Vanhat elokuvat

Kun tuossa toisessa ketjussa jotkut idiootit valittavat, miten muka suomea puhutaan nykyään "rumasti", rupesin ohimennen miettimään, olenko ainoa, jota ärsyttää tavattomasti vanhojen Suomi-filmien näyttelijöiden artikulaatio? He puhuvat tavalla, jolla kukaan normaali ihminen ei puhu.
685
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 6

Vanhimmat

"He puhuvat tavalla, jolla kukaan normaali ihminen ei puhu. "
Ei puhu nykyään, tarkoitat?

Osaltaan syynä on näyttelijöiden teatteritausta. Pitää puhua kuuluvasti, artikuloida selkeästi ja elehtiä isosti. Osasyynä voi olla senaikainen äänitystekniikka.

Äänestä
  • En rehellisesti sanoen usko, että edes niiden filmien tekoaikaan kuin enintään pieni vähemmistö olisi puhunut sillä tavalla. Todennäköisesti olet oikeassa juuri sen teatteritaustan, nimenomaan noiden aikojen teatterikoulutuksen vaikutuksesta. Siihen aikaan on ilmeisesti opetettu suurieleisempää näyttelemistekniikkaa.

    Kyse ei ole pelkästään erittäin teennäisen kuuloisesta "superoikeasta" artikulaatiosta vaan myös hirvittävästä tunnesävyjen ylikorostamisesta puheessa.

    Äänestä

  • Nykyisellä äänitystekniikalla saadaan elokuviin sentään aikaan pauhaava musiikki ja epäselvä repliikkisöpötys.

    Äänestä

  • qwertyu123456 kirjoitti:

    Nykyisellä äänitystekniikalla saadaan elokuviin sentään aikaan pauhaava musiikki ja epäselvä repliikkisöpötys.

    Suomessa.

    Äänestä

Erilaiset ihmiset ovat aina puhuneetkin eri tavoin. Se seuraa paljolti luonnostaan elämänkokemuksista ja koulutuksesta, mutta voi siinä olla myös tietoista yhteiskunnallisen aseman osoittamistakin. Ympäristökin odottaa, että puhetapa ja kielenkäyttö seuraavat luokka-asemaa.

Äänestä
  • Ja kyllä puhetavat ovat muuttuneet ajan mittaan. Ennen esimerkiksi puhuttiin keskimäärin korkeammalla äänellä, mutta lisääntyvä kyynisyys on painanut äänitasoa alemmas.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


1+12 kirjoitti:

Kun tuossa toisessa ketjussa jotkut idiootit valittavat, miten muka suomea puhutaan nykyään "rumasti", rupesin ohimennen miettimään, olenko ainoa, jota ärsyttää tavattomasti vanhojen Suomi-filmien näyttelijöiden artikulaatio? He puhuvat tavalla, jolla kukaan normaali ihminen ei puhu.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu