Naisettomuus ruokkii naisettomuutta

"Ikävä noidankehä: Kerran naiseton, aina naiseton?

Naisettomuus näyttää ruokkivan naisettomuutta. Selitys saattaa löytyä sekä laumakäyttäytymisestä että naisen kyvyttömyydestä arvioida miehen parisuhdekelpoisuutta.

Chicagon yliopiston tuoreessa tutkimuksessa pyrittiin selvittämään, miten naiset suhtautuvat miehen naisettomuuden kestoon.

Tutkijat laativat suurella huolella 12 000 tekaistua deitti-ilmoitusta ja lähettivät ne 3 000 sinkkunaiselle.

Muuten käytännössä täysin identtisissä ilmoituksissa naisettomuuden kesto vaihteli varatusta aina 36 kuukauden naisettomuuteen.

Tulosten perusteella pidempi naisettomuusjakso pienensi todennäköisyyttä siihen, että nainen vastasi miehelle. Eniten vastauksia saivat varatut miehet.

Tutkijat päättelivät, että pitkäaikaisnaisettomuus on ainakin osittain itseään toteuttavaa.

Kuten tyhjää ravintolaa karttavat asiakkaat, naiset olivat haluttomia tapailemaan muiden naisten hylkimiä miehiä.

Myös sosiaali- ja terveysministeriön tutkimuksen perusteella on selvää, että mitä pidempään mies on ollut Suomessa naisettomana, sitä epätodennäköisemmin hän pariutuu.

Suomessa pitkäaikaisnaisettomia on noin 70 000.

Laumakäyttäytyminen selittävänä tekijänä

Tutkijat lähtivät hahmottamaan ongelmaa laumakäyttäytymisen vinkkelistä.

Laumakäyttäytyminen on ihmiselle ominaista. Usein ostaja tietää vähemmän kuin myyjä, joten joukkoviisauteen nojaaminen saattaa tuntua turvalliselta vaihtoehdolta.

Laumakäyttäytyminen näkyy monessa asiassa. Wisconsinin yliopistossa tutkittiin vuonna 2004 kirjojen päätymistä New York Times –lehden bestseller-listalle.

Tutkijat tulivat siihen lopputulokseen, että listalle päätyminen itsessään nosti esikoiskirjailijoiden myyntiä.

Naisettomuus ruokkii itseään

Naisten laumakäyttäytymistä on kuitenkin hyvin vaikea tutkia. Pitäisi päästä naisen pään sisään tarkastelemaan, vaikuttavatko muiden naisten tekemät hylkäyspäätökset omaankin ajatteluun.

– On todennäköistä että se menee juuri noin. Mitään tarkempaa en osaa siitä sanoa, Turun yliopiston projektitutkija Elisa Aalto sanoo.

Aalto tutkii pitkäaikaisnaisettomille tarjottavien pelimieskurssien vaikuttavuutta. Hänen mukaansa pitkäaikaisnaisettomien huono pariutuminen selittyy myös naisten kyvyttömyydellä arvioida miehen parisuhdetaitoja.

– Parisuhdetaitoja ei pysty arvioimaan ilman, että ihminen on parisuhteessa. Parisuhdetaidot ovat miehen toimintakyvyn ja naisen vaatimusten suhde, Aalto toteaa.

– Varmin tapa sekä miehelle että naiselle arvioida miehen parisuhdetaitoja on arvioida hänen viimeaikaista toimintaansa jossakin parisuhteessa.

Myös miehen oma motivaatio ja uskallus hakeutua parisuhteeseen laskevat naisettomuuden pitkittyessä, Aalto muistuttaa.

Noidankehä on katkaistava

Naisettomuudesta voi siis syntyä noidankehä.

Aalton mukaan useimmilla parisuhdemarkkinoilta syrjäytyminen heikentää toimintakykyä, ja naisille mahdolliset heikosti parisuhdetaitoja osaavat miehet tulevat kalliiksi todennäköisen sosiaalisen statuksen puutteen ja heikkojen seksitaitojen vuoksi.

Siksi ei haluta ottaa riskiä. Mitä noidankehän katkaisemiseksi voi tehdä?

– Henkilökohtaisesti olen sitä mieltä, että tarvitaan valtion naistakuuohjelma. On todennäköisempää että miehet saavat naisen avoimilta parisuhdemarkkinoilta oltuaan parisuhteessa kuin naisettomana, Aalto sanoo."


http://www.taloussanomat.fi/tyo-ja-koulutus/2013/07/25/ikava-noidankeha-kerran-tyoton-aina-tyoton/201310359/139
16316
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 16

Vanhimmat

Ihan näppärästi sitten vaihdoit nimen, ettet joudu tyhmyyksistäsi vastuuseen.

Äänestä

"Valtion naistakuuohjelma"... Ei voi kyllä muuta kun nauraa koko idealle. Miten se toteuttaisiin? Pakotettaisiinko nainen kenties parisuhteeseen pitkäaikais-sinkun miehen kanssa? Ja sitten jonkin viraston taholta asennettaisiin makuuhuoneeseen kamerat valvomaan että seksiä olisi.

Aivan naurettavaa, täytyy olla jotenkin päästään sekaisin että tollaiseen uskoo.

Ei ole mun mielestä valtion asia puuttua ihmisten parisuhteisiin. Jos ihmiset eivät saa aikaiseksi parisuhteita, niin se on sitten heidän oma ongelmansa. Se nyt vaan on huono asia jos siitä koituu jotain kautta kustannuksia.

Äänestä
  • Tässä oon ihan samaa mieltä kanssasi. Olisi se aika naurettavaa, jos valtion pitäisi auttaa ihmisiä pääsemään parisuhteisiin vaan sen takia, jos he eivät itse siihen kykene. Kyllä tollaiset asiat ovat aina kiinni ihmisistä itsestään, eikä siihen tarvita mitään valtion avustusohjelmia.

    Äänestä

Missä ihmeessä tuollainen on tilastoitu, että Suomessa on 70000 pitkäaikaisnaisettomia?

Äänestä

Vertaisin tuota yhteen toiseen ihan eri alalla tunnettuun faktaan:

Jalkapallo-/jääkiekkovalmentaja ei saa mistään uusia töitä, jos on ollut pitkään valmentamatta (saatuaan luultavasti jostain potkut), vaikka ura siihen asti olisi ollut miten menestyksekäs hyvänsä. Yksi välivuosi on maksimi jonka jälkeen vielä on jotain toivoa. Muuten päätyy tv-kommentaattoriksi. Sen sijaan jonkun seuran palkkalistoilla olevia kyllä kalastellaan innokkaasti muualle. Kiinnostus vain loppuu heti jos valmentajalla ei ole työnantajaa.

Siis ihan sama juttu kuin parisuhdeasioissa: suhteessa oleva houkuttelee mutta sinkkuna pitkään elänyt ei.

Äänestä

Olipa hyvä kirjoitus, näin asia juuri on. Naiset ovat laumaeläimiä, joilla ei ole omaa, itsenäistä tahtoa, vaan he suosivat niitä miehiä mitä muutkin naiset. Meitä miehiä ei sen sijaan haittaa jos nainen on ollut pitkään tai aina ilman miestä, päinvastoin.

Äänestä
  • Joo, on kyllä tullut huomattua että kun niitä naisia ei ole ollut aikaisemmin niin ei niitä kyllä ole nytkään ja tuskin niitä tulevaisuudessakaan on ainakaan jonoksi asti. Kannatan valtion naistakuuohjelmaa, sitä en kuitenkaan tiedä miten se toteutuis.

    Äänestä

  • -Atm- kirjoitti:

    Joo, on kyllä tullut huomattua että kun niitä naisia ei ole ollut aikaisemmin niin ei niitä kyllä ole nytkään ja tuskin niitä tulevaisuudessakaan on ainakaan jonoksi asti. Kannatan valtion naistakuuohjelmaa, sitä en kuitenkaan tiedä miten se toteutuis.

    Lisäyksenä vielä tähän, että ensimmäisenä täytyis yrittää saada järjestettyä parisuhde tai ainakin pillua niille miehille, jotka ovat joutuneet pisimpään elämään ilman.

    Äänestä

Oletteko te ihan dorkia vai vain vähän yksinkertaisia? Ottiko joku jo tuon jutun oikeasti tosissaan? Vaikka linkkiä olisi voinut klikata ja tajuta mistä on kysymys. Voi jeesusmaaria ihmisten yksinkertaisuutta! :-o

Menkää happihyppelylle. Siellä voi tulla jopa naisia vastaan, ihan ilmieläviä.

Äänestä
  • Jutun pointti taisi mennä ohi sinulta? Noinhan se nimittäin menee. Työmarkkinoiden lainalaisuudet ja ilmiöt ovat yksi yhteen käännettävissä parisuhdemarkkinoiden lainalaisuuksiksi ja ilmiöiksi. Miehet tekevät aloitteet, eli "hakevat töitä". Naiset valkkaavat parhaat hakijat aloitteentekijöistä. Pitkään naisettomina olleissa miehissä on ihan samalla tavalla naisten mielestä vikaa kuin työnantajien mielestä pitkään työttömänä olleissa työnhakijoissa. Mihinkään aukottomaan päättelyyn tai todisteisiin se ei perustu vaan pelkkään ennakkoluuloon ja lauma-ajatteluun.

    Ainoa epäuskottava kohta aloituksessa on tuo, että joku valtion virasto tekisi oikeasti tutkimuksen miesten naisettomuudesta ja sen syistä. Aihe halutaan mieluummin vaieta kuoliaaksi tai nauraa hengiltä kuin käyttää aikaa ja varoja sen tutkimiseen.

    Äänestä

  • 20+20 kirjoitti:

    Jutun pointti taisi mennä ohi sinulta? Noinhan se nimittäin menee. Työmarkkinoiden lainalaisuudet ja ilmiöt ovat yksi yhteen käännettävissä parisuhdemarkkinoiden lainalaisuuksiksi ja ilmiöiksi. Miehet tekevät aloitteet, eli "hakevat töitä". Naiset valkkaavat parhaat hakijat aloitteentekijöistä. Pitkään naisettomina olleissa miehissä on ihan samalla tavalla naisten mielestä vikaa kuin työnantajien mielestä pitkään työttömänä olleissa työnhakijoissa. Mihinkään aukottomaan päättelyyn tai todisteisiin se ei perustu vaan pelkkään ennakkoluuloon ja lauma-ajatteluun.

    Ainoa epäuskottava kohta aloituksessa on tuo, että joku valtion virasto tekisi oikeasti tutkimuksen miesten naisettomuudesta ja sen syistä. Aihe halutaan mieluummin vaieta kuoliaaksi tai nauraa hengiltä kuin käyttää aikaa ja varoja sen tutkimiseen.

    Samalla tavalla työttömille/naisettomille kerrotaan että jokainen varmasti löytää työtä/naisen jos vain haluaa ja samaten töissä/parisuhteessa olevat ihmettelevät että miten joku nyt muka ei töitä/parisuhdetta saa.

    Äänestä

"Muuten käytännössä täysin identtisissä ilmoituksissa naisettomuuden kesto vaihteli varatusta aina 36 kuukauden naisettomuuteen."

3 vuotta ihmiselämässä on erittäin lyhyt aika. Aika elämästä eksyneet raja-arvot taas keksitty. Yhtä hyvin ois voinut rajoittaa että 3 päivää ilman naista on maailmanloppu.

Äänestä

"Oletteko te ihan dorkia vai vain vähän yksinkertaisia? Ottiko joku jo tuon jutun oikeasti tosissaan? Vaikka linkkiä olisi voinut klikata ja tajuta mistä on kysymys. Voi jeesusmaaria ihmisten yksinkertaisuutta! :-o"

Tietenkin otin jutun täysin tosissani koska fakta on se että pitkäaikaistyöttömyys on täysin verrattavissa pitkäaikaisnaisettomuuteen.

Äänestä

Tämän ketjun sisältö asettaa erään toisen asian uuteen valoon: Jos kerran varatut ovat kiinnostavampia kuin sinkut niin eikö sinkkukorien ja sinkkurannekkeiden idea pitäisi kääntää päälaelleen. Toisin sanoen - ainakin miesasiakkaille - tulisi suunnitella jokin tunnus josta näkee että miehellä on jo nainen. Silloinhan naiset hänestä alkaisivat kilpailla eivätkä silloin jos hänellä roikkuu joku sinkkukori kädessä.

Äänestä
  • Kihlasormus ajaa saman asian :) Eräs kaveri käyttää joskus kihlasormusta baarissa. En tiedä onko hän koskaan edes seurustellut ja tunnetusti hän panee paljon ja ihan kaikkea mikä liikkuu, vanhoja ja hengenvaarallisen lihaviakin. Kaverilla on kuitenkin arvostettu koulutus ja kun laittaa vaikka puvun päälle niin menee useampaan naiseen ihan täydestä sellaisena kunnollisena ja sitoutumiskykyisenä yläluokan miehenä. :D

    Äänestä

  • Dino Rex kirjoitti:

    Kihlasormus ajaa saman asian :) Eräs kaveri käyttää joskus kihlasormusta baarissa. En tiedä onko hän koskaan edes seurustellut ja tunnetusti hän panee paljon ja ihan kaikkea mikä liikkuu, vanhoja ja hengenvaarallisen lihaviakin. Kaverilla on kuitenkin arvostettu koulutus ja kun laittaa vaikka puvun päälle niin menee useampaan naiseen ihan täydestä sellaisena kunnollisena ja sitoutumiskykyisenä yläluokan miehenä. :D

    Niinhän se ajaa mutta siinä on pari puutetta: Ensinnäkin se näkyy liian huonosti kauas verrattuna johonkin koriin. Korillista sinkkua voi ensin turvallisesti arvioida kauempaa. Toinen asia on vielä olennaisempi: Jos ei ole kihloissa mutta asuu jonkun naisen kanssa niin ei oikein voikäyttää sormusta mutta jokin muu kapistus voisi paljastaa sellaisenkin tapauksen.

    Äänestä

Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.

Kommentoi aloitusta


Deri Vaatta kirjoitti:

"Ikävä noidankehä: Kerran naiseton, aina naiseton?

Naisettomuus näyttää ruokkivan naisettomuutta. Selitys saattaa löytyä sekä laumakäyttäytymisestä että naisen kyvyttömyydestä arvioida miehen parisuhdekelpoisuutta.

Chicagon yliopiston tuoreessa tutkimuksessa pyrittiin selvittämään, miten naiset suhtautuvat miehen naisettomuuden kestoon.

Tutkijat laativat suurella huolella 12 000 tekaistua deitti-ilmoitusta ja lähettivät ne 3 000 sinkkunaiselle.

Muuten käytännössä täysin identtisissä ilmoituksissa naisettomuuden kesto vaihteli varatusta aina 36 kuukauden naisettomuuteen.

Tulosten perusteella pidempi naisettomuusjakso pienensi todennäköisyyttä siihen, että nainen vastasi miehelle. Eniten vastauksia saivat varatut miehet.

Tutkijat päättelivät, että pitkäaikaisnaisettomuus on ainakin osittain itseään toteuttavaa.

Kuten tyhjää ravintolaa karttavat asiakkaat, naiset olivat haluttomia tapailemaan muiden naisten hylkimiä miehiä.

Myös sosiaali- ja terveysministeriön tutkimuksen perusteella on selvää, että mitä pidempään mies on ollut Suomessa naisettomana, sitä epätodennäköisemmin hän pariutuu.

Suomessa pitkäaikaisnaisettomia on noin 70 000.

Laumakäyttäytyminen selittävänä tekijänä

Tutkijat lähtivät hahmottamaan ongelmaa laumakäyttäytymisen vinkkelistä.

Laumakäyttäytyminen on ihmiselle ominaista. Usein ostaja tietää vähemmän kuin myyjä, joten joukkoviisauteen nojaaminen saattaa tuntua turvalliselta vaihtoehdolta.

Laumakäyttäytyminen näkyy monessa asiassa. Wisconsinin yliopistossa tutkittiin vuonna 2004 kirjojen päätymistä New York Times –lehden bestseller-listalle.

Tutkijat tulivat siihen lopputulokseen, että listalle päätyminen itsessään nosti esikoiskirjailijoiden myyntiä.

Naisettomuus ruokkii itseään

Naisten laumakäyttäytymistä on kuitenkin hyvin vaikea tutkia. Pitäisi päästä naisen pään sisään tarkastelemaan, vaikuttavatko muiden naisten tekemät hylkäyspäätökset omaankin ajatteluun.

– On todennäköistä että se menee juuri noin. Mitään tarkempaa en osaa siitä sanoa, Turun yliopiston projektitutkija Elisa Aalto sanoo.

Aalto tutkii pitkäaikaisnaisettomille tarjottavien pelimieskurssien vaikuttavuutta. Hänen mukaansa pitkäaikaisnaisettomien huono pariutuminen selittyy myös naisten kyvyttömyydellä arvioida miehen parisuhdetaitoja.

– Parisuhdetaitoja ei pysty arvioimaan ilman, että ihminen on parisuhteessa. Parisuhdetaidot ovat miehen toimintakyvyn ja naisen vaatimusten suhde, Aalto toteaa.

– Varmin tapa sekä miehelle että naiselle arvioida miehen parisuhdetaitoja on arvioida hänen viimeaikaista toimintaansa jossakin parisuhteessa.

Myös miehen oma motivaatio ja uskallus hakeutua parisuhteeseen laskevat naisettomuuden pitkittyessä, Aalto muistuttaa.

Noidankehä on katkaistava

Naisettomuudesta voi siis syntyä noidankehä.

Aalton mukaan useimmilla parisuhdemarkkinoilta syrjäytyminen heikentää toimintakykyä, ja naisille mahdolliset heikosti parisuhdetaitoja osaavat miehet tulevat kalliiksi todennäköisen sosiaalisen statuksen puutteen ja heikkojen seksitaitojen vuoksi.

Siksi ei haluta ottaa riskiä. Mitä noidankehän katkaisemiseksi voi tehdä?

– Henkilökohtaisesti olen sitä mieltä, että tarvitaan valtion naistakuuohjelma. On todennäköisempää että miehet saavat naisen avoimilta parisuhdemarkkinoilta oltuaan parisuhteessa kuin naisettomana, Aalto sanoo."


http://www.taloussanomat.fi/tyo-ja-koulutus/2013/07/25/ikava-noidankeha-kerran-tyoton-aina-tyoton/201310359/139

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu