Asemaamme universumissa ei osata hahmottaa!

Linnunradaksi kutsumamme kierteisgalaksin eräässä haarassa sijaitsee aurinkokuntamme. Kun katsomme sitä kartalta, se on vaatimattoman pieni piste.
Me maapallon asukkaat kierrämme kuin sirkushyrrä ehkä ikuisina vankeina vailla yhteyttä toisiin mahdollisiin sivilisaatioihin. Olemme tärkeitä ja omahyväisiä.
Ei pystytä hahmottamaan miten vähäpätöisiä olemme universumin mitassa. Kansalliset ja uskonnolliset eturisti riidat tekevät meistä naurettavia pelleilijöitä.
7231
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 7

Vanhimmat

Vasta vähän aikaa aurinkokunnassakaan. Galileo Galilei sai elinikäisen kirjoitusbannin väittäessään, että maa kiertää aurinkoa. Ei sopinut vahvan katolilaisen kirkon oppeihin moinen harhaoppi.

Äänestä

Täysin totta. Varsinkin kristinuskossa kuvitellaan että yksilö on jotain, jonka tekemisiä ja aivoituksia joku kosminen ikuisuusolio silmä kovana kyttää ja herkeämättä seurailee.

Vilkaisun universumiin luulisi poistamaan mokoman harhakuvan.

Äänestä
  • Koska Jumala loi maailmankaikkeuden sellaiseksi, että sivilisaatioiden on vaikeaa ottaa toisiinsa yhteyttä, jotta harhaoppien leviäminen voitaisiin minimoida?

    Äänestä

Täällä meidän linnunradassa on mahdollisesti miljoonia kehittyneitä sivilisaatiota. Miksi emme saisi niihin yhteyttä?

Asiaan perehtyneistä vain alle prosentti uskoo, että olemme ainoita älykkäitä olioita universumissa, ja nekin uskonmiehiä.

Äänestä

"Täällä meidän linnunradassa on mahdollisesti miljoonia kehittyneitä sivilisaatiota. Miksi emme saisi niihin yhteyttä?"

Pahin este lienee se että eri sivilisaatioiden kehityshuiput eivät satu ajallisesti yksiin. Juuri tällä hetkellä ei ehkä ole kukaan kuuntelemassa. Miljoona vuotta sitten ehkä oli ja ehkä on taas miljoonan vuoden päästä.

Äänestä

Sekin olisi jo ennenäkemätön saavutus jos saisimme toimivan yhteyden toisiimme täällä maapallolla. Siihen saakka niistä muista sivilisaatioista ei ole niin väliksi.

Äänestä

Mitä sitten vaikka joka tienviitassa lukisi kuinka pitkä matka on linnunradan laidalle tai kaukaisimpaan galaksiin? Ihmiset osaisi tapella aivan yhtä hyvin vaikka siitä muistutettaisiin koko ajan joka paikassa.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


manu, ala-aste kirjoitti:

Linnunradaksi kutsumamme kierteisgalaksin eräässä haarassa sijaitsee aurinkokuntamme. Kun katsomme sitä kartalta, se on vaatimattoman pieni piste.
Me maapallon asukkaat kierrämme kuin sirkushyrrä ehkä ikuisina vankeina vailla yhteyttä toisiin mahdollisiin sivilisaatioihin. Olemme tärkeitä ja omahyväisiä.
Ei pystytä hahmottamaan miten vähäpätöisiä olemme universumin mitassa. Kansalliset ja uskonnolliset eturisti riidat tekevät meistä naurettavia pelleilijöitä.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu