Poikaystävä liikaa tekemisissä exänsä kanssa ja salaa sen.

Olen 24-vuotias nainen ja seurustellut alle puoli vuotta poikaystäväni kanssa. Hänellä on takana pitkä suhde, mikä alkoi jo teini-iässä. Heidän erostaan oli vain pari kuukautta kun tapasimme, ero tapahtui naisen aloitteesta.

Alussa kaikki vaikutti olevan ihanasti, poikaystävä oli todella innoissaan ja esitteli minut vanhemmilleen ja ystävilleen ja suunnitteli kaikenlaista tekemistä yhdessä.

Nyt olen tullut epävarmaksi, tuntuu, että poikaystävä ei ehdota näkemistä niin usein, enemmänkin minä saan hoitaa sen puolen ja suostuu kyllä aina näkemään. Tuntuu, että hän on muutenkin hiljaisempi eikä niin innoissaan. Hän kyllä puhuu siihen sävyyn kuin olisin osa hänen tulevaisuuttaan ja on huomaavainen kun näemme, mutta jokin nyt painaa.

Lisäksi ongelmaksi on tullut exä. Poikaystävä on sanonut ettei hänellä ole exän kanssa oikein mitään juteltavaa, enemmänkin vain yhteisestä koirasta tulee silloin tällöin juteltua ja sitä käy välillä ruokkimassa. Kuitenkin aina kun hän on facebookissa näin että exältä oli tullut viestiä, en alussa ajatellut asiaa juuri ollenkaan, ajattelin vain, että exä laittaa viestiä, mutta poikaystävä ei halua olla tekemisissä. Minulle alkoi tulla myöhemmin hirveän epävarma olo ja lopulta päädyin lukemaan miehen viestit, mistä paljastui, että he ovat jutelleet lähes päivittäin, ihan arkisista asioista, mitä ovat päivän aikana tehneet yms., ei mitään sen kummempaa, mutta suutuin kun poikaystäväni ei ollut tästä sanonut, kerroin, että näin viestit vahingossa ja minua ei niinkään haittaa juttelu vaan se, että mies salasi sen ja väitti etteivät ole oikein tekemisissä. Ensin poikaystävä oli vähän äreä, kun aina pitää exästä puhua, mutta ymmärsi ja sanoi, että voi vaikka katkaista välinsä kokonaan, kun ei halua, että meidän suhteeseen tulee sen takia ongelmia, sanoi ettei sen takia ole kertonut viattomasta juttelusta kun ajatteli, että minua haittaa ja yritti pitää normaaleja välejä kun itsekin olen hyvä kaveri exän kanssa. Sanoin ettei kokonaan tarvitse välejä katkaista, mutta viattomasta tulee ei viatonta jos sen salailee, kunhan on rehellinen. Lupasi olla avoin tästä lähin.

Epävarma olo kuitenkin jatkui ja luin taas miehen viestejä. He olivat jatkaneet exän kanssa juttelua samalla tavalla, poikaystävä oli myös saanut häneltä jotain vanhoja tavaroita, kun kysyin "uusista" tavaroista mies sanoi, että haki ne vanhemmiltaan. Valehteli siis päin näköä... Hän on myös itse sanonut, että exä ei tykkää puhua minusta ollenkaan, yritin sanoa, että ehkä poikaystävänikään ei siinä tapauksessa kannata paljon jutella jos toinen ei ole päässyt yli, hän ei juuri tähän kommentoinut mitään, myötäili vain. Hän on itse väittänyt, että on päässyt exästä yli, ei enää jaksanut sitä, kesti liian pitkään kaikkea kun ei tiennyt paremmasta ja on oikeastaan helpottunut. Näin viesteistä kuitenkin, että monta kuukautta sitten mies oli laittanut exälleen että ero harmittaa todella paljon, eikä pysty olemaan pelkkä kaveri.....

En tosiaan tiedä mitä teen, olen ihan hermoraunio ja mietin vain tätä, ainoa keino on kai paljastaa, että urkin miehen viestejä taas, vai onko kellään mitään muita keinoja? Viestien lukeminen on todellakin väärin, mutta poikaystävän teot taitavat olla vielä enemmän väärin? En ymmärrä miksi hän on kuitenkin minua kohtaan muuten ihana ja antaa sellaisen kuvan, että haluaa olla kanssani vakavissaan, mitä nyt tuo näkeminen on vähän vähentynyt, mutta se voi selittyä sillä, että näimme yhdessä vaiheessa melko tiiviistii ja tarvitsee nyt omaakin rauhaa..
12479
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 12

Vanhimmat

Yksinkertaisesti ... minkä helvetin takia olet tällaisen kanssa???

Äänestä

jaa'a, kai sitä on jotenkin niin sokeasti rakastunut... tyhmä olohan tässä itellä "vähän" on.

Äänestä

Tiedätkö kuinka hukkaan aikasi menee kun ero joka tapauksessa tulee

Sinä tässä kaiken arvoinen olet....ei tämä valehtelija

Älä koskaan usko valehtelijan parantuvan...

Äänestä

juttelin miehen kanssa tuosta näkemisestä.. Että etenimmeköhän liian nopeasti kun erostakin niin vähän aikaa. Hän sanoi, että ero ei vaivaa häntä eikä mieti menneitä, haluaa elää tätä päivää, alkoi vaan yhdessä vaiheessa ahdistaa kun hän oli melkeinpä aina minulla ja nyt haluaa sitten omaakin aikaa. Hän ei kuitenkaan halua vain tapailla, kun sitä ehdotin. Sanoo rakastavansa minua, eikä halua muita.. oikeastaan tälläkin viikolla hän on ehdottanut kaikki näkemiskerrat, kun olen itse yrittäny pysytellä vähän taka-alalla.

Äänestä

Oikein. Älä takerru häneen. Teennäiset tapaamiset ym. ajavat teidät lopulta eroon, koska toinen tai molemmat ahdistuu.

Yhdessä olemisen pitää perustua siihen, että se on kivaa ja sitä haluaa, ja se on luontevaa.

Jos toinen koko ajan pelkää alatko tenttaamaan exästä tai osoitat olevasi mustasukkainen tai edes epäileväinen, et pidä heidän yhteisestä menneisyydestä (mitä et voi muuttaa halsit tai et) jne., ei se mies semmosta jaksa. Päinvastoin, sinun ei pitäisi korvaasi loksauttaa vaikka hänellä ja exällä olis ollut mitä juttuja ja koiran ruokkimisia ym. Olet aina tavatessanne vilpittömästi iloinen ja onnellinen. Silloin se mies luottaa että olet hyväksynyt hänet myös hänen menneisyytensä ja luotat häneen.
Mietipä itse, kauanko jaksaisit jos miesystäväsi jankkaisi jostain exästäsi vaikka itse et tuntisi exää kohtaan enää mitään muuta kuin kaveruutta.

Äänestä

No enpä ole uskonut kaikkea mitä sanotaan, enpä olis muuten niitä viestejäkään mennyt urkkimaan.. Luottamus on kaiken a ja o puhui kyllä järkeviä, mutta olen koittanut viime aikoina tehdä miehelle selväksi ettei exä haittaa, mutta siitä valehtelu haittaa. Ehkä olen sitten itse ajanut hänet valehtelemaan tuolla epäröinnillä.

Äänestä

EI voi olla totta...mitä luen..:(

Äänestä

Se valehtelee sulle, koska ei luota reaktioosi ja todelliseen suhtautumiseesi. Ei se sulle pahaa mieltä tapaamisista halua, mutta se on jo oppinut - ei ole tyhmä siis - että sulla nousee hymystä huolimatta karvat pystyyn jos mainitsee exänsä. Ei sillä välttämättä mitään salattavaa nykyisessä suhteessa exäänsä.

Entä jos sinä ja exänsä tapaisitte ja tutustuisitte ihan vaa sen takia, että olette kuitenkin saman henkilön kanssa tekemisissä. Kyllä se elämää kummasti helpottaa kun ei ole "jaettuja" kaveriporukoita vaan niistä tulee yhteisiä. Jos exänsä ei halua, sitten onkin pallo miehellä....

Jos ei muuta: lopettakaa exästä puhuminen kun se aiheuttaa pahan mielen molemmille. Maailmassa ja teidänkin elämässä on pakko olla suurempiakin murheita?

Äänestä

tuo tutustuminen ei taida tulla kyseeseen, koska exä ei oikein halua edes puhua minusta, taitaa olla hänellä samanlainen reaktio minuun kuin minulla häneen.

En oikein enää edes tiedä mikä haittaa ja mikä on ongelman ydin. Tuntuu että sinkkuna olin itsevarmempi ja nyt seurustellessa minusta on tullut sellainen kamala kyttääjä akka ja epävarma. Alussa mies oli se joka ajatteli että ei tälläinen nainen voi häneen ihastua, olen liian hyvä, mutta tuntuu että nyt se on kääntynyt päälaelleen, ainakin minun pääni sisällä. Niin tyhmäääääääääää!

Äänestä

Hmmm....ehkäpä ongelman ydin on se, että teillä ei vaan synkkaa sillä tapaa kuin hyvässä suhteessa voisi synkata? Koska parisuhteeseen ilmaantuu ongelmia ihan tahtomattakin niin tällaiset tiedostetut "ongelmat" eivät saisi olla edes olemassa. Onhan se aina ikävää jos hyvin alkaneesta suhteesta ja kivasta tyypistä ei sitte tule hyvää parisuhdetta. Kannattaa kuitenkin sitte lopettaa ennen kuin jää liian paha maku suuhun. Se on vaikea askel mutta jotenkin tuntuu että poikaystäväsi on jo ottanut hiukan etäisyyttä..?
Takaportti: hän tiedostaa ja tajuaa asian ja lakkaa pitämästä yhteyttä exäänsä ja laittaa tämän roteliin ;)

Äänestä

niin, jotenkin on kyllä semmoinen olo tällä hetkellä että ehkä ei sitten vaan sovita niin hyvin, vaikka se alussa vaikutti että tämä oli tässä, tässä on se oikea. Tyhmää ettei poikaystävä sano mitään, olen monta kertaa sanonut että sanoo jos jokin on pielessä ja on todennut että tottakai sanoo......Itkettää, en haluais taas erota.

Äänestä

Ethäviä mitään että eroat... jos alku jo on tätä millaista on tulevaisuus

Äänestä

Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.

Kommentoi aloitusta


pleikkari kirjoitti:

Olen 24-vuotias nainen ja seurustellut alle puoli vuotta poikaystäväni kanssa. Hänellä on takana pitkä suhde, mikä alkoi jo teini-iässä. Heidän erostaan oli vain pari kuukautta kun tapasimme, ero tapahtui naisen aloitteesta.

Alussa kaikki vaikutti olevan ihanasti, poikaystävä oli todella innoissaan ja esitteli minut vanhemmilleen ja ystävilleen ja suunnitteli kaikenlaista tekemistä yhdessä.

Nyt olen tullut epävarmaksi, tuntuu, että poikaystävä ei ehdota näkemistä niin usein, enemmänkin minä saan hoitaa sen puolen ja suostuu kyllä aina näkemään. Tuntuu, että hän on muutenkin hiljaisempi eikä niin innoissaan. Hän kyllä puhuu siihen sävyyn kuin olisin osa hänen tulevaisuuttaan ja on huomaavainen kun näemme, mutta jokin nyt painaa.

Lisäksi ongelmaksi on tullut exä. Poikaystävä on sanonut ettei hänellä ole exän kanssa oikein mitään juteltavaa, enemmänkin vain yhteisestä koirasta tulee silloin tällöin juteltua ja sitä käy välillä ruokkimassa. Kuitenkin aina kun hän on facebookissa näin että exältä oli tullut viestiä, en alussa ajatellut asiaa juuri ollenkaan, ajattelin vain, että exä laittaa viestiä, mutta poikaystävä ei halua olla tekemisissä. Minulle alkoi tulla myöhemmin hirveän epävarma olo ja lopulta päädyin lukemaan miehen viestit, mistä paljastui, että he ovat jutelleet lähes päivittäin, ihan arkisista asioista, mitä ovat päivän aikana tehneet yms., ei mitään sen kummempaa, mutta suutuin kun poikaystäväni ei ollut tästä sanonut, kerroin, että näin viestit vahingossa ja minua ei niinkään haittaa juttelu vaan se, että mies salasi sen ja väitti etteivät ole oikein tekemisissä. Ensin poikaystävä oli vähän äreä, kun aina pitää exästä puhua, mutta ymmärsi ja sanoi, että voi vaikka katkaista välinsä kokonaan, kun ei halua, että meidän suhteeseen tulee sen takia ongelmia, sanoi ettei sen takia ole kertonut viattomasta juttelusta kun ajatteli, että minua haittaa ja yritti pitää normaaleja välejä kun itsekin olen hyvä kaveri exän kanssa. Sanoin ettei kokonaan tarvitse välejä katkaista, mutta viattomasta tulee ei viatonta jos sen salailee, kunhan on rehellinen. Lupasi olla avoin tästä lähin.

Epävarma olo kuitenkin jatkui ja luin taas miehen viestejä. He olivat jatkaneet exän kanssa juttelua samalla tavalla, poikaystävä oli myös saanut häneltä jotain vanhoja tavaroita, kun kysyin "uusista" tavaroista mies sanoi, että haki ne vanhemmiltaan. Valehteli siis päin näköä... Hän on myös itse sanonut, että exä ei tykkää puhua minusta ollenkaan, yritin sanoa, että ehkä poikaystävänikään ei siinä tapauksessa kannata paljon jutella jos toinen ei ole päässyt yli, hän ei juuri tähän kommentoinut mitään, myötäili vain. Hän on itse väittänyt, että on päässyt exästä yli, ei enää jaksanut sitä, kesti liian pitkään kaikkea kun ei tiennyt paremmasta ja on oikeastaan helpottunut. Näin viesteistä kuitenkin, että monta kuukautta sitten mies oli laittanut exälleen että ero harmittaa todella paljon, eikä pysty olemaan pelkkä kaveri.....

En tosiaan tiedä mitä teen, olen ihan hermoraunio ja mietin vain tätä, ainoa keino on kai paljastaa, että urkin miehen viestejä taas, vai onko kellään mitään muita keinoja? Viestien lukeminen on todellakin väärin, mutta poikaystävän teot taitavat olla vielä enemmän väärin? En ymmärrä miksi hän on kuitenkin minua kohtaan muuten ihana ja antaa sellaisen kuvan, että haluaa olla kanssani vakavissaan, mitä nyt tuo näkeminen on vähän vähentynyt, mutta se voi selittyä sillä, että näimme yhdessä vaiheessa melko tiiviistii ja tarvitsee nyt omaakin rauhaa..

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu