Krokoa vastaan puolustautuminen

Migulion

Voisihan tätä tieteellisesti testata. Eli keksin hyvän puolustuskeinon isoa krokotiilia vastaan. Jos ei ole mitään pakokeinoa ja 6 metrin kroko mielii sinusta päivällistä niin kääriydy rullalle eli sykkyrälle, lasvot polviin kiinni ja kädet niskaa suojaamaan. Krokolla ei ole mitään mahdollisuutta saada ihmisestä tällöin kunnon otetta. Se ei saa alaleukaa kiinni mihinkään, eikä kykene nostamaan ihmistä niin, että saisi alaleuan alle jotain. Lisäksi jos jostain syystä käykin niin, että joudut krokon suuhun niin tässä asennossa kroko ei voi syödä sinua. Suurimmankin krokon leuat ovat tällöin varsin ammollaan ja lihakset venyneet jolloin niissä on vain pieni osa siitä puristusvoimasta mihin krokon leuat pystyvät. Lopulta kroko tajuaa tilanteen ja sylkäisee ihmisen pois. Haavoja kyllä tulee, mutta puristusvoiman ollessa todella heikko krokon ollessa suu ammollaan ei sen tylsät hampaat välttämättä edes lävistä ihoa.

Kylmäpäisyyttä tämä vaatii, eikä ole enää Steve Irwiniäkään teoriaa testaamassa. Toki tuota voisi kokeilla vaikka haiden kanssa käytettyjen metallipukujen kanssa.

17

554

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Tepsu73.

      Kuulostaa varsin tehokkaalta puolustautumiskeinolta jos tällaiseen tilanteeseen joutuu, ei tosin moni varmaan tajuaisi tehdä vaan sätkisi vain raajat vapaana ja olisi näin krokolle helppo saalis.

    • tv:tä tsiigannut

      Kroko yleensä hukuttaa tai tukehduttaa saaliin, joten sillä puruvoimalla ei ole niin isoa merkitystä...

      • Migulion

        Joo, olenpa tyhmyyksissäni jättänyt aloituksesta pois, että ei toimi vedessä varmaan kovin hyvin. Mistä tätä ideaa lähdin kehittämään oli sellainen kuivalla maalla tapahtuva tilanne jossa on ajaudutte tilanteeseen, että pakopaikkaa ei enää ole. Ison krokotilin yli voi olla vaikea hypätä ja se luultavasti saa raajan suuhunsa, tosin moni varmaan yrittäisi yli hyppäämistä. Ajatuksessani mistä tämän kehitin ei ollut krokon kiertämismahdollisuutta, joten silloin tuo sykkyrälle meneminen niska käsillä suojattuna toimisi varmaan parhaiten.


    • 20+8

      Käypä koittaa ja postaa video sitten tänne. Tai siis sano kaverille että kuvaa ja postaa sen videon, ei taitaisi sinusta sen jälkeen olla videota postaamaan.

      • Meko67

        Luitko myös tämän: Kylmäpäisyyttä tämä vaatii, eikä ole enää Steve Irwiniäkään teoriaa testaamassa. Toki tuota voisi kokeilla vaikka haiden kanssa käytettyjen metallipukujen kanssa.


    • Hessu Hopon keino työntää mela (siis oikea kanootin melomiseen tarkoitettu) krokon suuhun taitaa silti olla turvallisin.

    • Indianapolis Jones

      Vaikka krokon kanssa kamppailu tapahtuisi maalla, saisi ihminen kuitenkin erittäin pahoja haavoja krokotiilin hampaista vaikka olisi kuinka sykkyrässä ja saattaisi vuotaa kuiviin hampaissa pyristellessään. Kuusimetrisen krokotiilin voimat ovat sitäpaitsi niin suuret että se paiskoisi ihmistä kuin räsynukkea. Maalla ajoissa pakoon juokseminen on paras keino ja veteen jossa on krokotiilejä ei pidä mennä.

    • Mika++

      Krokotiililla on kova puruvoima, mutta heikot leukalihakset toiseen suuntaan. Nappaan sidontaotteen krokon leuasta sen ollessa kiinni, niin otus ei saa suutaan auki. Tämä on totuus.

      • Indianapolis Jones

        Kun iso krokotiili alkaa heittelehtiä niin otteesi ei pidä.


    • iohsjkhiahu

      Entäs jos kroko ottaa poikittain kiinni. Leuat aukeaa varmasti riittävästi vartalon leveydeltä.

      En suosittele kokeilemaan.

    • jäykkäkaulakroko

      Ehkä sama konsti toimisi kuin vihaiselle hirvelle, eli mene ison puun taakse piiloon. Jos krokoja on vain yksi niin se voi auttaa. Kroko ei ole kovinkaan notkea eläin taipumaan kaulansa kohdalta.

    • mrfsdffr

      En tiedä pystyykö kroko maassa ollessaan vääntymään asentoon, että saisi sivuttaisotteen. Jos saakin niin sillä on vain iso "pallo" suussa jota se ei voi pureskella, jos henkilö pitää pinnansa ja pysyy sykkeröllä. Totta se saisi varmaan verta vuotavia haavoja aikaan, mutta ei suu ammollaan saa kovaakaan puristusvoimaa, lisäksi sitä uhkaa tukehtuminen jos liian kauan temppuilee. Parhaimmillaan sylkee pois ja lähtee matkoihinsa.

    • Eikös krotiilillä ole taipumus viedä saalis veden alle ja hukuttaa? Ei auta sykkyräasento.

      • dfdsfff

        Ei vie tässä tapauksessa. Tapaus käsittelee maassa tapahtuvaa hyökkäystä, ei ole vettä lähellä.


    • fvfvv

      Akka vaan kitaan sitten itse karkuun.

    • Tätähän voi veikkailla. Jos tilanne on sellainen, että apua voisi odottaa saavansa pikapuoliin, mutta muut vaihtoehdot ovat huonosti käytettävissä (esim. karkuun juokseminen), niin kyllä tuolla siilipuolustuksella saattaisi voittaa aikaa verrattuna siihen, että yrittäisi ottaa leuat kiinni ja selättää krokon ja sitten istuksia odottelemassa sen mahan päällä (-;

      Jos apua ei mahdollisesti olekaan tulossa edes tuntien sisällä, niin viivytysjutut eivät ehkä toimi. Krokalla lienee pitempi ruokaväli kuin ihmisellä. Tämä siis olisi ongelma jopa puuhun kiivettäessäkin.

      Vaan jos sattuis olemaan moottorisaha mukana, niin hätätapauksessa yrittäisin sitä syöttää krokolle alkupalaksi tai maistiaiseksi.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Alle 15 oli

      Arvasi että lapsi asialla hallin palossa. Surullista. Mutta jos osaa/kykenee käyttää tulentekovehkeitä niin pitää osata
      Vimpeli
      89
      2538
    2. Heh, persut = vassarit = 10,0 %

      Minja tuli nyt jo Riikan rinnalle, sitten alkaa tekemään kaulaa. Molemmilta kympin arvoinen suoritus! https://www.hs.f
      Maailman menoa
      201
      1622
    3. Onko kaivattusi yllättänyt sinut?

      Piditkö häntä toisenlaisena ihmisenä?
      Ikävä
      116
      1560
    4. Paula Koivuniemi täyttää tänään 78 vuotta! Sydämelliset onnittelut!

      Paula Koivuniemi, tuo suomalaisen iskelmän ikoninen artisti, täyttää tänään 78 vuotta. Muutaman vuoden estradeilta pois
      Suomalaiset julkkikset
      41
      1431
    5. Olen miettinyt pitkään miksi hän ei uskalla

      Hän kyllä yrittää tiedän sen ja olen yrittänyt olla helposti lähestyttävä ystävällinen lempeä jne. mutta silti hän yhä v
      Ikävä
      64
      1182
    6. Juhannusterveiset kaivatulle

      Onko teillä yhteisiä juhannuksia vietettynä ja millaista juhannusta viettäisit kaivattusi kanssa juhannuksena 2025? 🌻
      Ikävä
      73
      953
    7. Kaupunki osti Absin

      Nyt vaan yrittäjiä kaivataan
      Haapavesi
      56
      949
    8. Sä oot kyllä

      Aika erikoinen nainen
      Ikävä
      45
      827
    9. Millaistakohan

      Sun kanssa suhde olisi?
      Ikävä
      61
      815
    10. Rakastan sinua

      Kohta sanon tämän livenä, älä pelästy.
      Ikävä
      63
      809
    Aihe