Naurettava pelleilyä

Yhteistyökyvytön

Kehittämiskeskusteluissa kertoivat, että olen kuulemma yhteistyökyvytön, perusteluja ei kerrottu vaikka kysyin.

Kysyinpä sitten ihan osaston johtajalta, jotta saisinko perusteluita tuohon arvioitiin kun kerran olen yhteistyökyvytön... Osaston johtajalta löytyi yhteistyökykyä sen verran, että kertoi "Me nyt vaan päätettiin näin.". Pyysin sitten saada kirjallisena tuon perustelun ja tähän tuli vastaus "Katotaan mitä voidaan tehdä."...

Pariin viikkoon ei kuulunut mitään ja pistin sähköpostilla pyynnön arviointien saamisesta. Yhteistyökykyä löytyi taas sen verran, että osaston johtaja soitti ihan henk.koht. luuriin vapaapäivänäni ja haukkui räyhääjäksi, kertoi minusta kuulemma muiden työntekijöiden antaneen palautteita ja haukkui taas yhteistyökyvyttömäksi. Kysyinpä, että mitähän palautetta on annettu. Vastaus oli kiertelevä "on näitä tapauksia ollut...", rivien välistä oli kyllä luettavissa teksti "Mun kaverit ei pidä susta niin en minäkään.".

Kuinka työntekijä voi parantaa omaa toimintaansa, jos vastaukset on ympäripyöreitä. Yhteistyökykyä on kyllä löytynyt kun olen kysellyt toistuvasti, että mitä voin tehdä asian parantamiseksi, mutta vastaukset on vähän jääneet multa ainakin hämärän peittoon.

Hyvä

3

302

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • joo!

      Se on toki mahdollista, että sinusta on annettu palautetta. Sitä ketkä ovat antaneet palautetta, ei tarvitse sinulle kenenkään paljastaa.

      Esimerkiksi omassa duunissani aikoinaan esimies sai itse huomautuksia juuri yhteistyökyvyttömyydestä jne. Hän kovasti koitti sitä selvittää ketä on mennyt hänestä puhumaan ns. p****a, mutta ei sitä ketään tietenkään hänelle sanonut.

      Ehdotan, että mietit omaa käyttäytymistäsi ja muutat sitä. Omaa käytöstään voi muuttaa aina, mutta hankalinta on löytää itsestään ne epäkohdat, jotka muut helposti löytävät. Jos mielestäsi et ole toiminut väärin, niin silloin ei kannata jäädä ihmettelemään asioita. Ota lopputili tai käyttäydy yhteistyökyvyttömästi jatkossakin.

    • se miten asia on.

      Pitäähän se selvittää mitä yhteistyökyvyttömyydellä tarkoitetaan. Jos asiaa ei selvitetä, niin kysymys jää aina kytemään aloittajan mieleen.
      Joskus työpaikkakiusaajatkin voivat väittää kiusattua hankalaksi ihmiseksi, yhteistyökyvyttömyys voi aivan yhtä hyvin johtua näistä työkavereista itsestäänkin.

    • tänkgaad

      Tuo on juuri sitä työpaikkakiusaamista. Jos työpaikalla on näitä jotka juoksee paskaa puhumassa työkavereistaan ja esimies vielä uskoo kaiken. Mitä voi tehdä?
      Aikoinaan jouduin juuri tuollaisen kiusaamisen kohteeksi ja kun yt:t tuli sain lähteä (yhtenä monen muun joukossa). Uskon paskanpuhumisen vaikuttaneen.
      No nyt se on taaksejäänyttä elämää onneksi.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mitään järkeä?

      Että ollaan erillään? Kummankin pää on kovilla.
      Ikävä
      120
      1767
    2. Noniin rakas

      Annetaanko pikkuhiljaa jo olla, niin ehkä säilyy vienot hymyt kohdatessa. En edelleenkään halua sulle tai kenellekään mi
      Ikävä
      99
      1588
    3. Lasten hyväksikäyttö netissä - Joka 3. nuori on saanut seksuaalisen yhteydenoton pedofiililtä

      Järkyttävää! Lapsiin kohdistuva seksuaalinen hyväksikäyttö verkossa on yhä pahempi ongelma. Ulkolinja: Lasten hyväksikäy
      Maailman menoa
      48
      1099
    4. Kumpi vetoaa enemmän sinuun

      Kaivatun ulkonäkö vai persoonallisuus? Ulkonäössä kasvot vai vartalo? Mikä luonteessa viehättää eniten? Mikä ulkonäössä?
      Ikävä
      43
      984
    5. Multa sulle

      Pyörit 24/7 mielessä, kuljet mun mukana, mielessä kyselen sun mielipiteitä, vitsailen sulle, olen sydän auki, aitona. M
      Ikävä
      29
      929
    6. Nainen, olen tutkinut sinua paljon

      Salaisuutesi ei ole minulle salaisuus. Ehkä teimme jonkinlaista vaihtokauppaa kun tutkisimme toisiamme. Meillä oli kumm
      Ikävä
      50
      856
    7. Mies, eihän sulla ole vaimoa tai naisystävää?

      Minusta tuntuu jotenkin, että olisit eronnut joskus, vaikka en edes tiedä onko se totta. Jos oletkin oikeasti edelleen s
      Ikävä
      44
      822
    8. Olet myös vähän ärsyttävä

      Tuntuu, että olet tahallaan nuin vaikeasti tavoiteltava. En tiedä kauanko jaksan tätä näin.
      Ikävä
      37
      780
    9. Okei nyt mä ymmärrän

      Olet siis noin rakastunut, se selittää. Onneksesi tunne on molemminpuolinen 😘
      Ikävä
      56
      778
    10. Onko sulla empatiakykyä?

      Etkö tajua yhtään miltä tämä tuntuu minusta? Minä ainakin yritän ymmärtää miltä sinusta voisi tuntua. En usko, että olet
      Ikävä
      37
      760
    Aihe