Muistisormus

Nuorehko poika

Hei täällä nuori poika mahdollisuutta etsimässä uuden sukupolven keksintöön. Palsta saattaa olla väärä, mutta kunhan saan tämän jonnekkin. Olisiko mahdollista kehitellä mm. rannekkoru, korvakoru, tai vaikka sormus, joka laitetaan sopivaan alueeseen kehoon, jo lapsena. Koru on yhteydessä aivoihin, eli olisi tavallaan osa aivoja, joka keräisi erityisesti hyviä ja unohtumattomia hetkiä elämän ajalta, sormukseen. Se tavallaan helpottaisi muistelua hyvien asioiden suhteen, ja tällä tarkoitan sitä että sormuksen avulla voisi katsoa omaan menneisyyteen. Se olisi tavallaan iso muistio jota voisi katsoa jälkikäteen. Ajassa taaksepäin mutta vain oman elämän osalta. Aivot välittäisivät siihen tiettyjä tiedostoja joita tämä sormus kerää elämän ajalta, siitä hetkestä lähtien jolloin se laitettiin sormeen, Se olisi mm.. lihassa kiinni yms. korvassa jolloin se toimisi myös neurotransmitterinä joka vahvistaisi muistoja aivon ja sormuksen välillä, eli sormus keräisi myös tunnekuohuja ja vahvoja muistoja elämältä jotka automaattisesti kirjautuisivat sormukseen. Sormuksen muistoja voisi katsoa jälkikäteen? Ja jos joku läheinen kuolee, hänen sormuksen voi ottaa sormeen ja selata vaikkapa hänen elämäänsä, ja siten vaikka hänen viimeisiä sekunttejaan. Ne voisivat myös toimia aikalukkoina jotka tarjoavat menneisyyttä tuleville sukupolville esineiden sijaan. Mutta perimmäinen kysymys on se, olisiko kaikki edellämainittu mahdollista. Sen kautta voisimme muistella ja tuntea omaa ja toisten menneisyyttä, ja tarjota sitä tuleville sukupolville. Sormus. Muistisormus.

2

196

    Vastaukset 2

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • erittäin typerää

      Väärä palsta, typerä idea, ja mahdoton toteuttaa.

    • fds fgs

      Jotta voi sitten muistella vaikka sitä kun tuli raiskatuksi, vai? Jotta voi muistella miltä tuntui kun raiskaajalle luettiin tuomio: ehdonalaista?

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Ny se loppuu ( Kuhmo)

      Yhtiö on myyty. Notta yyteet meleko äkkiä, notta. Pelastautukoon ken voi. Notta se on tuulista pian.
      Kuhmo
      83
      2630
    2. Parikymppinen hakkasi nelikymppisen kriittiseen tilaan

      Ja ihminen jäi junan alle lautiosaaressa...paljon on taas sattunut ja tapahtunut. Ketähän nämä uhrit mahtaa olla 🤔 htt
      Kemi
      43
      2230
    3. Kaivattusi tärkein ulkoinen tuntomerkki

      Onko jokin muu kuin yleinen kuten kaunis, laiha. hyväkroppainen jne.
      Ikävä
      39
      1083
    4. Mille kirjaimelle

      toivotat hyvää yötä , kuka on mielessäsi kun menet nukkumaan?
      Ikävä
      35
      938
    5. Äimän käki

      Olen vähää vaille viisikymppinen mies, ja olen elellyt ilman parisuhdetta parisen vuotta. Nyt vihdoin ja viimein tuntuu,
      Sinkut
      153
      809
    6. Nainen, miten suhtautuisit

      Jos mies ehdottaisi tapaamista? Entä siihen, jos mies kertoisi tapaamisessa tunteistaan ja haluaisi seurustella?
      Ikävä
      58
      670
    7. Paikallinen autokorjaamo

      Kyllä alkaa vituttamaan, palvelua haluaisi niin jono ovelle ja yksi myyjä. Auto valmistunut kuntoon niin kukaan ei ilmoi
      Kuhmo
      7
      605
    8. Kenen kanssa koet

      Että sinulla on eniten kipinää
      Ikävä
      21
      545
    9. Vihdoinkin tarjolla sushia!

      Onpa mukava, että tän paikkakunnan ruokatarjonta laajenee. Ensi lauantaina pääsee herkuttelemaan kun Kukkoloilta saa su
      Haapavesi
      78
      521
    10. Sinulle mies

      Kohtaamme jälleen kun on oikea aika. Sitä ei voi mikään eikä kukaan estää <3 <3
      Ikävä
      32
      515
    Aihe