Linnunradaksi kutsumamme kierteisgalaksin eräässä haarassa sijaitsee aurinkokuntamme. Kun katsomme sitä kartalta, se on vaatimattoman pieni piste.
Me maapallon asukkaat kierrämme kuin sirkushyrrä ehkä ikuisina vankeina vailla yhteyttä toisiin mahdollisiin sivilisaatioihin. Olemme tärkeitä ja omahyväisiä.
Ei pystytä hahmottamaan miten vähäpätöisiä olemme universumin mitassa. Kansalliset ja uskonnolliset eturisti riidat tekevät meistä naurettavia pelleilijöitä.
Asemaamme universumissa ei osata hahmottaa!
7
228
Vastaukset 7
- myöhäiset sorit
Vasta vähän aikaa aurinkokunnassakaan. Galileo Galilei sai elinikäisen kirjoitusbannin väittäessään, että maa kiertää aurinkoa. Ei sopinut vahvan katolilaisen kirkon oppeihin moinen harhaoppi.
Täysin totta. Varsinkin kristinuskossa kuvitellaan että yksilö on jotain, jonka tekemisiä ja aivoituksia joku kosminen ikuisuusolio silmä kovana kyttää ja herkeämättä seurailee.
Vilkaisun universumiin luulisi poistamaan mokoman harhakuvan.- cheek tapani kansa
Koska Jumala loi maailmankaikkeuden sellaiseksi, että sivilisaatioiden on vaikeaa ottaa toisiinsa yhteyttä, jotta harhaoppien leviäminen voitaisiin minimoida?
- Osmocosmos
Täällä meidän linnunradassa on mahdollisesti miljoonia kehittyneitä sivilisaatiota. Miksi emme saisi niihin yhteyttä?
Asiaan perehtyneistä vain alle prosentti uskoo, että olemme ainoita älykkäitä olioita universumissa, ja nekin uskonmiehiä. - 19 + 17
"Täällä meidän linnunradassa on mahdollisesti miljoonia kehittyneitä sivilisaatiota. Miksi emme saisi niihin yhteyttä?"
Pahin este lienee se että eri sivilisaatioiden kehityshuiput eivät satu ajallisesti yksiin. Juuri tällä hetkellä ei ehkä ole kukaan kuuntelemassa. Miljoona vuotta sitten ehkä oli ja ehkä on taas miljoonan vuoden päästä. - en ole ET
Sekin olisi jo ennenäkemätön saavutus jos saisimme toimivan yhteyden toisiimme täällä maapallolla. Siihen saakka niistä muista sivilisaatioista ei ole niin väliksi.
- R. E. Alisti
Mitä sitten vaikka joka tienviitassa lukisi kuinka pitkä matka on linnunradan laidalle tai kaukaisimpaan galaksiin? Ihmiset osaisi tapella aivan yhtä hyvin vaikka siitä muistutettaisiin koko ajan joka paikassa.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Jos SDP ei voita reilusti, persut kumoavat demokratian Suomesta
Näin tekisi ainakin Rydman seuratessaan idolinsa Trumpin mallia https://www.is.fi/politiikka/art-2000012187244.html5811392Anteeksi arkuuteni
Olen säälittävä, mitä tulee sinun kohtaamiseen. Tunnen vaan itseni todella epävarmaksi sun kanssa. Jos minun olisi pitän42753Perussuomalaisten kannatus nousi rytinällä Ylen tänään julkaisemassa tuoreimmassa gallup-kyselyssä.
https://yle.fi/a/74-20239449 Perussuomalaisilla hurja- ja ylivoimaisesti suurin nousu tässä uudessa Ylen gallupissa. Kyl470680Kuka melkein täysi-ikäinen hukkui?
Poliisin mukaan nuori oli lähes täysi-ikäinen. Ennen iltakuutta tulleen ilmoituksen mukaan ihminen oli joutunut mahdoll5529- 34519
Tykkäätköhän vielä minusta?
Yhtä paljon, kuin minä sinusta? Haaveissa ollaan kahdestaan, rauhassa ja lähennytään fyysisesti ja tutustutaan syvemmin28484Olet ihana
Muru, sä oot ihana. Tunsitko sen sähkön meidän välillä kun oltiin ihan låhekkäin? 👩❤️👩❤️😼😘37480- 39467
Vihervasemmistofeministinaisasianaiset
Tulevat tänne palstalle haukkumaan miehiä ja naljailemaan miehelle, kehuvat olevansa heitä parempia. Itse asuvat MIEHE151438- 22422