Ilmasto lämpenee ja jääminimi lähestyy.
http://www.iltasanomat.fi/kotimaa/art-1288584544758.html
http://www.iltasanomat.fi/kotimaa/art-1288584544758.html
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Ketjusta on poistettu 13 sääntöjenvastaista viestiä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 29
Vanhimmat
Linkki säätiedoitukseen? Eikö hohhoijaa itse osaa olla poissa säälinkeistä? Vaikka onkin moralisoimassa muita ko. asiasta.
Tässä on kyseessä kyllä nyt linkki ilmastonmuutokseen. 30 ei menisi rikki tänään jos ei olisi tätä ilmaston lämpenemistä.
Kilpisjärvellä, arktisella alueella nyt 23,3.
Hirvittävää!
Helteille ei loppua näkyvissä. Näin todisti juuri nelosen sää. Ai hörhöä, ei ole hörhön kesä tämä. Jääkauden pitäisi jo kolkutella mutta kuumaa pitelee.
Yli kahteen viikkoon meillä ei ole yli 20 asteen käynyt kuten tänään, niin johan Äälis alkaa elämöimään.
No onhan se hyvä, että AGW-miehelle tulee välillä uskon vahvistusta. Näin ne säät ja ilmastot vaihtelee ihan kuten sata vuotta sitten eli mikään ei ole sen suhteen muuttunut...
Ei taida Tollo-peloton olla halukas keskustelemaan kotikylänsä säästä taas lähipäivinä.
Ai miten niin?
Nythän meillä on oikea kesä taas ja tämä on tosi hienoa. Voi kulkea ilman paitaa ulkona ja mukavasti aurinko paistaa. Paljon on tekemistä, joita ei kylmässä ja sateessa ole pystynyt tekemään.
Mitä muuta haluaisit tietää?
Miten ilmastonmuutos näkyy jo?
Jos tämä palsta olisi ollut olemassa jo 1980-luvulla, olisi Tollo-peloton valittanut kotikylänsä normaalia kylmempää säätä noin 100 päivänä vuodessa.
Nyt hän valittaa sitä vain noin 50 päivänä vuodessa.
Sillä tavalla se ilmaston lämpeneminen näkyy jo.
Tuo on kyllä totta, että 80-luvulla oli kylmää. Paljon kylmempää kuin 50 vuotta aiemmin 30-luvulla. Sillä tavalla se ilmasto muuttuu aikojen saatossa, että välillä kylmenee ja välillä lämpenee.
Tietenkin olisi parempi, että vain lämpenisi, niin elämä olisi paljon helpompaa ja mukavampaa täällä meillä päin...
80-luvulla näyttäisi ainakin globaalisti olleen lämpimämpää kuin 30-luvulla.
http://data.giss.nasa.gov/gistemp/graphs_v3/Fig.A2.gif
"Jos tämä palsta olisi ollut olemassa jo 1980-luvulla, olisi Tollo-peloton valittanut kotikylänsä normaalia kylmempää säätä noin 100 päivänä vuodessa."
Kertoisitko meille tyhmille, että miten ihmeessä tuo sun linkkisi littyy tämän keskustelun aiheeseen???
Kyllä, tyhmä olet.
Kas vain, somasti on kääntynyt gissinkin käppyrä viime vuosina alaviistoon. Sillä lailla se AGW-paussi näkyy jo kaikkialla.
Mutta vuonna 2010 sinä väitit sitä väärennetyksi ja manipuloiduksi. Miksi se nyt kelpaa sinulle?
Eli et osaa vastata, kuten arvelinkin?
Eli olet siis ihan aito AGW-mies...
Huomaa, että täällä olevat keskustelijat eivät sitten paljoa matkustele? Teidän ei tarvitse mennä kovin kauas niin saisitte nauttia kesäisistä lämmöistä.
Virossa oli viime viikolla 30 C. Lämpimät päivät jatkuvat Virossa edelleenkin. Naapurissa, vaikka Göteborgin riittää erinomaista säätä.
Jos katsotte hiemankin nenäänne pidemmälle kokonaisuutta, niin havaitsette että maailmalla on helteistä, helteistä, helteistä ja helteistä.
Ihmettelen teidän tietämystänne ilmastonmuutoksesta, jos haluatte keskustella ainoastaan säästä.
"maailmalla on helteistä helteistä helteistä" sanoo wiluinen wallu ihmettelee, kun muut eivät puhu kuin säästä ymmärtämättä ilmaston lämpenemistä.
Että taas yksi ilmastonero lisää.
Yritätkö sinä tarkoittaa, että suomi on ainoa kolkka maailmassa, missä ei ilmaston lämpeneminen näy? Täällä näkyy vain säätä.
Eli pitäisi oikein lähteä matkustelemaan maailmalle nähdäkseen suuren ja mahtavan AGW:n?
Kenelle sä kirjoitat? Varmaan Wiluinen Wille nimimerkille?
Ihmettelen syvästi, mitä ihmeen tekemistä AGW:llä on tämän asian kanssa, sillä keskustelu alkoi säästä. Juippi kirjoittaa, että jos katsotte edes hieman nenäänne pidemmälle niin maailmassa on paljon muitakin lämpötiloja, kuin mitä Suomessa nyt on (keskustelun hengen mukaisesti).
Porissakin oli eilen 26C. Se tarkoittaa sitä, että jo Suomessakin riittää eri päivä lämpötiloja niin jos katsonta näkökulma on laajempi, niin lämpötiloja löytyy lisää. Kannattaa joskus matkustella kauemmaksi kuin paikalliselle Esson baarille, niin tiedätte paremmin.
Kerroppa missä päin ne 30 asteen helteet olivat Virossa?
27 Oli suurin lukema mittarissa ja kun nyt ollaan sääpalstalla niin tossa Viron paikalliset sääsivut http://ilm.ee/
Näin oli karavaanarit. Viime viikolla eteläisessä Virossa, kuten kirjoitin (en kerro paikkaa, mutta arvaat varmaankin jos katsot minne matkatoimistot vievät Suomalaisturisteja). Aamuisin oli varmasti vain 20C, mutta rannalla ollessani taatusti yli 30C.
Vaikka karavaanarit ovat kaikkien kavereita, niin onko 27 C vähän? Vertaa vaikka eteläisen Suomen saman aikaista kesäistä lämpötilaa 15C. Helsingistä on matkaa Tallinnaan 84 km ja sää muuttuu kesäiseksi 27C. Se on 12C enemmän, kuin Suomessa.
Kesä on ärsyttävän lähellä Suomen rannikkoa. Kun kerta keskustelemme säästä, keskustelussa ei ole mitään tekemistä Tollo-Pelottoman ja Torakan pierun ihmeellisten AGW mörkö juttujen kanssa.
Ei siellä Võrussakaan ollut sellaisia helteitä. Tai kyllähän mittariin saadaan suuret lukemat jos se suorassa auringonpaisteessa. Mutta silloinhan siinä ei olekkaan ilmanlämpötilasta kysymys.
Toinen asia on verrata eteläisen Viron säätä Suomen säähän on se että siellä on mannerilmasto. Kesällä on yleensä kuumaa ja talvella ei -30 asteen pakkaset ei ole mikään harvinaisuus. "Muutaman " kuukauden vuosien varrella Võrussa asuneena tutuksi on tullut sikäläisen sään piirteet.
Hiilidioksidi vaikuttaa 35% määrällä ilmaston lämpenemiseen. Ihmisen aiheuttama hiilidioksidimäärä on 3% kokonaishiilidioksidista. Hiilidioksidin määrä ilmakehässä on (tulivuoren kyljestä mitattuna) 400ppm (parts per million), eli 0,04%.
Näin ollen ihmisen aiheuttaman hiilidioksidin vaikutus ilmastoon on 0,00042%.
Miksi sama roskaväite moneen kertaan?
Oikaistaan taas kerran:
Ihmisen aiheuttama hiilidioksidimäärä on jo 30% kokonaishiilidioksidista, ja vaikutus globaaliin ilmastoon jo lähes +1 aste.
Joko tänään menee 30 rikki?
Onneksi tänään on 365 kertaa vuodessa, niin eiköhän tuo ennuste joskus toteudu?
Kannattaa ottaa noista ennusteista se AGW-lisä pois, niin on edes vähän paremmin todellisuudessa...
No joko se menee?
Vai ootellaanko me ensi kesää?
Tänä kesänä on mennyt jo monta kertaa, jäikö huomaamatta. Sellaisia kesiä on ollut ettei ole ylitetty kertaakaan. Muutenkin hellepäivien määrässä liikutaan huippuvuosien tahdissa. Kuumia ovat nykykesät.
Paitsi heinäkuu oli keskimääräistä kylmempi.
Mutta kyllä se varmaan lämpenee, jos siihen oikein kovasti uskoo.
" 30 astetta rikki tänään!"
Ei siinä puhuttu tämän kesän menneistä lämmöistä.
Vai mitä tarkoittaa: tänään?