Mistä Dr Pepperiä?

Tohtori Pippuri

Elikkäs mistä kaupoista/liikkeistä saisi Suomessa Dr Pepperiä? Ja mihin hintaan? Kokemuksia?

19

2483

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • moky

      No ainakin Heslngissä saa Behnford'silta. Voi olla että myyvät nettikaupassakin.

      Tölkki maksaa joku pari euroa. En juo itse noita jenkkilitkuja, mutta kaupasta saa muutakin jenkkitavaraa.

      Itse käyn joskus hakemassa Jelly Bellies karkkeja sekä Reese's Butter Cups suklaita. Niitä tuli aikoinaan syötyä kun asustelin ensin USA:ssa sitten Kanadassa.

      Juomista en tykkää, itse asiassa muistan kun opiskelin USA:ssa ja kaverit pakottivat maistamaan Cherry Cokea - aivan kamalaa! :-)

      Ainakin Helsingissä myydään sekä keskustan Sokoksella että Kampin K-kaupassa myös jenkkituotteita, tosin en muista onko Dr. Pepperiä. Mut Behnford'silla on.

    • Neiti Pippuri, Tre

      Elikkäs Tampereelle jos joskus eksyt, niin Tammelan kaupunginosan Tullintorin ostoskeskuksen pohjakerroksessa sijaitsevasta K-kaupasta saa Dr Pepperiä puolen litran muovipullossa vastapäätä kassoja sijaitsevasta virvoitusjuomien kylmäkaapista kolmanneksi ylimmäiseltä hyllyltä.

      Joka sana on totta, sillä juuri tänään (tai tarkalleen ottaen eilen, torstaina) ostin kyseisestä kaupasta pullollisen himoitsemaasi sihijuomaa. Tarkkaa hintaa en muista enkä kuitteja arkistoi, mutta veikkaisin sen pyörivän 2-3 euron kieppeillä.

    • sieltäsaa

      Jokaisesta primasta pitäisi löytyä dr. pepperiä, myös hong kongeista.

    • Tohtori Pippuri

      Huomasin muuten että Lidlissä on "Made in USA" viikonloppu, jenkkituotteita myytävänä. Dr Pepper tölkki 1.79€ kpl. Taidampa käväistä siellä.

      • Cherry Vanilla

        Siellä on myös esim. Cherry ja Vanilla Cokea.


      • Cherry Vanilla
        Cherry Vanilla kirjoitti:

        Siellä on myös esim. Cherry ja Vanilla Cokea.

        Mutta ei tuollaiset merkkituotteet välttämättä ole Lidlissä muita kauppoja edullisempia, esimerkiksi Hunt's Barbecue Sauce on nyt Lidlissä 4.49, sama S-Marketissa 4.29, liekö Prismassa vielä tuota edullisempi.


      • Tohtori Pippuri
        Cherry Vanilla kirjoitti:

        Siellä on myös esim. Cherry ja Vanilla Cokea.

        Cherry Colaa saa Ärrältä 0.5 L pullossa.


      • Cherry Vanilla
        Tohtori Pippuri kirjoitti:

        Cherry Colaa saa Ärrältä 0.5 L pullossa.

        Okei. Ja hinta?


    • Cherry Vanilla
      • jep20

        Monista tavallisista kaupoista


    • kanukki1

      Dr. Pepper maistuu niin hirveeltä ja on niin makeata, että ihmettelen. Yhden purkin olen ostanut kerran, ja ei ikinä en osta toista.

    • Juhani A.

      1.5L pulloja löytyy ainakin Vaasan ja Seinäjoen Citymarketeista. Joten varmaan muistakin sen ketjun liikeistä?

    • hämmästelevä
      • Nuijamies

        No ei todellakaan saa.
        Kotikunnastani ei sitä löydy yhdestäkään kaupasta, enkä ole myöskään naapurikunnista löytänyt. Joten aina tulee ostettua pari pulloa mukaan kun olen junalla matkassa suuremmissa kaupungeissa.

        Muutamaan kertaan olen sitä yrittänyt lähikauppoihin kysellä, mutta eivät sitä syystä tai toisesta tänne saa. On kuulemma tavarantoimittajista kiinni, jotka eivät usko että se täällä kävisi kaupaksi.


      • hamstraamaan
        Nuijamies kirjoitti:

        No ei todellakaan saa.
        Kotikunnastani ei sitä löydy yhdestäkään kaupasta, enkä ole myöskään naapurikunnista löytänyt. Joten aina tulee ostettua pari pulloa mukaan kun olen junalla matkassa suuremmissa kaupungeissa.

        Muutamaan kertaan olen sitä yrittänyt lähikauppoihin kysellä, mutta eivät sitä syystä tai toisesta tänne saa. On kuulemma tavarantoimittajista kiinni, jotka eivät usko että se täällä kävisi kaupaksi.

        Sittenpä ei auta muu kuin hamstrata sitä, kun käyt isommissa maalikylissä!

        Tuo on niitä kaupan keskittymisen "etuja", jos paikallinen kauppiaskaan ei saa sitä, mitä asiakkaat haluaa, vaan jossain pääkonttorissa päätetään, mitä te saatte paikkakunnallasi syödä ja juoda.


    • Piilomainontaa_taas

      Pepperin myyjä täällä myynninedistämistyössä

    • Anonyymi

      Pirkkalan verkkokauppa

      • Anonyymi

        Niin muuttuu maailma Eskoseni. Kaikista Citymarketeista ja K-Supermarketeista, Prismoista jne niitä saa.


    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Purra sössi kaiken 2 vuodessa, itkee nyt Marinin perään

      Nyt on taas sama vanha itkuvirsi, kun ei omat taidot riittänee. Kaikki on taas muiden syytä. No miten sen "Tunnin juna"
      Maailman menoa
      102
      9430
    2. Ikuiset kaipaajat

      Miksette vaan mene sen kaipauksen kohteen luokse ja puhu sille suoraan? Mitä järkeä on kaipailla jotain puolituttua vuo
      Ikävä
      164
      5869
    3. Nyt se on selvitetty: Sanna Marinin hallitus lisäsi menoja 41 miljardilla

      ”vasemmistohallitus oli katastrofaalisen huono”, sanoo kokoomus. Sanna Marinin (sd.) hallituksen tekemät menolisäykset
      Maailman menoa
      151
      5338
    4. Eli persujen rääkyminen Marinin hallituksen velanotosta oli sitä itseään

      "Valtiovarainministeriön mukaan Marinin hallitus lisäsi valtion pysyviä menoja 3 miljardia eikä 11 miljardia euroa." El
      Maailman menoa
      26
      5301
    5. Orpon hallitus runnoi Tunnin junan ilman tarvetta

      Näinkö valtiontaloutta hoidetaan? Siis asiantuntijoidenkin aikoja sitten kannattamattomaksi laskema Tunnin juna tehdään
      Maailman menoa
      42
      4252
    6. Riikka ottaa miljardi euroa EU:n yhteisvelkaa Suomelle

      Niin kääntyi irvipersun takki taas, vaikka vaalilupauksissa oli ettei yhteisvelkaa Suomi enää koskaan ota. No nyt otti m
      Maailman menoa
      87
      3521
    7. Lindtman ylivoimainen suosikki pääministeriksi

      Lindtmania kannattaa pääministeriksi peräti 50 prosenttia useampi kuin toiseksi suosituinta Kaikkosta. https://www.ilta
      Maailman menoa
      69
      3471
    8. Sanna Marin - Maailman paras talousasiantuntija?

      PersKeKoa pukkaa? https://www.hs.fi/politiikka/art-2000011636623.html
      Maailman menoa
      113
      2872
    9. En tiedä ymmärrätkö

      Kuinka paljon merkitset mulle. Näet minut minuna etkä silti käännä selkääsi. Tökit jatkuvasti kepillä jäätä ja menit ehk
      Ikävä
      10
      2851
    10. Veronmaksajat kustantavat yrittäjien eläkkeitä jo yli 500 miljoonalla

      Suomalaista yrittäjää ei kommunistista erota. Aktiivisen "yrittämisen" maksattaa yritystukina yhteiskunnalla, ja vieläpä
      Yrittäjyys
      45
      2804
    Aihe