Harrastuksen aloittamisen harkintaa

Vesielläin

Hei

Mietin josko uskaltautuisin sukeltamisesta pieni muotoista harrastusta itselleni hankkimaan. Ja koska näillä keskustelu palstoilla liikkuu kaikenlaista pätijää ja tietäjää niin haluaisin ihan aluksi todeta seuraavaa: En halua sukeltamisesta pääsääntöistä harrastusta, vaan sellaista pari kertaa vuodessa juttua.

Ja nyt haluaisinkin mielipidettä seuraavaan:
Onko järkeä käydä esim. PADI kurssia/kursseja sen vuoksi, että haluaa kerran-pari vuodessa käydä turistikohteissa vedenallan pulikoimassa?

Kokeilin viime talvena Colona Diversin kautta sukeltamista ja toisaalta rakastuin ja toisaalta hirvitti. Nyt siis pähkäilen onko järkevämpää käydä kurssit vai ostaa silloin tällöin se parin kerran kokeilu.

Tähän toki olisi miljoona muutakin kysymystä, mutta tämä se nyt päällimmäisenä pyörii.

4

317

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • DiveFire

      "Onko järkeä käydä esim. PADI kurssia/kursseja sen vuoksi, että haluaa kerran-pari vuodessa käydä turistikohteissa vedenallan pulikoimassa?"

      No riippuu mitä haet. Jos tavoitteesi tosiaankin on vain kerran-pari vuodessa pulahtaa rantavedessä kouluttajan pitäessä kädestä niin voit jatkaa nykylinjalla. Jos taas haluat vähänkään enemmän nauttia sukeltamisesta ja erilaisista kohteista, joita maailmalla on lähes niin paljon kuin mielikuvitus riittää miettimään niin kannattaa kurssittautua koska:

      - On melkoisen typerää oman hengen ja terveyden riskeeraamista sukeltaa ilman asianmukaista koulutusta, oli se sitten PADI:n CMAS:n tai jonkun muun järjestelmän kautta annettua, tai ohi järjestelmien saatua, mutta muuten pätevää oppia.

      - Läheskään kaikkialla et saa mitään sukelluspalveluja, kuten opastettuja retkiä, laitevuokria, pullontäyttöä jne., ilman että kykenet osoittamaan osaamisesi. Ja jokseenkin ainoa universaali keino siihen on kansainvälisesti tunnustettujen järjestelmien "kortit"

      Kurssin hinta on muutaman sata euroa, ja kestokaan ei ole mikään hirveä. Yhden lomamatkan muutaman päivän aikana voit hyvin suorittaa sen. Siihen nähden paljonko se avaa uusia ovia, itse pitäisin sitä hyvinkin kannattavana.

    • sdfgxcvzsfv

      Edellinenkin vastaaja vastasi fiksusti mutta yleensä ottaen Snorkkeli.net parempi paikka tähän aiheeseen.

    • Vesielläin

      Hei
      kiitos vastauksesta ja erittäin hyviä pointteja :) Sitä ei tajunnut ajatellakkaan tuolta kannalta (on sitä aasi, vaan kai me jokainen joskus ollaan).

    • pohdintaa

      Vanha ketju, mutta nostetaan esiin.
      Sukelluskursi maksaa Suomessa 400-450€.
      Discover Scuba Diving eli sukellusintrot lomakohteesta riippuen kympin-pari kalliimpia kuin sukelluskortin omistavien sukellusretket. Usein samat mestat, tosin kortilliset voivat sukeltaa syvemmälle.
      Eli jos tarkoituksena on tehdä vain lomalla maailmalla silloin tällöin sukelluksia, eikä innostusta vaativampiin sukelluksiin ole, niin en pitäisi noita DSD-sukelluksiakaan niin huonona vaihtoehtona.
      Jokainen tyylillään.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mihin kaikkeen sinä ihastuit hänessä

      Mikä oli se asia mikä vei jalat altasi? ❤️ Oliko jotain erityistä tilannetta vai tunne? Kenties monen sattuman summa? Ai
      Ikävä
      88
      8123
    2. Persut: haluamme lisää veroja!

      Lisää lisää veroja huutaa persukuoro. Veroila Suomi nousuun! "Uusi matkailuvero eli matkailijamaksu peritään esimerki
      Maailman menoa
      42
      4708
    3. Nainen kokki autossa kammottavan kuoleman sähköauto-Teslan syttyessä tuleen.

      https://www.is.fi/autot/art-2000011652873.html Näin vaarallisia sähköautopalot voivat olla.
      Maailman menoa
      41
      4361
    4. Jos samassa autossa istuu romani, somali ja venäläinen, kuka ajaa?

      Arvioiden mukaan romanit lähtivät noin 1000-luvulla liikkeelle pohjois-Intiasta. Nyt 1000 vuotta myöhemmin he ovat levit
      Maailman menoa
      44
      2566
    5. Numero josta kaivattusi tulee mieleen

      Onko jokin numero joka yhdistää teidät jotenkin? Älä laita puhelinnumeroa.
      Ikävä
      93
      1412
    6. Miksi pitäisit enemmän

      Minusta kuin siitä toisesta?
      Ikävä
      40
      1286
    7. Tämmönen höpsö

      Höpönassu mä olen. En mikään erikoinen…hölötän välillä ihan levottomia. Tykkäisit varmasti jos olisin siellä sun vieress
      Suhteet
      40
      1227
    8. Jorman paluu sodasta Lieksaan oli katkera

      Jorma Karhunen astui Lieksan asemalle. Aurinko paistoi, mutta Jorman maailma oli sumuinen. Takana oli se helvetti, jota
      Lieksa
      39
      1140
    9. Heräsin taas sinä mielessä

      Miten voi haluta toista näin paljon? 😳 Kyllä meillä on muutenkin hyvä yhteys. Ehkä se tekee myös tästä niin voimakkaan?
      Ikävä
      63
      1110
    10. Kannattaa toimia yleisesti ottaen

      Ajoissa. Vaikka miten paljon haluan ja tunnen, olen löytänyt nyt elämääni jotain uutta ja se todennäköisesti edistyy, jo
      Ikävä
      166
      1070
    Aihe