Miltä teistä miehistä kuulostaa 165cm/43kg?

Tiiän, että tuo on painoindeksin mukaan alipainoa, mutta en tunne oloani mitenkään "alipainoiseksi". Tuntuu kuitenkin, että miehet enemmän arvostaa kurvikkuutta, kuin hoikkuutta. On minulla kutienkin jonkin verran tissejä ja pepussakin pientä pyöreyttä
26435
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 26

Vanhimmat

Vaikea sanoa näkemättä, mutta hoikkuus on aina miljoona kertaa parempi asia kuin pyöreys.
Kuntosalitreeni tekisi varmaan hyvää, noin pienellä painolla ei varmaan lihaksia löydy.

Äänestä
  • Hoikkuus on kyl mustakin parempi kuin sairalloinen ylipaino, mut kyl pikku pyöreys aina anorektisen laihuuden voittaa. Laihoista nousee oikein kylmät väreet brrrr

    Äänestä

Kuvaa en kehtaa laittaa, mutta siis myönnän, että ei tosiaankaan lihaksia paljoa ole ja maha ei ole sellainen treenatun litteä pyykkilauta, mutta ei siinä tosiaan mitään pömpötäkkään, ei edes kumartuessa "kaksinkerroin." Kädet on sellaset narut vaan ja jalat ohuet tikut. Kahvakuulia yritän nostella kotosalla, mutta...

Äänestä

Elikkäs niin sanottu perus laihaläski. Ei kiva.

Äänestä
  • Mikä ihmeen muotisana tuo laihaläski nykyään on, haukutaan kaikki laihat laihaläskeiksi. Tuskinpa on jos ap:n mukaan maha ei pömpötä edes istuessa. Lihakseton ei ole yhtä kuin laihaläski. Laihaläski on normaalipainoinen jolla on rasvaprosentti yli 30. Täytyyhän sen sanan _läski_ tulla siihen oikeastikkin jostain.

    Äänestä

Riippuu, riippuu, se riippuu. Jos luut selvästi törröttää rintakehästä, niin on liian laiha.

Pitäisi nähdä kuva. Osa siroista naisista kelpaa hyvinkin, vaikka pehmeyttä arvostan.

Äänestä

Joko aineenvaihduntasi on ihan älytön tai sitten et vain saa tarpeeksi ravintoaineita. Silloin kuitenkin lihaksia pitäisi tulla (jos saa tarpeeksi ravintoaineita ja liikkuu edes jonkin verran) ja ne painaa enemmän kuin läski. Minulla on kaveri joka on 26vuotta, 162cm ja 48kg. Hän on tosi laiha ja hän on aina kipeänä. Hän ei tunne tarvetta syödä paljoa koska ei vain tee mieli... hänellä ei ole anoreksia. Silti hänen vartalonsa ei ole terve ja hänelle tulee kaikenlaisia tulehduksia, sairauksia, heikkoa kuntoa ja masennusta. Luultavasti siksi ettei saa tarvitsemiaan ravintoaineita.

Pidä siitä huoli ekana niin lihaksesi voi kehittyä ja vahvistut. En ole kylläkään mies jolta vastauksia pyysit.

Äänestä

Varmaan aika karu näky :/ Miehet ei tykkää liian laihoista, eli luut eivät saa paistaa ja pientä läski/lihaskerrosta on oltava luiden ympärillä. Sulle vähimmäispaino olis 50kg, ja ns täydellinen paino 55kg. Ja tuo paino on ajateltu niin, että liikut kohtalaisesti ja lihaksia ei erityisen paljon. isommilla lihaksilla ihannepaino olis hieman korkeampi

Äänestä

minä olen myös hoikka, mutta harrastan liikuntaa paljon ja käyn salilla. Olen 160cm, 51kg, mutta minusta löytyy lihastakin. Muut mitat ovat 86,86 ja 60. Minä saan miehiltä aikalailla positiivista palautetta. Ainoat negatiiviset huomautukset ovat tulleet naisilta. Olen kuullut olevani mm. luiseva, lauta, mitätön ym. se, että olen timmi ja pieni, ei tee mielestäni minusta luisevaa. Kuitenkin lihasta löytyy ja vatsassakin näkyy lihakset. Minulla ei ole naisten mielestä persettäkään, ilmeisesti perse on sellainen iso ja hyllyvä. Pieni, pinkeä ja treenattu perse, ei ilmeisesti ainakaan naisten mielestä ole perse. Minä en halua hyllyä, nautin siitä, että voin liikkua vaivattomasti ja olen ikäistäni nuoremman näköinen.

Äänestä
  • Joo, jostain syystä naisilta saa usein noita kommentteja. Miehet ei oo yleensä kiinnittäneet mitään erityistä huomiota hoikkuuteeni, (ei negatiivista eikä postiviista), pikemminkin joku tietty asia kropassa / kasvoissa mistä on tykänneet (tai ei tykänneet :P) on vieneet sen huomion mutta naisilta kuulee usein jotain tyyliin "lihottaisit vähän", "sä tarvisit vähä lisää massaa peffaan ja tisseihin", "kyllä naisen pitää näyttää naiselta ja pitää olla mistä kiinni ottaa", "sua ei erota pojasta" jne. Ja näitä ei siis pidetä edes loukkaavina huomautuksina. Jos mä sanoisin jollekkin pyöreämmälle että "laihduta vähä" niin varmaan oltaisiin hernekeitot nokassa.

    Äänestä

  • 172/54 kirjoitti:

    Joo, jostain syystä naisilta saa usein noita kommentteja. Miehet ei oo yleensä kiinnittäneet mitään erityistä huomiota hoikkuuteeni, (ei negatiivista eikä postiviista), pikemminkin joku tietty asia kropassa / kasvoissa mistä on tykänneet (tai ei tykänneet :P) on vieneet sen huomion mutta naisilta kuulee usein jotain tyyliin "lihottaisit vähän", "sä tarvisit vähä lisää massaa peffaan ja tisseihin", "kyllä naisen pitää näyttää naiselta ja pitää olla mistä kiinni ottaa", "sua ei erota pojasta" jne. Ja näitä ei siis pidetä edes loukkaavina huomautuksina. Jos mä sanoisin jollekkin pyöreämmälle että "laihduta vähä" niin varmaan oltaisiin hernekeitot nokassa.

    Sä et ookaan ihan yhtä hoikka kuin aloittaja, mut melkoisen hoikka kyl säkin....

    Äänestä

Se kuulostaa ihan siltä, että joku on 165 cm pitkä ja painaa 43 kg.

Äänestä

liian laiha. sais olla 10kg

Äänestä

Pahalta. Olet ihan normaalin mittainen mutta painoa on kuin pienellä laihalla kiinalaistytöllä. Painosi pitäisi olla mielellään 60 kilon paremmalla puolella. Ei muuta kuin lisää sattumia soppaan ja kauhomaan.

Arvatenkaan peppua tai rintoja ei ole, jalat ovat luisevat ja lonkkaluut ja kylkiluut törröttävät.

Äänestä
  • 60kg tuon pituisella ilman lihaksia - ei hyvä

    Äänestä

  • lifemocker kirjoitti:

    60kg tuon pituisella ilman lihaksia - ei hyvä

    65 kiloa voi painaa lihasten kanssa ja näyttää silti hyvältä, mutta 43 kiloa on liian laiha, 53-55 kiloa ilman lihaksia on normaali.

    Äänestä

165 cm ja 43 kiloa ei kuulosta millään tavalla normaalilta vaan todella, todella sairaalloisen laihalta. Olitpa sitten vartalotyypiltäsi minkä mallinen tahansa ja miten lihaksikas tai lihakseton tahansa. Et vain itse huomaa sairaalloista alipainoistuuttasi jos olet tottunut kehoosi. Usein myös alipainoisten läheiset eivät huomaa sitä, koska silmä tottuu.

Kylkiluiden ei kuulu paistaa läpi. Reisien välissä ei kuulu olla vakoa. Maha saa pömpöttää istuessa. Naisella kuuluu olla isompi rasvaprosentti kuin miehellä. Naisella kuuluu olla kuukautiset.

Terveytesi takia sinun on nostettava painoasi. Syö enemmän. Jos olet himoliikkuja niin pidä välillä taukoa ja ota iisimmin. Saat syödä myös rasvaa sillä nivelet ja elimet tarvitsevat myös sitä toimiakseen kunnolla.

Äänestä
  • Jumal-lauta. Nainen jolla ei kuulu olla reisien välissä vakoa,,,, Mikä se semmonen nainen on jolla ei vakoa ole? Vai joko vihervasurien hallitusohjelman mukaan naisoletetuksikin tituleeraaminen on seksuaalista ahdistelua ja pitää ilmaista sukupuoli sanoin vaoton henkilö?

    Äänestä

  • Anonyymi kirjoitti:

    Jumal-lauta. Nainen jolla ei kuulu olla reisien välissä vakoa,,,, Mikä se semmonen nainen on jolla ei vakoa ole? Vai joko vihervasurien hallitusohjelman mukaan naisoletetuksikin tituleeraaminen on seksuaalista ahdistelua ja pitää ilmaista sukupuoli sanoin vaoton henkilö?

    Yksi pullukoiden tunnusmerkki on kun ne kävelee niin reisien fläpit lätisevät toisiinsa tai jos on sukkahousut niin kävellessä kuuluu semmoista vinnkunaa/viuhkinaa kun ne nailoniin tungetut läskit hankavat toisiinsa.

    Nätit tytöt kun kävelevät niin kuluu korkeintaan vain sipsutusta ja kun he seisovat jalat yhdessä niin ilokummun alla reidet eivät kosketa toisiaan vaan ovat noin tuuman tai kaksi aistikkaasti erillään toisistaan, tämä on sen kultainen kolmion kanta josta anonyymi käytti kuvausta "vako".

    Äänestä

Kuullostaa himotttavalta. Ei ole ollenkaan mahdollista että nainen olisi liian kevyt, liian hentoinen, liian siro.

Äänestä

Luuviululta tuo kuulostaa. Pituutta ihan mukavasti mutta painoa ei. Joku 150 senttinen voisi olla tuolla pinolla jokin taskukirppu mutta ap:n mittaiselle tuo on aivan liian vähän.

Lusikka käteen

Äänestä

Itse painoin tuon verran kun anoreksiaa sairastin. Pahimmillani vain 39 kg... sairasta. 48 kg vahintaan yrita saada vaakaan numeroiksi...

Äänestä

Luurangot panee peltikatolla, Lattapiirakka, Lonttopakara, Riukutissi, Lihaton reisivarsi, Kurkikaula, Täh? Pyöreydestä silmälle iloa ja mulkulle pitoa !!!

Äänestä

Ihan kiva kunhan olet tyytyväinen itse :)

Äänestä

Kaikki miehet inhoavat läskimammoja. Kaikki kirjoitukset joissa muuta väitetään ovat läskimammojen itsensä kirjoittamia.

Jos läskimammoista todella pidettäisiin niin Hollywood kaunottarista suuri osa olisi vesipuhveleita ja virtahepoja mutta siellä ei ole kuin muutama tasa-arvo-läski.

Äänestä
  • Noh, myös Pavlov:in hauvat niitä kirjoittaa.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


laiheliini_ kirjoitti:

Tiiän, että tuo on painoindeksin mukaan alipainoa, mutta en tunne oloani mitenkään "alipainoiseksi". Tuntuu kuitenkin, että miehet enemmän arvostaa kurvikkuutta, kuin hoikkuutta. On minulla kutienkin jonkin verran tissejä ja pepussakin pientä pyöreyttä

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu