Eli juu sanokaa 3 treeni liiket olkapäille jokka voin lisätä treenii
Sanokaas 3 hyvää liikettä olkapäille
tot222
19708
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 19
Vanhimmat
Hang clean press
Niskantakaapunnerrus
Pystysoutu
Pystysoutu treenaa enempi epäkäslihasta sen tilalle käsipainovipareita - deltoideuksille!!
Pystysoutu treenaa koko hartialinjaa ja siinä voi käyttää reilusti painoja. Vipunostot on liikkeistä turhimpia, pikkupainoilla nyhräämistä.
Pystysoutu suurilla painoilla pysäyttäen tuhoaa olkanivelet.
Ilmenee vasta myöhemmin. Ainakin minulle riitti pystysoutu 100kg:lla ylhällä pysäyttäen.
Kiinni ranteisiin remmeillä keskeltä tankoa.
Tempauksen loppuvetoon tuli paukkuja eikä olkapäät kipuilleet silloin mutta myöhemmin, nivelsiteiden rappeutuessa tulivat nivelet leikkauskuntoon.
Virheeni. Pysäytys oli ääliömäistä ja pienemmät raudatkin olisivat riittäneet, jos sitä nyt olisi tarvinnut tehdä.
Viparit käsipainoilla hyvä eristäväliike massaliikkeiden kaveriksi - ei pidä yrittää tehdä liian suuria painoja ettei mene kompensaation puolelle . Olkapää liikkeitähän kysyttiin - ei hartiaseudun??
Lisäys : filsusti treenaava luonnollisesti tekee sekä pystysoutua että vipareita.. Useiden muiden liikkeiden ohella!!
Ei ole tuhoutuneet olkanivelet parinkymmenen vuoden aikana, toisaalta en ole tuota pysäytystäkään tehnyt. Mitään liikettä ei pidä tehdä liian suurilla painoilla.
Aloittaja kysyi 3 hyvää liikettä olkapäille. Pystypunnerrus eri variaatioina on aika selvä kuningasliike. Pystysoutu eri leveyksillä tehtynä on moninivelliike joka käy epäkkäisiin, sivu- ja takaolkapäihin sekä jonkun verran käsivarsiin. Millä tavalla vipunostot käsipainoilla on parempi?
Tottakai fiksusti treenaava käyttää myös vipunostoja sivulle ja taakse, mutta perusliikkeet on ne millä lihakset kasvaa. Ihan sama kuin rinnan kanssa, pec deck on hyvä eristävä liike rinnalle mutta punnerrukset on ne millä lihakset tosissaan kasvaa, vaikka ne käy myös koko ylävartaloon.
Ja hartiaseutuna minä pidän kolmipäistä olkalihasta ja epäkkäitä. Lihakset yleensä kasvaa paremmin kun niitä ei lähde eristämään.
Totta noin. Ja olkapää liikkeitähän kyseltiin . Aina hyvä tehdä perusliike alle ja ottaa sitten lopuksi mehut eristävillä liikkeillä kun ei enää jerkku riitä noihin moninivel liikkeisiin. Näin ainakin itse teen 30 vuoden kokemuksella ja paikatkin on kestäneet. Esim pystypunnerruksella ja pystysoudulla aluksi hartiaseutu ja jos haluaa deltatoista mehut niin loppuun vielä viparit kohtuupainoilla "puhtaasti" sama pätee jalkatreeniinkin jollain kyykyllä mehut ja jos haluaa että etureisi treenataan loppuun niin siihen ojennuspenkki lopuksi ja varmasti quadratus huutaa.. Yksistäänhän reisipenkki tai vaikkapa viparit on pilipaliliikkeitä. ..
Kyllä tuo niskantakaapunnerruskin on aika myrkkyä olkapäille jos tekee turhan suurilla painoilla ja turhan alas..
"Vipunostot on liikkeistä turhimpia, pikkupainoilla nyhräämistä. "
REPESIN..!! XD
Repeile sinä fitness-poika vaan vipunostojen kanssa ihan rauhassa.
Jos ei halua hartioihin leveyttä, niin jättäkää vaan tekemättä.
Oma suosikkini on ns. Arnold-punnerrus, jos yksi liike pitäisi valita. Ellei liike ole tuttu, googlaa Arnold press tai katso vaikkapa alla olevista linkeistä:
http://www.exrx.net/WeightExercises/DeltoidAnterior/DBArnoldPress.html
http://www.bodybuilding.com/exercises/detail/view/name/arnold-dumbbell-press
Ainakin itse koen tuon olevan varsin kokonaisvaltainen liike olkapäille. Ja muutenkin, itse suosin olkapäille yleensä käsipainoliikkeitä, vaikka tjn:n yllä mainitsemaa hang clean & pressiä (suomeksi rinnalleveto ja punnerrus) satunnaisesti teenkin.
Mitä sitten kipuihin olkapäässä tulee, jos tunnet kipua tavaallaan olkanivelen kohdalla olkalihasten sijaan, kyse voi hyvinkin olla heikoista kiertokalvosimista (rotator cuff), joista voit voimistaa alla olevasta linkistä löytyvillä liikkeillä:
http://familydoctor.org/familydoctor/en/prevention-wellness/exercise-fitness/injury-rehab/rotator-cuff-exercises.html
"Miten treenaisin pyöreyttä olkapäihini?"
- http://www.iltalehti.fi/terveys/2013041816901063_kn.shtml
Pystypunnerrus sekä niskan takaa, että rinnan puolelta on ehdoton liike olkapäille!
Treenin loppuun vipunostot sivuille je eteen PUHTAASTI & HALLITUSTI (näkee paljon pas.kaa tekniikkaa ja heilautuksia näissä liikkeissä) ja 2-3s pidolla joka suorituksessa. Saa puristettua ne loputkin tehot ulos olkapäistä.
That´s all right mama..
Lisäisin vielä vipunostot taakse tai "käänteinen peckdeck".
"Treenin loppuun vipunostot sivuille je eteen PUHTAASTI & HALLITUSTI"
Eli pikkupainoilla nyhräämistä, mikä siinä niin repeilyttää? Ja suurin osa porukasta ei tarvitse enää vipunostoja eteen, koska etuolkapää dominoi jo muutenkin pystypunnerruksista ja penkeistä. Jos tekee vipunostoja, niin sivulle ja taakse.