Harvoin, kun maito happanee, niin siitä voi vielä tehdä uunitassia, vähän samanlaista, kuin uunipannukakku.
Eikä siinä tassin maussa huomaa, että maito on ollut hapanta.
Happamesta kermastahan tehdään yleensä joku hapankermakakku.
Yleensähän nykyään suurin osa ihmisistä heittää happamen maidon/kerman pois.
Ukkos ilmalla täysin avaamaton maitopurkki, jossa oli vielä käyttöpäivää jäljellä menikin sellaiseksi kokkareiseksi, ei haissut happamelta, eikä maistunut happamelta.
No siitä tehtiin tassia, kun esteettisesti ei ollut kovin mukavaa juoda.
Mutta ei hapanta maitoa parane kaapissa säilyttää, jos siitä meinaa tassia tehdä, kun se siitä nopeasti menee käyttökelvottomaksi.
Meillä oli puoli litraa hapanta maitoa kaapissa ja isä meinasi siitä tehdä tassia.
No, isäntä meinas, että tekee siitä tassia, mutta eipä sitä tehnyt ajoissa.
Viikon purkki oli kaapissa ja haisi jo senverran pahalle, että kiikutin koko purkin metsään ja kaadoin sinne.
Kyllähän haju kertoo, että tuotteessa on jo bakteereja.
Isäntä siitä ihmettelemään harmistuneena, että missä se maitopurkki on, josta sitä tassia piti tehdä.
Ei nyt ihan kaikissa asioissa pidä harmistella, varsinkaan terveyteen liittyvissä asioissa.
Mitä on muutama kymmenen sentin menetys maahan kaadetun pilaantuneen happamen maidon rinnalla vrrattuna siihen, että tuosta olisi tehnyt uunitassia ja kenties saanut vaikka kuinka rajun ruokamyrkytyksen.
Siinä sitten olisi jälkiviisaasti harmisteltu, että ei olisi pitänyt syödä sitä pilaantunutta hapanta maitoa.
Ruoan suhteen ei pitäisi olla nuuka, että ei heitä selvästi pilaantunutta ruokaa pois.
Ne muutamien kymmenien senttien säätöt tulee paljon kalliimmaksi terveyden kustannuksella.
Happamen maidon voi käyttää tassin tekemiseen, kunhan tekee sen mahdollisimman pian heti kun maito on hapantunut, eikä haise pahalle.
Hapan maito...
2
1600
Vastaukset
- asian vierestä
Miksi muuten maito happanee ukkosella?
- ei maitoo
Elintarvikkeista maito on suurin osteoporoosin aiheuttaja.
Harvardin yliopiston 12V tutkimuksesta käy ilmi, että mukana olleesta 78000 henkilöstä ne jotka joivat maitoa kolme kertaa päivässä katkoivat reippaasti enemmän luita kun henkilöt jotka eivät juuri maitoon koskeneet.
Vaikka maito tilapäisesti nostaa luumassaa niin se tuhoaa samalla soluja jotka tuottavat luuta.
Samalla ilmeni että maito on elintarvikkeista ylivoimaisesti eniten osteoporoosille altistava.
Tutkimuksessa mainitaan myös maidon yhteys munuaiskiviin, reumaan, syöpään ja sydäntauteihin. Maidossa oleva kalsium ja fosfori ruokkii nanobakteereita jotka aiheuttavat eturauhassyöpää ja verisuonien kalkkeutumista.
http://www.news-medical.net/news/2005/09/12/13120.aspx
D-vitamiinin syönti purkista läpi vuoden pitäisi olla itsestään selvä asia, mutta yllättävän harva edelleen ymmärtää D-vitamiinilisän tärkeyden. Ja jos ymmärtää, niin valitettavan harva nauttii sitä riittävästi. Tutkimusten mukaan virallinen suositus ei riitä edes vastasyntyneelle. Viralliset suositukset eivät edes nouse.
http://www.tritolonen.fi/index.php?page=articles&id=247
Osteoporoosissa kalsiumia liukenee luista ja kertyy verisuonten seinämiin, jossa vaarana (mm. sydänkohtausriski) tai pehmytkudoksiin kuten aivoihin (mm. MS-tauti ja dementiariski).
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Petteri Orpo on satusetä
Väittää että työllisyys on Suomessa samalla tasolla kuin hallituksen aloittaessa kesällä 2023. Fakta on, että työllisi663286Kauppalehti - Törkeä skandaali paljastui: Espanja käytti EU-rahoja ihan muuhun kuin piti
Espanja on käyttänyt miljardeja euroja EU:n elpymisavustuksia eläkkeisiin ja sosiaalimenoihin – ja pyytää lisää. Espanj903066SDP pelastaa uppoavan Suomen
2027 kun SDP voittaa ylivoimaisesti vaalit alkaa Suomen uusi raju syöksy kohti täystyöllisyyttä ja turvallisempaa yhteis1773018- 1372396
Orpo ja Purra, käykää hakemassa oppia Espanjasta
Espanja on näyttänyt kuinka kova työttömyys nujerretaan ja saadaan maan talous palautettua nousu-uralle. Ei ole häpeä kä412376Jopa Espanjassa talous kasvaa, Purra vain irvistelee
Huomaa kuinka Purra on Suomen historian huonoin miniseteri, joka ei ole saanut aikaiseksi kuin tuhoa, Siis jopa vasemmis2052211Tsemii Pete ja Linda! Tässä tärkeät kellonajat Euroviisut-viikon ohjelmista tv:ssä!
Euroviisut järjestetään Wienissä Itävallassa 12.-16. toukokuuta. Tsemii Pete ja Linda kisaan! Vetäkää Suomelle voitto Li361724Raiskaukset loppumaan?
Onko kenelläkään tiedossaan tuloksellisia keinoja saada väkisinmakaaminen loppumaan tai edes vähenemään? Lainsäädännön4011689Jääkiekon MM:t pitää siirtää MTV:ltä Ylelle
Persuille ikäviä uutisia taas. . Valtioneuvoston asetuksen mukaan MM-kisat kuuluvat kansallisesti merkittäviin tapahtumi521688Ruotsi laskee jälleen bensaveroa, Riikka irvailee tumput suorana
Euron bensa oli persujen vaalilupaus, mutta kohta alkaa olla kolmosella alkavia litrahintoja. Meanwhile in Sverige: "21361