Yle: venäläiset korostavat ilmastonmuutoksen hyötyjä

....................

Ylen radiouutisten mukaan venäläiset tiedemiehet ovat alkaneet korostaa ilmastonmuutoksella olevan enemmän hyötyjä kuin haittoja. Mm. Venäjällä lämmityskulut laskevat, satokausi pitenee ja maassa oleviin malmi- ja kaasuvarantoihin pääsee helpommin käsiksi. Nykyään Venäjällä kuluu pelkästään lämmitykseen vuosittain 40 miljardia dollaria!

Venäläisten tiedemiesten mukaan ihmisellä ei ole vaikutusta ilmastoon, vaan kyseessä on luonnollinen prosessi, jonka ilmasto on käynyt ennenkin läpi tuhansia kertoa.

16

237

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • ----
    • spam wack

      Onko mielessäsi koskaan käynyt pitää joskus edes yksi vapaapäivä tältä palstalta?

      Vapaapäivä? niinjoo tosiaan, mutta nyt kun muistan niiniin, venäläiset tiedemiehet nimenomaan on painottanut, että jääkausi alkaa 2014.

    • 345673475467

      Kerropas pisteviivamies, kumpia venäläisiä tiedemiehiä sinä nyt uskot, niitä jotka kertovat jääkauden alkavan ensi vuonna vai niitä jotka kertovat ilmaston lämpenemisen jatkuvan?

    • qw--------------

      Onko venäläisetkin liittyneet Suureen Salaliittoon?
      Jopas jotakin!

    • siperia opettaa

      Venäjän siperia on laaja alue ja olosuhteet siellä kesäaikana ovat lämpimät. Talvet ovatkin sitten jotain aivan muuta. Alueen asukkaat olisivat varmasti tyytyväisiä jos -50 pakkaskaudet jäisivät kymmentä astetta lämpimämmän puolelle.

    • Ilmasto Mantra

      Venäjän tiedeakatemia näkyy ennustavan kovasti kylmenevää.

      http://notrickszone.com/2013/04/11/russian-academy-of-sciences-experts-warn-of-imminent-cold-period-global-warming-is-a-marketing-trick/

      Tietysti lämpeneminen alueella olisi hyödyllistä, mutta ko. tiedeakatemian
      mukaan lämpenemistä ei ole näköpiirissä, vaan kylmenemistä.

      Eli taas yleltä "jos tädillä olisi...." mantra.

    • sdfert

      Lämpötilathan ovat olleet laskusuunnassa jo 10 vuotta. Lämpenemisvaroituksen "parasta-ennen-päivä" taisi mennä jo.saf

    • 2+16

      On hyvä muistaa vanha totuus, että kyllä Siperia opettaa!

    • Kirsikan poimija

      Jääkausi, veenusilmiö, helvetin tuli.
      Kaikki liian vahvoja ja harhaanjohtavia sanoja kuvastamaan normaalia ilmaston vaihtelua. Nyt vain seurataan suurta osaa maapalloa ja pomitaan säästä ne kirsikat, jotka tukevat omaa mielipidettä ilmaston muutoksesta.

    • Venäjälle on tärkeää taloudelliset edut pohjoisnapa-alueella, ja koska ympäristöaktivistit sielläkin vastustaa taloudellista toimintaa, mm. ölynporausta siellä, Venäjän viranomaiset markkinoivat ilmastonmuutoksen hyviä puolia.

    • Oletetaanpa, että venäläistutkimus pitäisi paikkansa ja sen lisäksi vielä, että maailmanlaajuisesti olisi toisinpäin. Kolmas oletus, että venäläsitutkimus on sovellettavissa Suomeen.
      Mitä tästä seuraisi? Mielestäni mm. se, että Suomelle tulisi maksaa kompensaatiota, mikäli osallistumme ilmastotalkoisiin. Kansalliset vahingontekijämme eivät tietenkään ole tätä ehdottaneet.

      • En jaksa spekuloida.


    • Greenman

      Venäjä on ehdottomasti ilmastomuutoksen voittajavaltio. Hiilidioksidi lämmittää ilmastoa ja lannoittaa kasvillisuutta, joten Venäjän tundra alkaa tuottaa. Lisäksi Venäjä pääsee Arktiselle alueelle öljyn ja kaasun etsintään. Venäjän vientitulot ovat pelkästään fossiilisten polttoaineiden varassa, joten on ymmärrettävää, että siellä vastustetaan uusiutuvia energiamuotoja ja CO2 vähentämispyrkimyksiä. Venäjän tiedeakatemia on erikoistunut tekemään jääkausihälytyksiä, joilla on tarkoitus hämätä ihmisiä.

      Ihmisen luoteeseen kuuluu, että hän haluaa kuunnella mieluimmin rauhoittavia valheita, kun ikävää totuutta.

      • ruskiaa

        Kylläkyllä Venäjällä on muutakin kuin pelkkää öljyä, nyt mennään taas sieltä missä aita on matalin.

        http://keskustelu.suomi24.fi/node/6147688


      • ruskiaa
        ruskiaa kirjoitti:

        Kylläkyllä Venäjällä on muutakin kuin pelkkää öljyä, nyt mennään taas sieltä missä aita on matalin.

        http://keskustelu.suomi24.fi/node/6147688

        Oho vastaukseni kysymykseen meni kyllä mentaliteettiin ruskaa pakkasella.


      • Greenman
        ruskiaa kirjoitti:

        Kylläkyllä Venäjällä on muutakin kuin pelkkää öljyä, nyt mennään taas sieltä missä aita on matalin.

        http://keskustelu.suomi24.fi/node/6147688

        Kyllä Venäjällä on maailman suurimmat luonnonvarat, mutta vientituloista fossiilit polttoaineet vastaavat 65 -70 %.


    Ketjusta on poistettu 5 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Toivotko koskaan mies...

      Että nähtäis ja aloitettais alusta, puhtaalta pöydältä tutustuminen. Olit oikeassa ei me kunnolla tunnettu. Olin hölmö.
      Ikävä
      106
      1285
    2. Onko kaivattusi ulkonäkö

      tarpeeksi miellyttävä? 🥕
      Ikävä
      58
      1272
    3. Tämän päivän puukotusuutinen

      Epäillyn tuntomerkit? Nisti vai matu? Laittaisin betsit jälkimmäiselle.
      Seinäjoki
      17
      1070
    4. Svty paska työpaikka

      Elekää kukaan hakeku sinne töihin.
      Suomussalmi
      18
      955
    5. Olisin valmis salaisiin tapaamisiin

      Juuri sinun kanssasi mies. Olet saanut minun pääni pyörälle ja ajatukseni pyörimään ympärilläsi. Hittoon velvollisuudet
      Intohimo
      45
      823
    6. Kyllä näin 45 vuotiaana miehenä pitää sanoo, että 40-50v naiset näyttää vanhoilta

      Niin väsynyttä, silmäryppyä, harmaata hiusta jne jne
      Ikävä
      114
      814
    7. Onko viisikko aktivoitunut

      Taas ruumis !! Viisikko ryskää kukaan ei pärjää
      Seinäjoki
      15
      752
    8. Olisit voinut olla...

      ....ihan tavallinen ihminen, terve mieleltään ja kropaltaan, hyvä seuraihminen ja luotettava kumppani. Mutta ei, olit n
      Ikävä
      64
      742
    9. Olet ihana mies

      Mun söpöliini 🙊😘
      Ikävä
      38
      629
    10. YT skoda Transtech

      Noin 200 saa potkut. Saksikäsipetturi ajoi suomen konkkaan ja tarkkikselle. Totaalinen Petosjytky..
      Kajaani
      72
      623
    Aihe