F1 kuskien lihaskunto

Formula1 kuskit harjoittelevat monipuolisesti, kuntosalilla, sekä muita lajeja yhdistellen ja oman lajin tarpeisiin soveltaen. Muutamat juoksee maratoninkin ihan kunnioitettavassa ajassa.

Alonson pohkeet vaikuttavat olevan timmissä kunnossa:

- http://www.7sur7.be/7s7/fr/8012/photo/photoalbum/detail/85119/1290689/1/Sports-en-images.dhtml
11436
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 11

Vanhimmat

Eipä mikään ihme että pohkeet ovat kunnossa, koska poljeskelevathan he niitä auton polkimia päivät pitkät. Entäs muut lihakset?

Äänestä
  • Niskalihakset varmasti vielä paremmassa kunnossa.

    Äänestä

Kunhan mahtuu autoon, niin se on ihan sama missä kunnossa on.

Äänestä
  • Käys kokeilemassa sisäkartingia, siten että yrität ajaa parempien vauhtia..., kestääkö kunto yli varttia?

    Äänestä

Formlakuskien yleiskunto on varsin kovaa luokkaa. Usein sanotaan yhden kisan suurine G-voimineen ja muine rasitteineen vastaavan maratonin juoksua ja noita kisoja on tiuhaan kalenterissa, ei vain kerran vuodessa.

Samaan aikaan korkeissa kisanopeuksissa ja kisatianteissa tulee hallita moninmutkaista autonhallinta-tekniikka ja muokata asetuksia läpi kisan kierros kierrokselta. Läpi kisan tulee säilyttää herpaantumaton keskittymiskyky.


http://www.youtube.com/watch?v=CMmz65EGofQ


Alonso vuoden 2013 ensimmäisen 6kk:n aikana pyöräillyt 6855km ja juossut 730km. Siihen muu likunta ja säännöllinen punttisali päälle, itse kisoja ja kisapaikoille matkustelua unohtamatta.

Alonso: "First 6 months of 2013.... 6.855 km bike 730 km running" http://twicsy.com/i/muCwWd

"Kuskien fyysistä kuntoa on vaikeaa suoranaisesti verrata mihinkään muuhun lajiin. Kuntovalmentajien kanssa käymieni keskusteluiden perusteella he ovat maininneet muun muassa nyrkkeilyn ja jääkiekon sellaisina lajeina, joihin he vertaavat kuskien kuntoa."

- http://www.mtv3.fi/urheilu/f1/uutiset.shtml/2013/06/1770060/formulafakta-missa-kunnossa-f1-kuskit-ovat

Äänestä

"First 6 months of 2013.... 6.855 km bike 730 km running" eipä oo paljon pyöräilyä verrattuna juoksuun, vain 6 km 855 m 6 kuukaudessa. Koettakaapa kuka vaan pyöräillä saman verran YHDESSÄ PÄIVÄSSÄ, siis 6 km 855 m, niin huomaatte kuinka helppoa se on.

Äänestä

Autourheilussa on kyse taidosta, ei fyysisistä ominaisuuksista. Estävä tekijä huipulle ei ole fysiikassa, vaan taidoissa. Ei tarvita kovinkaan kummoista kuntoa selviytäkseen formulan ajamisessa, tietysti on erityispiirteitä kuten g-voimat, joihin nämä kuskit ovat opetelleet sen 20 vuotta ennen kuin tulevat f-1 tasolle.

Äänestä
  • Fyysisiä ominaisuuksia täytyy olla kuten pienikokoisuus, etteivät tuo painoa lisää auto-kuski yhdistelmään, koska kevyempi satsi menee nopeempaa. Tuolla tasolla pienimmätkin asiat vaikuttavat.

    Äänestä

Yksi F1 kisa vastaa fyysisiltä vaatimuskiltaa maratonin juoksemista. F1:ssä noita maratoneita on tiuhaan tahtiin vuosikalenterisa.

Yhden ainoan helteisen kisan aikana kuski menettä 3kg painostaan.

Button on kalifioitu mailamanmestaruuskisaaaan triatlonissa. Alonso treenaa mm. pyöräilemällä 12000km vuodessa.

"Formula One drivers are some of the most highly conditioned athletes on earth, their bodies specifically adapted to the very exacting requirements of top-flight single-seater motor racing."

"The extreme heat found in a Formula One cockpit, especially at the hotter rounds of the championship, also puts vast strain on the body: drivers can sweat off anything up to 3kg of their body weight during the course of a race."

"...not surprising given that the physical endurance required to drive a Formula One race is not dissimilar to that required to run a marathon."

- http://www.formula1.com/inside_f1/understanding_the_sport/5298.html

"McLaren's Jenson Button is a dedicated tri-athlete who has already qualified for the world championship over the half-Ironman distance."

"Ferrari's Fernando Alonso also excels on two wheels riding as much as 12 000km per year."

- http://www.wheels24.co.za/FormulaOne/FEATURE-As-fit-as-an-F1-driver-20130225


"Formula 1: Are F1 Drivers considered Athletes?"

"Did you know? - A driver’s blood pressure will increase by approximately 50 percent during a two-hour race."

"Did you know? - An F1 car can brake from 115 mph (185kmph) in 3.5 seconds in a space of only 80 metres. Under this kind of braking the driver will experience a deceleration of 4G."

"What does it take to stop this car that’s hurtling towards the next corner at 200 mph? Our driver needs to generate 80 kilograms of downward pressure on the brake pedal just to get this beast to slow. That is equivalent to about the weight of 175 bags of sugar."

"Now one for you guys: Get 175 bags of sugar, balance them on your legs, then over a period of two hours lift them up and down repeatedly roughly 1,500 times over the duration."

- http://bleacherreport.com/articles/30864-formula-1-are-f1-drivers-considered-athletes

Äänestä

Ihan mielenkiinnosta. Voisiko miinustaja kertoa mikä kommenteissani ja lainaamieni artkkileiden tiedoissa ei pidä paikkaansa?

"...not surprising given that the physical endurance required to drive a Formula One race is not dissimilar to that required to run a marathon."

Äänestä

Säännöllinen kuntosalitreeni on yksi erinomainen perus-liashkunnon hankkimiseen ja sen ylläpitoon ja on kokonaisvaltaisestikin terveellistä bio-periaatteella suoritettuna.

Sitten jos kuntoilu keskittyy yksipuolisesti lähinnä vai punttisalitreeniin, sekä nostettujen kilojen ja mittanauhan kanssa kilpailuun, niin ollaan varsin yksipuolisessa kuntoilussa ja jossa aerobinen sydän-verisuoniston ylläpito on lapsipuolen asemassa. Viimeksimainitun hyvä kunto ennustaa myös pitkää ikää.

Kuitenkaan edes kova lihaskunto (ja mittanauhan ketoma) ei ole kokonaisvaltaisen yleiskunnon, kestävyyden ja terveyden mittari.

Mikäli kovan lihaskunnon omaava yksipuolinen "broileri-punttaaja" sovitettasiin vaikka kaksipaikkaiseen F1-autoon pelkästään matkustajan paikalle, niin hänen olisi tuskaa kestää edes neljäsosaa yhden kisan vastaavasta rasituksesta.

Toki eihän kaikkien tarvitse olla F1-kuskien rautaisen triatlonisti-yleiskunnon omaavia, mutta terveyden ja pitkän iän kannalta liikunnassa monipuolisuus ja myös säännöllinen kesto-aerobinen liikunta ovat tärkeitä.

Olisi kiinnostava rinnastaa motocross kuskien kuntoa ja harjoittelua F1 kuskeihin. Epäilemättä ammattimaisen motocross-kuskinkin kunto on rautaista tasoa.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


F1 Sport kirjoitti:

Formula1 kuskit harjoittelevat monipuolisesti, kuntosalilla, sekä muita lajeja yhdistellen ja oman lajin tarpeisiin soveltaen. Muutamat juoksee maratoninkin ihan kunnioitettavassa ajassa.

Alonson pohkeet vaikuttavat olevan timmissä kunnossa:

- http://www.7sur7.be/7s7/fr/8012/photo/photoalbum/detail/85119/1290689/1/Sports-en-images.dhtml

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu