Jalostajasta tomaatto

jalotomaattikastike

Jalostajan lihasäilykkeestä saa tehty taivaallisen hyvän ruoan ja ihan ilmatteekksi jos on EU:n avustuskassi. RESEPTI: Jalostajan lihasäilyke ja yksi tomaattipyree purkki(sellainen pieni mihin lisätään vettä), vähän oreganoa ja BASILIKAA omaan mielen mukaan ja voi keittää varmaan pasta sopii pahaiten ja potkua löytyy!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

2

136

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Tulipista parempaa

      Tuo kuullostaa hyvältä. Meilläkin on yleensä vararuokana kaapissa noita lihasäilykkeitä. Ei tosin käydä ruokajonoissa, vaan ostetaan Lidlistä.

      Minusta Lidlin sihasäilykkeissä on vaan parempi laatu kuin suomalaisissa, enemmän lihaa. Suomestakin sai sitä vstaavaa laatua vielä 70-luvulla. Lidlin säilykkeistä tulee samanlaista punalihakeittoa, mitä meillä oli lapsena. Suomalaisista lihasäilykkeistä ei saa samanlaista. Onko hintakilpailu vai mikä syynä, että suomalaiset valmistajat ei nykyään enää tee säilykettä pelkästä lihasta, vaan laittaa mukaan jotain mikä tekee rakenteesta makkaratahnamaisen. Jotain soijajuttua vissiin, en muista mitä.

      Mutta en siis osta noita jalostajia, koska laatu ei ole se mitä pitäisi. EU-kassiin ne ehkä kelpaa, onhan ne ihan syömäkelpoista ruokaa ja parempi kuin ei mitään, köyhimmille.

    • purkkipöytään

      Haku sanoilla "hereford täysliha säilyke " tulee mahtava ohje

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mitä ominaisuutta arvostat eniten hänessä?

      Ihastuksessasi, rakkautesi kohteessa
      Ikävä
      187
      3076
    2. Oletko kertonut jo muille tunteistasi?

      Ystävillesi esimerkiksi? Minä en ole vielä kertonut kenellekään tästä meidän jutusta.
      Ikävä
      64
      2626
    3. Miksi mies kääntyy poispäin

      Ja teeskentelee, ettei näe minua, kun törmäämme vahingossa? 🫣
      Ikävä
      203
      2240
    4. Kerro kaivatustasi.

      1. Minkälainen koti 2. Ammatti 3. Ulkonäkö 4. Ikä
      Ikävä
      74
      1886
    5. Kysy jotain kaivatultasi

      Laita tunnisteet molemmista
      Ikävä
      102
      1793
    6. Kesä, kesä!

      Veikkaan, ettet juuri nyt ikävöi minua, ehket enää koskaan? Näkemättömyys on laimentanut tunteet, ja katselet iloisena k
      Tunteet
      9
      1691
    7. Minkälaisesta seksistä

      haaveilet kaivattusi kanssa?
      Ikävä
      104
      1509
    8. Miksi sanotaan että Suomella on suuri armeija, tykistö jne.

      Asioita tarkemmin seuranneet tietävät että tuolla Ukrainassa palaa kuukaudessa sen verran mitä Suomella on kokonaisuudes
      Maailman menoa
      219
      1176
    9. Kai me nainen jollain tasolla tykätään

      Toisistamme kun tämä on kestänyt niin kauan
      Ikävä
      81
      1130
    10. Tarkkanäköisyys

      Oon muuten pirun hyvä huomaamaan asioita! Senhän sä varmaan kyllä jo tiesitkin.
      Ikävä
      95
      1089
    Aihe