Kristinuskon alkuaikoina orjuus oli yleinen tapa kautta koko maapallon työvoimakustannusten pitämiseksi kurissa. Nykyisinkin orjuus on muun muassa Kokoomus puolueen tavoitteena, joten kristinuskon pois pyyhkimisen jälkeen Kokookumksella ja EU:n vastaavilla puolueilla on taas vapaat kädet palauttaa orjuus.
Ei ihme että Petteri Orpo oli vihainen Räsässelle ja muille tunnustaville Kristiyille.
Kristinuskon ansiosta orjuus on poistunut
12
65
Vastaukset
- gl öföe
Mihin mennään yhdessä valheellesi nauramaan?!!!!
Edelleen kristityt pitävät orjia, lapsiakin seksiorjuudessa!!!
Ei oo kauaa kun IS kirjoitti otsikon:
"Pastori raiskasi yli 200 koululaista – kirkko suojeli järjestelmällisesti pedofiilejä" - Orjuus jo lähellä
Piru huutaa nyt orjineen kurkku suorana, alas Kristus, alas kristinusko, pakanuus tilalle, orjat työtä tekemään, kapitalismi uuteen nousuun.
Näin tulee myös käymään Euroopassa, jo aivan lähivuosina. Jumala sallii sen koska Kristus, siis Jumalan sana, on koko Eruroopan alueella pilkattu, hylätty ja ylenkatsottu.Kristinusko ei ikinä ole ollut oikeasti orjuutta vastaan, jos historiaa katsotaan vähänkin pidemmälle taaksepäin. Mitäs uskontoa luulet Amerikan etelävaltioiden feodaaliherrojen olleen, entä Afrikan orjuuttajien?
- _Y_
eikös ne rikollisen kristinuskon uskovaiset ole kastettu perisynnin orjuuteen?
raamatun mukaan Jumalan Valtakunnan kaltaiset syntyvät synnittöminä! - teu .
_Y_ kirjoitti:
eikös ne rikollisen kristinuskon uskovaiset ole kastettu perisynnin orjuuteen?
raamatun mukaan Jumalan Valtakunnan kaltaiset syntyvät synnittöminä!Joo mutta eritavalla vain kun sinä siträ sanot , katsohan se on uudsesti
syntynyt joka KELPAA ARMON VALTAKUNTAAN , sE ON MUUTEN AIVAN SAMA
Paitsi Jumalan valtakunta se johon täällä pyritään , ja Armon valtakunta on se
johon Jeesus johdatteli omiaan , kunpikin on se taivas johon kaikki pyritään.
Niin se joka syntyy Synnittöminä , on se UUsisyntyminen .
Tästä on lisää tekstiä , ei nyt katsotaan . - Tyonorja
exhellari86 kirjoitti:
Kristinusko ei ikinä ole ollut oikeasti orjuutta vastaan, jos historiaa katsotaan vähänkin pidemmälle taaksepäin. Mitäs uskontoa luulet Amerikan etelävaltioiden feodaaliherrojen olleen, entä Afrikan orjuuttajien?
Kristinusko ei ikinä ole ollut oikeasti orjuutta vastaan, jos historiaa katsotaan vähänkin pidemmälle taaksepäin. Mitäs uskontoa luulet Amerikan etelävaltioiden feodaaliherrojen olleen, entä Afrikan orjuuttajien?
Olisivatko olleet esikoislestadiolaisia tahi hellintaiaisia? - bv,r.-v-e
teu . kirjoitti:
Joo mutta eritavalla vain kun sinä siträ sanot , katsohan se on uudsesti
syntynyt joka KELPAA ARMON VALTAKUNTAAN , sE ON MUUTEN AIVAN SAMA
Paitsi Jumalan valtakunta se johon täällä pyritään , ja Armon valtakunta on se
johon Jeesus johdatteli omiaan , kunpikin on se taivas johon kaikki pyritään.
Niin se joka syntyy Synnittöminä , on se UUsisyntyminen .
Tästä on lisää tekstiä , ei nyt katsotaan .Rikollisille antaa rikokset anteeksi rikollisten rippi ja salarippi isät ja sellaisen isän rituaalien teholla ei Jumalan Valtakunnan portteja avata!
Pajon lupaa mutta eipä ole ollut näyttöä valhellesi!!!
Näin valehtelet Jeesuksen Nimeen ja rippi-isäs rituaaleilla ei armoa tule!!!:
"teuta: Uskosa 11.4.2011 12:15
TÄSSÄ KERROTTU SYNTIEN ANTEEKSI SAANTI :
On jokin asteen ero , siitä mitä Jeesus on luvannut ja
se oli Murhan synninkin anteeksi antamisessa . Varmsti
voidaan määritellä , niin kuin joku jo sanoitikin , nämä
raiskaukset oli heti murhan jälkeen , Kuinka nyt sanotaan
kun murhan synnin saisi myös henkilökohtaisia syntejä
saada anteeksi . Älkää kinatko epätietoisina asioista jota
örvelö ja savon ukko ette tiedä ja nyt on tullut(ei tuomari )" - 5+7#
exhellari86 kirjoitti:
Kristinusko ei ikinä ole ollut oikeasti orjuutta vastaan, jos historiaa katsotaan vähänkin pidemmälle taaksepäin. Mitäs uskontoa luulet Amerikan etelävaltioiden feodaaliherrojen olleen, entä Afrikan orjuuttajien?
exhellari86, "Kristinusko ei ikinä ole ollut oikeasti orjuutta vastaan"
Ei olekaan, koska yhteiskunnallisella asemalla ei ole mitään tekemistä uskomisen kanssa. Alempiarvoisen ja huonosti kohdellun ihmisen on kuitenkin helpompi ottaa Evankeliumi vastaan, kuin rikkaan ja vaikutusvaltaisen. - Κέρβερος
5+7# kirjoitti:
exhellari86, "Kristinusko ei ikinä ole ollut oikeasti orjuutta vastaan"
Ei olekaan, koska yhteiskunnallisella asemalla ei ole mitään tekemistä uskomisen kanssa. Alempiarvoisen ja huonosti kohdellun ihmisen on kuitenkin helpompi ottaa Evankeliumi vastaan, kuin rikkaan ja vaikutusvaltaisen.Oletko jo käynyt Rajalautilla?
- 5+7#
Κέρβερος kirjoitti:
Oletko jo käynyt Rajalautilla?
Kuu olen kokeillut kiipeillä mastoissa ja rymytä kajuuttoja läpi. Upea kippo.
5+7# kirjoitti:
exhellari86, "Kristinusko ei ikinä ole ollut oikeasti orjuutta vastaan"
Ei olekaan, koska yhteiskunnallisella asemalla ei ole mitään tekemistä uskomisen kanssa. Alempiarvoisen ja huonosti kohdellun ihmisen on kuitenkin helpompi ottaa Evankeliumi vastaan, kuin rikkaan ja vaikutusvaltaisen."Ei olekaan, koska yhteiskunnallisella asemalla ei ole mitään tekemistä uskomisen kanssa."
Kristinusko oli aikansa lapsi. Se imi paljon vaikutteita tuolloin suosiossa olleesta platonilaisuudesta. Siinä opetettiin olevan, näkyvän maailman toisarvoisuutta ja tuonpuoleisen "ideamaailman" arvoa ja ihanuutta. Juutalaisuudessa, joka on paljon vanhempaa alkuperää, ei niinkään aliarvioida fyysisen, näkyvän maailman olemassaoloa eikä sen tarjoamia (luvallisia) nautintoja.- 5+7#
exhellari86 kirjoitti:
"Ei olekaan, koska yhteiskunnallisella asemalla ei ole mitään tekemistä uskomisen kanssa."
Kristinusko oli aikansa lapsi. Se imi paljon vaikutteita tuolloin suosiossa olleesta platonilaisuudesta. Siinä opetettiin olevan, näkyvän maailman toisarvoisuutta ja tuonpuoleisen "ideamaailman" arvoa ja ihanuutta. Juutalaisuudessa, joka on paljon vanhempaa alkuperää, ei niinkään aliarvioida fyysisen, näkyvän maailman olemassaoloa eikä sen tarjoamia (luvallisia) nautintoja.Exhellari86, olen ymmärtänyt Uuden testamentin kuuluvan saumattomasti Vanhaan testamenttiin. Aika pitkän ajan aikansa ilmiö.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Missä kokoomuksen naiset?
Hähmäistä ukkotarinaa kuultu koko viikonloppu. Kukaan ei ole kokoomuksessa edes yrittänyt pitää naisten puolta. Jopa1353786Finland is now Petter place
Audin B-ryhmän ralliautolla saatiin kansa voimaan hyvin. Kiitos kokoomus huumoripläjäyksestä.362454Ilman Stadia Suomessa ei olisi kunnon lihajalosteita
HK, Helsingin makkaratehdas, Votkin, mitä näitä nyt onkaan. Böndellä ei ole kunnollisia jalostajia.1442108Jorma Lind kuollut
Ylen uutisankkurina 40 vuotta toiminut Jorma Lind on kuollut 85-vuotiaana. https://yle.fi/a/74-20230265 ARVl on näet171081Toivon että kuulut elämääni
Mutta aika näyttää miten läheisesti. Lupaan kertoa jossain sivulauseessa, kun muutan paikkaa.701041- 46925
Mahdatko ymmärtää sitä
Mä en selviä jollei me jutella kunnolla. Tarvitsen sua siihen. Etkä sä voi sitä tietää kun en ole ilmaissut mutta olen63886En unohda sua
En vaan unohda sua. Eikä se näköjään ole tarkoituskaan. Rakastan sua sitten omalla tavalla kauempaa kun mikään muu ei on31865- 43790
Kyllä nainenkin voi ottaa yhteyttä
Ja on ihan kiva jos ottaa yhteyttä mieheen. Minä ainakin olisin onnessani jos nainen ottaisi yhteyttä. mies97772