Tavoitteena spagaatti

Tavoitteena

Moi! Oon 16-vuotias tyttö. Haluaisin alkaa venyttelemään spagaattia varten. Lähtötilanne on sellainen että saan sekä istalteen että seisaalteen sormet juuri ja juuri hipaisemaan maata. En oo venytellyt juuri yhtään. Onko mahdollista että saisin spagaatin? Kuinka usein pitää venytellä, päivittäin? Kauanko, puoli tuntia? Ois kiva jos joku vastaisi näihin mun kysymyksiin. Venytysliikkeitäkin olis kiva saada!

15

1645

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • ilovegymnastics

      Juu, kyllä voit saada spagaatin. Se on vaan kovaa harjottelua jos ei oo kovin notkee.
      Itse oon 13 ja oon luonnostaan jo aika notkee ja miul meni n. 3 viikkoo saada spagu päivittäisellä harjoittelulla.
      Suosittelisin et venyttelet lähes päivittäin, tietty voi pitää myös muutaman välipäivän.
      Kannattaa myös muistaa lämmitellä ennen venyttelyä, nii ei tapahdu mtn ikävii revähdyksii.
      15-30 min ois varmaa aika hyvä aika venyttelylle, ja sit ois sillain yhes venytysliikkees ain väh. 30 s. eikä vaa sillai et, sattuu sattuu, en jaksa enää :D

      no venytysliikkeitä löydät varmaa ku selaat jotai spagaatti aiheisii keskusteluja..
      mut siis iha perus: jalat suorana, varpaista kiinni ja painaa päätä polvii, sitte jalat tavallaan "auki" lattial istuessa ja siitä sitten lähtee venyttää itteesä eteepäi, ja mahaa lattiaa, tota sitte joka venyttely kerta niinkauan kunnes maha koskee lattiaa. toi voi kyllä ehkä olla hyödyllisempi spritsissä mutta toimii myös spagussa...
      sit viel et lonkankoukistaja on tosi tärkee spagaatissa, joten sitä kannattaa venyttää.
      sitten vaa aina kun on tarpeeks venytelly ja lämmitelly, voi kokeilla ain et kui hyvi edistyy iha vaa yrittämällä spagaattii.
      ja nii, vaik ei saiskaa spagaattii pohjaa ni voi myös harjottaa ylispagaattii, joka auttaa huomattavasti spagaatin saamisee. eli sen jalan alle kumpi on spagaatis eesä alle esim. muutama kirja, et se jalka nousee sillai ylös. :)
      tuli nyt aika pitkä ja sekava viesti, mut toivottavasti tästä oli apuu! :))

      tsemppii harjotteluu!!

      • 13v poika

        Moi oon 13 v poika ja mulla jää noin 10 cm olisko mulla mahikksia saada spagaatti pohjaan


    • "spagetti" sujuu

      HEI!
      Kannattaa venytellä hyvin ennen harjoittelua, sillä "kylmät" lihakset eivät veny niin hyvin kuin lämmitetyt ja mahdollinen revähdys lihaksessa estää spagaatin harjoittelun jopa kuukausien ajaksi. Olen itse tanssinut toistakymmentä vuotta jazzbalettia ja tiedän, että revähdys muistuttaa jopa vuodenkin päästä itsestään kovissa venytyksissä.
      Sinun kannattaa ensin lämmitellä vaikka naruhyppelyllä tai lenkillä, sen jälkeen asetu lattialle haarat auki istuntaan. Avaa jalat sivuille niin auki kuin saat ja ehdottomasti selkä suoraksi. Istu "istuinluittesi" päällä´(tunnet ne lattiaa vasten), nilkat ojennettuina ja jalat eivät saa olla koukussa! Nosta vasen käsi korvan viereen suoraan ylös (suorista sormia myöden) ja toinen käsi jalan ulkopuolelle lattiaan. Taivuta oikealle, myötää lattialla olevalla kädellä kohti nilkkaa, tasainen taivutus EI NYKIMISTÄ! Pysy venytyksessä laskemalla vaikka kahdeksaan rauhallisesti. Rauhallisesti alkuasentoon ja sama vasemmalle..nosta oikea käsi ylös ja taivuta vasemmalle. Liikkeessä on tärkeää että ei nyitä vaan liike on tasainen ja rauhallinen = jatkuva venytys. Tee liike 2x molemmille puolille ja sitten nostat kädet ylös ja kumarrat selkä suorana niin lähelle lattiaa kuin pääset, muista pitää vatsalihakset kireänä, se tukee selkää pysymään suorassa. Älä nosta olkapäitä korviin. Voit toistaa liikettä muutaman kerran.
      Spagaatia voit harjoitella niin, että noudet aitajuoksijan asentoon (se asento, missä aitajuoksija ylittää aidan) käsiesi varaan eli toinen jalka on suorana eteen ja toinen koukistettuna polvesta takana. Nosta itsesi käsien varaan ilmaan. Etummaisen jalan alla voisi olla jotakin liukuvaa..sukka tms. Voit säädettä spagaatin syvyyttä "takajalan" suoristamisella pikkuhiljaa.
      Muista ravistella ja venytellä harjoituksen jälkeen. Se on tärkeää vaikka ei tunnukaan siltä! Lihas on "kuminauhamainen", se palautuu alkuasentoonsa ja venyttelyllä saat sen lämpimäksi ja liikkuvaksi/venyväksi! Toivottavasti näistä on jotakin apua..hankala selittää..helpompi olisi näyttää:)
      Mukavia harjoitushetkiä sinulle!

      • Tanssillinenvoimistelija

        Itselläni rusahti lonkka rikki kun harjoituksissa ei lämmitellessä avattukaan sivuspagaattia. Alettiin vaan tekemään ohjelmaa ("esitystä"), jossa tulee ns. käsilläseisontahyppy jalat sivuspagaatissa ja siitä suoraan sivuspagaattiin. Lonkka vaan rusahti ja vieläkin on välillä kipeä ja joudun valkulle sanomaan että lonkka taas huonossa kunnossa.... Kiva..


    • Spagaatti

      Tietty voit saada mä oon 10 ja sain kahes viikos päivittäisellä venyttelyllä!!
      Hyvät venyttely liikkeet on mee polvilles sun se spagaatti jalka eteen ja sit paina pää polveen .

      • kdkebd

        joo tiiän et vanha kessa mut muille vaa tiedoks et 16v on PIKKUSEN vaikeempaa saada liikkuvuutta ku 10v


    • sorikirjvirheet

      Kyllä! Ite olin viel kankeempi ku sä, ja kyllä se. spagaatti tänään meni ;o
      Harjottelin aktisti n. 5kk, lopetin ku ei onnistun. Nytt sit melkee vuoden tauon jälkee päätin aloittaa uudestaan. Sehän meni ei-niin-aktiivisella harjoittelulla n. 1½kk. 1 venytys nimittäin on vaan niin hyvä ja eteni sillä paljon. Helppo (ite keksin)

    • 14poika

      Moikka taas elikkä oon toi 13 v poika no nyt 14 niin pohjaan jäi jotain 10 cm mut nyt saan 10 cm ylispagaattia. Et kannattaa venytellä ahkerasti niin kyllä menee

    • 12v

      Mitä enemmän harjoittelet, sitä nopeammin saat! Ensin lämmittele! Esim. X-hyppyjä. Venyttele AINA ennen kuin aloitat spagaattia! Esim lonkankoukistaja on yksi hyvä liike.
      Olen siis harrastanut voimistelua 9 vuotta joren voit luottaa tietoin

    • venyttely

      Oon 12v tyttö eilen sain ajatuksen spagaattiin meni noin 10 senttii alemmas lämmittelin tunnin venytykset sama tänää ja enää 10 rako selkä mulla taipuu voitan kaikki 1-2 lk limbossa ja voitin leirilläki oon siis 154cm ja alas muute menee mut tunnin verran viikossa lämmittelyt ni menee spagaatti aluks olin vaan 20 sec venytyksessä nyt voin kattoo telkkaa ja olla 3min venytyksessä ps:en tiiä vaikuttaako mut oon harrastanu 9 vuotta tanssii

    • Voimistelijatyttö

      Hei, olen 12v. notkea voimistelija. Ja täällä oli todella hyviä venytyksiä, aitajuoksijat, lonkankoukistajat ja muut ovat todella hyviä spagaatteihin. Oma venyttelyaikani on 10min. aamuin ja illoin ja aamulla yleensä selkää 15min. Suosittelen että "menet spagaattiin" todella korkean penkin päältä (tarkoitus ei ole saada pohjaan vaan venyttää "loputtomiin") ja nostat kädet ylös, yleensä minuutti per jalka on hyvä siihen! Toivottavasti teillä onnistuu spagaatti

    • Loppilaopi
    • eiliiankovaa

      ettei tule sellaista toispuoleista milli päivässä sentti vuodessa

    • Anonyymi

      Jos joku tätä vielä lukee, niin tärkeää on lämmitellä kaikki lihakset hyvin ennen venyttelyä, jottet reväytä niitä. Olen harrastanut 3- vuotiaasta asti voimistelua, ja nyt kilpailen kansainvälisellä tasolla, joten todella tiedän, mistä puhun. Ennen venyttelyä tee paljon joustoja, esim loko-poko 8-4-2-1- joustoilla, loko-poko-loko-sivu joustot 2-1- joustoilla ja pienet loko-poko joustot 2-1- joustoilla. Kaikki sarjat 8 kertaa. Sitten lokossa kantapää takapuoleen, sitten kädet maahan ja vielä tiputukset alas ylhäältä lokosta. Etujalka suoraksi, paina nenää polveen 20sec, jalka ristiin ja kädet yli toiselle puolelle. Joutsenessa 20sec. Vasta nyt liu'u hitaasti spagaattiin ja ensin joustele ym. Sitten aallot, jalkojen tiukistukset ja ylösnousut. Tee tämä kaikki molemmilla jaloilla. Itse teen tämän joka päivä, mutta jos haluat vaan saada spakut pohjaan niin riittää varmaan joka toinen päivä. Joka toinen päivä juoksulenkki ym. palautumista, jos et ole tottunut tällaiseen treeniin. Treenikertojen määrää tärkeämpää on se että treenit ovat sinulle hyviä, mutta eivät liian helppoja. Muista palautuminen.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Miksi persuilla ei ole firmoja?

      Kuten vasemmisstolaisilla, esim. Sannalla MA\PI. Eikö ole aika erikoista?
      Maailman menoa
      82
      7086
    2. Persut hommasivat Suomeen 35 000 pientä lasta v. 2015

      Onko Riikka Purra nyt tavoittelemassa tätä samaa historiallista persujen utopiaa? Purram kaksinaamaisessa pelissä vaadit
      Maailman menoa
      26
      7043
    3. Purran tuhoja tuskin saadaan koskaan korjatuksikaan

      Purra on aiheuttanut Suomen taloudelle karmaisevat tuhot. Sen lisäksi Purra on ajanut myös suuren osan Suomen kansasta k
      Maailman menoa
      107
      6156
    4. Persujen kaksoisstandardit: Räsäsen uhkailu paha, Virran uhkailu hyvä

      Tässä taas nähdään kuinka kaksinaamaista porukkaa persut ovat. Mitäs persut tähän?
      Maailman menoa
      45
      5394
    5. Miksette persut irtisanoudu Kirkin lausunnoista?

      Kirkhän muun muassa vaati raiskattuja naisia pidättäytymään abortista ja vaimoja alistumaan aviomiestensä tahtoon. Mik
      Maailman menoa
      84
      5228
    6. Demarikultin uhri kertoo

      Demarikultin uhri kertoo: “En saanut mennä edes suihkuun ilman lupaa” – Seksuaalisen hyväksikäytön uhri kertoo vuosistaa
      Maailman menoa
      63
      5185
    7. Miksi vasemmistolaiset eivät omista yhtään firmaa?

      Vasemmistolaiset eivät omista yhtään firmaa joka työllistäisi ihmisiä. Miksi? No siksi, että jos vasemmistolainen perus
      Maailman menoa
      40
      5098
    8. Sanna valittiin Euroopan huonoimmaksi pääministeriksi

      Sannan kaudella Suomi oli ainut maa missä bkt laski. Kannattaa huomata, että luvut valitsi Sannan huonoimmaksi. Ihmiset
      Maailman menoa
      27
      4585
    9. Purran vuoro kiihoittua Lepomäen sääristä

      "Ulkoministeri Elina sanoo, ettei muuta pukeutumistaan sen mukaan, kenet tapaa, ja että hän ei suostuisi peittämään kasv
      Maailman menoa
      16
      3457
    10. Vasemmistolaiset paskat eivät nousseet seisomaan kun Akaan kaupunginvaltuusto

      vietti hiljaisen hetken Charlie Kirkin muistoksi https://www.aamulehti.fi/uutiset/art-2000011523016.html
      Maailman menoa
      300
      3370
    Aihe