Muistan, kuinka joskus muutama vuosi sitten eräs kaverini kertoi siitä kuinka hänen veljensä söi kaikkein tulisinta...jotain. Saattoi olla pippuri tai joku, en muista, ja nyt tarvitsisin tätä tietoa. Kiitos jo etukäteen jos joku tietää!
Kaikkein tulisin...?
MMM
2240
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 2
Vanhimmat
ainakin kaikkein tulisin chili on nimeltä "habanero" voi olla että siitä on jalostettu jo vieläkin tulisempi lajike mutta toi on varmaan se mitä kamus on syönyt
Habanerosta on todellakin jalostettu tieteellisesti mitatuista chiliajikkeista se maailman vahvin chili. Lajikkeen nimi on "Red Savina". Muodoltaan samanlainen kuin Habanerokin. Raakana ensin vihreä ja sitten kirkkaan oranssi. Kypsänä tulipunainen
Itse noita kasvatin viime kesänä ja nuo kaupan Habanerot kyllä tuntuvat jo melkein lastenleikiltä niiden rinnalla. Jo pikkuisen palan polte tuntui korvissa ja pään sisällä jossain sisäkorvan tietämillä.