Missä pidetään sukellus kursseja ja paljonko ne maksaa? Laitteet on varmaan aika kalliita.. :(. Oon aatellu alottaa, mut en oikein tiiä millasta sitä on harrastaa. Onko vaikeeta esim. löytää paikkoja joissa voi sukeltaa? Onko järkeä sukellella vaan maskilla ja snorkkelilla.. ?
kannattaiskohan aloittaa..
korallityttö
61213
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 6
Vanhimmat
On hieno harrastus. Kursseja järjestetään ympäri maata sekä sukellusseurojen, että liikkeiden kautta. Peruskurssin hinta n.300-350 EUR. Useilla seuroilla on laitteita, joita voi vuokrata, joten välttämättä ei tarvitse heti omia laitteita ostaa. Uudet laitteet sis. märkäpuvun maksavat n.1500 EUR. Se on kuitenkin pitkäaikainen investointi, sillä oikein käytettyinä laitteet kestävät vuosikausia.
Seurat ja liikkeet järjestävät introsukelluksia uimahallissa, joissa pääsee kokeilemaan laitteilla sukeltamista ennen kurssille menoa. Hintaa moisella kokeilulla on n.10-25 EUR.
Paikallisen seuran/liikkeitä löytää esim. uimahallin ilmoitustaululta. Missäpäin maailmaa majailet, voin minäkin pari linkkiä sulle laittaa, kun on nää suomen seurat ja liikkeet jotenkuten tuttuja.
Sukelluspaikoista saat tietoa kurssilla ja muilta seuran jäseniltä.
"Onko järkeä sukellella vaan maskilla ja snorkkelilla..?" Hymm... Missä nyt sitten järkeä yleensäkään on... ?!? Ainakin laitesukeltaja saavuttaa paljon enemmän mielenkiintoisia sukelluspaikkoja kuin vapaasukeltaja. Ja kohta varmaan joku vapaasukeltaja kirjoittaa, että syvemmälle vapaasukeltaja pääsee, kuin laitesukeltaja paineilmalla tai nitroxsilla :)
Otetaan esim. joku hylkykohde syvyydessä 15-30 metriä. Mielestäni on paljon mielekkäämpää olla siellä alhaalla 20-60 min syvyydestä riippuen, kuin että käydä minuutin välein pinnalla hakemassa keuhkot täyteen ilmaa. On se snorklailu ihan kivaa ja hyvää harjoittelua laitesukellusta varten, mutta ihan eri juttu on mennä pullo selässä pitkin pohjia.
Rohkeasti vaan kokeilemaan! :)
Aikamoisia hintoja.. huh huh... Mistäköhän ihmeestä mä tollaset rahat saan. Kai sitä pitää vaan alkaa säästää :) Alkuun vois kyllä käydä vaan sellasella kerran kokeilulla ja kattoo tykkääkö sitä ees kelluskella monen kilon vermeet päällä..
P.S. Asun tamereen lähistöllä
...sitä rahaa kertyy.
Tampereella kursseja voit kysellä esim.
http://www.sukellus.fi/tsk/
http://www.sci.fi/~taursu/ tai
http://www.suke.fi/
Ensimmäinen on liike ja tarjoaa Padin kursseja, toiset ovat seuroja ja kouluttavat CMAS-systeemillä.
Mene ensin sellaiselle introlle, niin näet, millaista hommaa se sukeltaminen on.
Ne vermeet tosiaan painavat pinnalla tuhottoman paljon, mutta vedessä saa onneksi nauttia painottomuudesta.
Kiitos linkeistä :)Noi hinnat on mun lompakolle vähän liian isoja, lääkärintodistuskin pitää hommata, että taitaa jäädä tää harrastus vähäks aikaa sille intro-sukellukselle. Pitääkö muuten jo kurssia varten hankkia happipullot ja muut, vai riittääkö että hankkii vaan märkäpuvun?... Noi sivut oli jotkut vähän sekavia siinä mielessä ettei oikein saanut selvää mitä pitää hankkia ja missä vaiheessa...
... sisältyy ainakin näissä sukellusliikkeiden järjestämissä (Padi) kursseissa laitteet ja puku kurssin sukelluksille. Eli et tarvitse välttämättä mitään omia laitteita vielä kurssilla. Seurojen kursseilla ilmeisesti joilloin seuroilla pitää maksaa jonkinlainen vuokra niistä laitteista.
By the way... Niissä pulloissa on useimmiten ihan tavallista ilmaa puristettuna 200-300 barin paineeseen, eikä suinkaan happea. Puhdas happi on myrkyllistä jo n. 5 metrin syvyydessä. Armeijan pojat menee hapella 10 metriin asti. Ihmiset, jotka eivät sukeltamisesta tiedä mitään puhuvat usein virheellisesti niistä happipulloista :)
Ok, kiitos avusta :) Katsellaan miten tämä tästä suttaantuu =)