Mistä Dr Pepperiä?

Tohtori Pippuri

Elikkäs mistä kaupoista/liikkeistä saisi Suomessa Dr Pepperiä? Ja mihin hintaan? Kokemuksia?

19

2445

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • moky

      No ainakin Heslngissä saa Behnford'silta. Voi olla että myyvät nettikaupassakin.

      Tölkki maksaa joku pari euroa. En juo itse noita jenkkilitkuja, mutta kaupasta saa muutakin jenkkitavaraa.

      Itse käyn joskus hakemassa Jelly Bellies karkkeja sekä Reese's Butter Cups suklaita. Niitä tuli aikoinaan syötyä kun asustelin ensin USA:ssa sitten Kanadassa.

      Juomista en tykkää, itse asiassa muistan kun opiskelin USA:ssa ja kaverit pakottivat maistamaan Cherry Cokea - aivan kamalaa! :-)

      Ainakin Helsingissä myydään sekä keskustan Sokoksella että Kampin K-kaupassa myös jenkkituotteita, tosin en muista onko Dr. Pepperiä. Mut Behnford'silla on.

    • Neiti Pippuri, Tre

      Elikkäs Tampereelle jos joskus eksyt, niin Tammelan kaupunginosan Tullintorin ostoskeskuksen pohjakerroksessa sijaitsevasta K-kaupasta saa Dr Pepperiä puolen litran muovipullossa vastapäätä kassoja sijaitsevasta virvoitusjuomien kylmäkaapista kolmanneksi ylimmäiseltä hyllyltä.

      Joka sana on totta, sillä juuri tänään (tai tarkalleen ottaen eilen, torstaina) ostin kyseisestä kaupasta pullollisen himoitsemaasi sihijuomaa. Tarkkaa hintaa en muista enkä kuitteja arkistoi, mutta veikkaisin sen pyörivän 2-3 euron kieppeillä.

    • sieltäsaa

      Jokaisesta primasta pitäisi löytyä dr. pepperiä, myös hong kongeista.

    • Tohtori Pippuri

      Huomasin muuten että Lidlissä on "Made in USA" viikonloppu, jenkkituotteita myytävänä. Dr Pepper tölkki 1.79€ kpl. Taidampa käväistä siellä.

      • Cherry Vanilla

        Siellä on myös esim. Cherry ja Vanilla Cokea.


      • Cherry Vanilla
        Cherry Vanilla kirjoitti:

        Siellä on myös esim. Cherry ja Vanilla Cokea.

        Mutta ei tuollaiset merkkituotteet välttämättä ole Lidlissä muita kauppoja edullisempia, esimerkiksi Hunt's Barbecue Sauce on nyt Lidlissä 4.49, sama S-Marketissa 4.29, liekö Prismassa vielä tuota edullisempi.


      • Tohtori Pippuri
        Cherry Vanilla kirjoitti:

        Siellä on myös esim. Cherry ja Vanilla Cokea.

        Cherry Colaa saa Ärrältä 0.5 L pullossa.


      • Cherry Vanilla
        Tohtori Pippuri kirjoitti:

        Cherry Colaa saa Ärrältä 0.5 L pullossa.

        Okei. Ja hinta?


    • Cherry Vanilla
      • jep20

        Monista tavallisista kaupoista


    • kanukki1

      Dr. Pepper maistuu niin hirveeltä ja on niin makeata, että ihmettelen. Yhden purkin olen ostanut kerran, ja ei ikinä en osta toista.

    • Juhani A.

      1.5L pulloja löytyy ainakin Vaasan ja Seinäjoen Citymarketeista. Joten varmaan muistakin sen ketjun liikeistä?

    • hämmästelevä
      • Nuijamies

        No ei todellakaan saa.
        Kotikunnastani ei sitä löydy yhdestäkään kaupasta, enkä ole myöskään naapurikunnista löytänyt. Joten aina tulee ostettua pari pulloa mukaan kun olen junalla matkassa suuremmissa kaupungeissa.

        Muutamaan kertaan olen sitä yrittänyt lähikauppoihin kysellä, mutta eivät sitä syystä tai toisesta tänne saa. On kuulemma tavarantoimittajista kiinni, jotka eivät usko että se täällä kävisi kaupaksi.


      • hamstraamaan
        Nuijamies kirjoitti:

        No ei todellakaan saa.
        Kotikunnastani ei sitä löydy yhdestäkään kaupasta, enkä ole myöskään naapurikunnista löytänyt. Joten aina tulee ostettua pari pulloa mukaan kun olen junalla matkassa suuremmissa kaupungeissa.

        Muutamaan kertaan olen sitä yrittänyt lähikauppoihin kysellä, mutta eivät sitä syystä tai toisesta tänne saa. On kuulemma tavarantoimittajista kiinni, jotka eivät usko että se täällä kävisi kaupaksi.

        Sittenpä ei auta muu kuin hamstrata sitä, kun käyt isommissa maalikylissä!

        Tuo on niitä kaupan keskittymisen "etuja", jos paikallinen kauppiaskaan ei saa sitä, mitä asiakkaat haluaa, vaan jossain pääkonttorissa päätetään, mitä te saatte paikkakunnallasi syödä ja juoda.


    • Piilomainontaa_taas

      Pepperin myyjä täällä myynninedistämistyössä

    • Anonyymi

      Pirkkalan verkkokauppa

      • Anonyymi

        Niin muuttuu maailma Eskoseni. Kaikista Citymarketeista ja K-Supermarketeista, Prismoista jne niitä saa.


    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Sanna niin nättinä Amsterdamin Business Foorumilla

      Upeasti edustaa taas Suomea ulkomailla meidän kansainvälinen superstaramme. Miksei persuilla ole ketään siedettävän näk
      Maailman menoa
      167
      10012
    2. Stubb jo paljon tunnetumpi kuin kaikki persut yhteensä

      Nyt on aika ottaa mittaa tunnettavuudesta, herrat ja narrit! Joku tuolla toisessa ketjussa väitti, että "persujen rivimi
      Maailman menoa
      6
      9554
    3. Työeläkkeiden maksaminen on lopetettava

      Suomen talous on palkansaajien vuosikausia heikentyneen ostovoiman vuoksi niin kuralla, että palkkasumman jakamisessa ta
      Maailman menoa
      150
      8081
    4. Sofia Virran pahoinpitelyä puolustetaan netissä

      HS soitti Virran pahoinpitelyä puolustaneille https://www.hs.fi/politiikka/art-2000011516353.html
      Maailman menoa
      265
      7587
    5. Purra tekee hyvää työtä, me suomalaiset haluamme että hän jatkaa myös

      seuraavan hallituksen valtiovarainministerinä. Kovina aikoina pitää olla kova.
      Maailman menoa
      152
      6266
    6. Koska Minja Koskela ja Sofia Virta kääntyy islamiin?

      Sekä vihreät että vasurit selvästi pitävät islamista ja muslimeista, varsinkin naiset, joten voidaan olettaaa että nuo k
      Maailman menoa
      87
      6007
    7. Persu Keskisarja on politiikan Uuno Turhapuro

      Asiantuntija luonnehtii Keskisarjaa Trumpin ajan Turhapuroksi, joka ärsyttää kokoomusta. – Keskisarjan känni-imago j
      Maailman menoa
      62
      5836
    8. Stubb jo paljon tunnetumpi ja arvostetumpi maailmalla, kuin Marin koskaan

      Stubb tekee sitä työtä mitä pitää, hän ei koreile vaatteilla eikä ole baareissa räkäposkella kuten Marin. Marininhan pit
      Maailman menoa
      95
      4881
    9. Oikeistohallitusten aikaan saannokset.

      Holkerin touhujen seurauksena lama. Aho jatkoi tuhoa osaamattomuudellaan. Katainen ja alkoi talouden alamäki. Sipilä ja
      Maailman menoa
      15
      3971
    10. Pelle Miljoona, 70, saa harvinaista taiteilijaeläkettä - Tämän suuruinen eläke on kuussa!

      Pelle Miljoona on kyllä symppis! Peace! Suomen punk-konkari Pelle Miljoona on yksi syksyn Vain elämää -kauden artisteist
      Vain elämää
      58
      1563
    Aihe