Ei mene kun 3-4 vuotta, kun Olkiluoto 3 alkaa tehdä halpaa ydinsähköä Suomen tarpeisiin. Siitä alkaa muuten se kauan odotettu Suomen nousukausi.
Tämä uusi Sampo tarvitsee myös säätövoimaa, johon sopii kuin nenä päähän Ounasjoen valjastaminen .
Paskan latvat vaikka sitä on yritetty "suojella" viime vuodet. Eihän se ole kun pala paperia, jossa on muutamia nimikirjoituksia
Kyllä se saadaan murrettua, kun pannaan taas karvalakkilähetystöt matkaan ja eikun työtä ja hyvinvointia ynnä sähköä koko Suomeen.
Jopa vihreät saadaan nykyään näihin voimapäätöksiin mukaan kun annetaan muutama virkamiespaikka tykö.
Ounasjoki valjastettava. NYT!
18
462
Vastaukset
- asiaa asiaa
totta perseessä
- jokijoose
Keskustelun aloittajan oli vain tarkoitus ärsyttää ihmisiä kommentoimaan. Kaikki tietävät aivan varmasti , että Ounasjokea ei ikinä rakenneta.
- JOKU ROTI
EI TODELLAKAAN TARVII RAISKATA OUNASJOKEA!
PITÄÄ OLLA TULEVILLE SUKUPOLVILLEKKIN NÄYTETTÄVÄ MILTÄ NÄYTTÄÄ RAISKAAMATON JOKI.
NIILLE JOTKA TUOMMOISTA EDES EHDOTTAVAT, PITÄISI ALASTI RIPUSTAA ROIKKUMAAN SAMPOKESKUKSEN KELLOTAULUUN- Anonyymi00015
levin viemäriä ahhaah ounasjoki pilattu levin paskoilla joutaa voimaloita täyteen
- jovain3
Voishan tuolle rokuliojalle jotain käyttöä keksiä.....
- valjaita
valjaita, valjaita.
- ei nappikauppaa
Timo E. Korva: Vesivoima tuo Lapille huomattavat tulot
Lapin vesivoiman lisäämisen puolesta ja vastaan lienee jo kaikki sanomisen arvoinen sanottu moneen kertaan. Luulen kuitenkin, että vesivoiman taloudellista merkitystä Lapin aluetaloudelle ei ole tiedostettu ja toisaalta merkitystä on pyritty tietoisesti vähättelemään.
Viimeisten verotustietojen mukaan Kemijoki Oy maksoi Lapin kunnille kiinteistöveroa noin 17 miljoonaa euroa. Lisäksi yhtiö maksaa kunnille ja kuntien omistamille sähkölaitoksille omistuksen perusteella vesivoimasähkön myyntituloja noin 18 miljoonaa euroa. Kun vielä tuloihin lisätään Lapin muiden vesivoimantuottajien maksamat verot ja omistajatulot sekä työpaikkojen verotulot saadaan kuntien pysyväksi vesivoimatuloksi vuosittain jopa 40 miljoonaa euroa.
Riippuu tietenkin näkökulmasta onko 40 miljoonaa euroa paljon vai vähän. Minun mielestäni tulot ovat erittäin merkittäviä niitä saaville kunnille. Kun keskimääräinen palkansaaja tuottaa kunnalle keskimäärin noin 4 000 euron verotulot, vastaavat vesivoimasta saatavat tulot Lapissa pysyvästi vuosittain noin 10 000 työpaikan verotuloja.
Suhteessa kuntatalouteen vesivoimatuloilla on suurin merkitys Pelkosenniemen kunnalle, joka saa vesivoimasta vuosittain 8 -10 tuloveroprosenttiyksikön tuottoa vastaavat tulot. Ilman näitä tuloja kunnan tuloveroprosentin katto lähestyisi 30 prosenttia, jotta nykymenot tulisivat katetuiksi. Ainakaan minulle ei ole selvinnyt, mikä olisi se vaihtoehtoinen vesien käytön muoto, joka tuottaisi Lapille pysyvästi vastaavan hyödyn.
Sierilän voimalaitos ja Kemihaaran monikäyttöallas voimalaitoksineen tuottaisivat vastaavasti sijainti- ja omistajakunnille kiinteistöverona ja omistajatuloina yhteensä noin kaksi miljoonaa euroa vuosittain lisää. Ne kaikki kyllä tarvittaisiin kuntien peruspalvelujen maksamiseen.
Ylijohtaja
Timo E. Korva
Kirjoittaja työskentelee Lapin aluehallintovirastossa. - SainMökinMyytyä
Ounasjoen vesi on niin saastunutta, että tänä keväänä kielsin lapsia uimasta siinä. Siinä tulevat Hettalaisten ja leviläisten sekä kittiläläisten ja osa Aakenus-ylläksen mökkienkin paskoista siinä joessa. Ei siinä Lohi edes eläisi enää, eikä siinä taida olla muutakaan kalaa, pari parivuotiasta haukea vielä henkitoreissaan ja könkään yläpuolella harria muutama parvi. Muuten kuollut viemäri koko joenpätkä.
- Power-Kemijoki
E-J Tennilä retosteli tälläkin viikolla kyseenalaisena "saavutuksenaan" taannoista suojelupäätöstä..
Taas se on nähty että stalinistit olivat Suomen Syöpä. - Anonyymi
Ydinvoima on perusvoimaa joka ei tarvitse säätövoimaa. Sitä tarvitsee tuuli- ja aurinkovoima. Kannattaako tulla pätemään noin heikoilla tiedoilla. Ennustajaksikaan sinun ei kannata ryhtyä.
- Anonyymi
kyllä
- Anonyymi00013
HGHG
- Anonyymi00016
downwin valjastaa ounajoenki ylitornoin ,malliin niin puhuneet ylitornioin päättäjät liekkö luvanneet yhtiölle ounajen valjastuksenki päissään.. huhu kova ja paprinen todisttekki löytynyt
- Anonyymi00017
sijoitusyhtiö Downingin
tuli lähtö ounasjoelle ylitornio päättänyt johtoporras rahoissaan
ounajoki valjastetaan - Anonyymi00018
KEKSITTY HALLITUS HAN AJAS KAIKKI VOIMALAITOKSET ALAS KOSKA NE
TUOTTAA TAPPIOTA VALTIOLLE..KEMIJOKI TUOTTAA TAPPIOITA.. EI ENÄÄ JÄRKEVÄÄ SÄHKÖN TUOTTAMISEN KANNALTA
HULLU LUUKUN AUKI JA KIINNI PITÄJÄ HUUME HAMPPI.
795 tuhatta
Yhtiön Kemijoki Oy liikevaihto oli 96,53 miljoonaa ja tilikauden tulos 795 tuhatta. Liikevaihto nousi 40,5%. Liikevoittoprosentti oli 10,5%. Tiedot perustuvat yhtiön viimeisimpään tilinpäätökseen vuodelta 2023. 12/2023 päättyneellä tilikaudella yhtiöllä oli 42 työntekijää.
42 johtajaa jotka saa enemmän palkkaa kuin tulos
eli tulos olisi miinusmerkkinen jos se ilmoitetaan oikein.
mihin vittuun katoaa 96 miljoonaa rahaa ..
se laitoshan pyörii ilmaiseksi vesivoimala joku nyt kusettaa ja rankasti.. - Anonyymi00020
bvb
- Anonyymi00021
sitä nousukautta ootellessa,missähän se viipyy ?
- Anonyymi00022
Maataloutta,uittoa,metsänojituksia .edellå
mainittuja syitä käytettiin aikanaan kun Ounasjoen huonoa vedenlaatua ja kalattomuutta ihmeteltiin. Näitä syitä ei enää voi käyttää ja kala määrä ei ole lisääntynyt,påin vastoin. Hauki ja Ahven kanta kasvaa,mutta harjus on kadonnut lähes kokonaan joestamme,näin varsinkin alajuoksulla.
Ketjusta on poistettu 4 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Riikka runnoo: datakeskuksille tulee UUSI yritystuki
"Suomen valtio erikseen tukee esimerkiksi kryptovaluuttaan tai aikuisviihteeseen tai muuhun keskittyviä datakeskuksia."652232Eläkeläiset siirrettävä muuttotappioalueille
Joutoväki pois ruuhkauttamasta elättäjien arkea. Samalla putoaa jokaisen asumiskulut ja rahaa jää enemmän kuluttamiseen.2152100- 1171418
En kerro nimeäsi nainen
Sillä olet nyt salaisuus jota kannan sydämessäni. Tämä mitä tunnen ja kuinka sinuun vahvasti ihastuin on jo niin erikoin711180Kauppalehti - Törkeä skandaali paljastui: Espanja käytti EU-rahoja ihan muuhun kuin piti
Espanja on käyttänyt miljardeja euroja EU:n elpymisavustuksia eläkkeisiin ja sosiaalimenoihin – ja pyytää lisää. Espanj161173- 1041051
Olet kiva ihminen
En kiellä sitä yhtään. Sinussa on hyvin paljon erinomaisia puolia, enemmän varmasti kun meissä muissa. Sitten on puoli73939Uuden upotuskasteen vaiettu ongelma
Alkuseurakunnan kaste oli useamman vuosisadan upotuskaste, joka toimitettiin joko ulkona luonnon vesistöissä tai kasteki75918Auta mua mies
Ota vielä yhteyttä, keksi oikeat sanat että vuosien ajan kasvanut muuri murtuu meidän väliltä vaikka aluksi vain vähän.78889Ja tääkin vielä...
Kukakohan on valittanut, Salmiko itse? https://www.viiskunta.fi/rehtori-valittiin-ahtarissa-ilman-hakumenettelya-o/1347933865