikka olisi kuinka uskovainen muuten? Itselläni yksi syy miksi en uskalla itteäni tappaa vaikka sitä mietin lähes jokapäivä on se että pelkään helvettiin joutumista.

En kyllä muutenkaan oo perillä uskonasioista hirveästi, mutta olen aina uskonut Jumalaan ja iankaikkiseen elämään, että sellainen on mahdollista.

Ja mitäs sitten jos esim. lakkaa tietoisesti syömästä ja juomasta ja kroppa sanoo itsensä irti, ''lasketaanko se itsemurhaksi'' tai sitten esitän asian toisin eli jos esim sairastaa anoreksiaa ja kuolee sen aiheuttamiin oireisiin, onko se itsemurha?

7

104

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • ei itsemurhaa

      Minkään en aikoinani uskaltanut tehdä itsemurhaa helvetinpelon vuoksi. Ei ole Jumalan tahto että lehdemme oman käden kautta. itsemurha on täysin luonnonvastainen teko. Eläinkunnassakin taistellaan hengestä viimeiseen asti.

      Annan sinulle sielunhotiopuhelinnumeron, johon voit halutessais soittaa.
      0444522300 ma-pe klo 18.00 - 22.00.

      • ei itse murhaa

        Lisään vielä, että tuohon samaan numeroon (0444522300) voi soittaa myös ma .pe klo 10.00 -15.00.
        Jos et halua nii ei siellä välttämättä puhuta uskonasioista vaan ihan mikä mieltä masentaa ja ahdistaa mielen tasolla.


    • sos-kriisikeskus vastaa:

      Hei,

      Hyvä että päätit kirjoittaa tilanteestasi tänne. Joskus jo pelkkä ajatusten kirjoittaminen voi helpottaa oloa. Toivottomalta tuntuvan elämäntilanteen pohtiminen yksin on kuitenkin raskasta. Tällaisessa tilanteessa ulkopuolinen tuki on tärkeä voimavara. Asioista keskusteleminen auttaa jäsentämään omia ajatuksia ja tarjoaa uusia näkökulmia, mikä usein helpottaa jaksamista.

      Jos haluat keskustella tilanteestasi puhelimitse, voit aina soittaa Valtakunnalliseen kriisipuhelimeen. Puhelun voi soittaa nimettömänä ja se maksaa operaattorin veloittaman puhelumaksun verran. Valtakunnallisen kriisipuhelimen numero on 010 195 202. Puhelin päivystää arkisin klo 9-06, lauantaisin ja juhlapyhinä 15-06, sunnuntaisin 15-22.

      Jos taas haluat jutella kasvotusten, ympäri Suomea toimii kriisikeskuksia, joihin voit varata ajan ja tulla keskustelemaan paikan päälle. Kriisikeskusten yhteystiedot löytyvät osoitteesta:

      http://www.mielenterveysseura.fi/sos-kriisikeskus/kriisikeskusverkosto/alueelliset_kriisikeskukset.
      Käynnit eivät maksa mitään.

      Jos haluat mielummin kertoa ajatuksistasi ja tuntemuksistasi lisää kirjoittamalla, voit ottaa meihin yhteyttä Tukinetin kautta (www.tukinet.net). Tukinetissä pääset keskustelemaan kahdenkesken tukihenkilön kanssa. Tukinet -live päivystää joka arkipäivä 15-19. Tukinetissä on myös foorumeita, joista on mahdollista löytää vertaistukea ihmisiltä, jotka ymmärtävät tilannettasi oman kokemuksensa kautta.

      Kiireellisessä tilanteessa voit ottaa yhteyttä paikkakuntasi psykiatriseen päivystykseen. Lähimmän psykiatrinen poliklinikan yhteystiedot löydät etsimällä netistä hakusanalla "psykiatrinen päivystys paikkakuntasi" tai "psykiatrinen poliklinikka paikkakuntasi".

      sos-kriisikeskus/pekka

    • .ki.

      Tuollainen sana kuin "synti" ei enää kuulu nykyaikaan.
      Se on ahjdasmielisten ja ahdistuneiden ihmisten keksintöä, jolla ei ole mitään perustaa todellisuudessa.

    • Äidin poika

      Poikani teki itsemurhan ja ymmärrän sen niin, että hänellä oli niin paha olo, että hän sairastui, eikä voinut enää olla normaalitilassa. Hän teki ns. kylmäverisen teon, jota hän ei olisi tehnyt normaalina itsenään, jollaisena hänet olin aina tuntenut. Hän ikäänkuin samaistui johonkin muuhun, ehkä peliin, ehkä elokuvaan tms. Ihmisen mieli on niin monimutkainen asia. Jos on paljon yksin, mielen voi vallata sellaiset ajatukset ja jopa harhat, että ei tiedä, mikä on totta ja mikä harhaa. Näin ajatellen en voi tuomita häntä, enkä usko, että rakastava Jumalakaan tai millä nimellä häntä kutsutaankin, voi . Kaikki me teemme väärin ja tarvitsemme anteeksiantoa.

    • Keissa

      Itsemurha ei ole Jumalan tahto eikä se ole kenenkään omaisen ja läheisen mielenmukainen asia, mutta poismennyt on niin poissuunniltaan että hän ei vain jaksa. En minäkään lähde tuomitsemaan: ei meillä ole oikeutta sellaiseen.

      • nk8yk

        "Jumalan tahto" ... siinä on kanssa hokema, joka ei tarkoita yhtään mitään.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Häiriköinti

      Sinä joka rälläsit viime yönä aamuun klo. 00 :04 koulun pihassa ja pitkin kyliä. Rekkari ylhäällä. Terv. Kerrostalon as
      Ähtäri
      98
      3752
    2. Askanmäessä Huippu esitys

      Kävimme Ystävien kanssa Askanmäen kesäteatterissa. Kaikki tykättiin esityksestä aivan valtavasti. En varmaan koko vuonna
      Puolanka
      34
      3234
    3. rakastan sinua!

      Tule ja ota, kasvetaan yhdessä paremmiksi ❤️❤️❤️❤️ kaikki anteeksi ❤️❤️❤️
      Ikävä
      60
      3199
    4. Näin lähellä

      Se on näin 🤏 lähellä että heitän hanskat tiskiin sun kanssasi.
      Ikävä
      62
      2993
    5. Kerro jotakin hauskaa. :)

      Kirjoita jotakin mukavaa vaikka kaivatustasi. :) Ei törkytekstejä kiitos. :)
      Ikävä
      68
      2874
    6. Mä sanon tän suoraan.

      Se on sun käytös mikä ajaa pois. Et välitä muitten tunteista kun omistasi.
      Ikävä
      67
      2809
    7. On olemassa tiettyjä sääntöjä!

      Ja jos aiot pärjätä mun kanssa niin teet vain niinkuin mä sanon. Mieheltä Naiselle
      Ikävä
      63
      2514
    8. Pohdinttavaksi

      No siis, saiko yrityksen toimitusjohtaja potkut vaiko älysi ihan itse jättää nimellisen tittelin ettei maine enää enempä
      Kotimaiset julkkisjuorut
      80
      2321
    9. Siis hetkonen

      Rakastetaankohan me kummatkin toisiamme, ja aletaan tajuamaan se pikkuhiljaa 🤯
      Ikävä
      45
      2162
    10. Mulla ei oo anteeksi pyydettävää

      Muista se! Mieheltä yhdelle naisellE
      Ikävä
      69
      2158
    Aihe