Jenkeissä rikollisille 1000 vuoden tuomio.

17191
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 17

Vanhimmat

Suurella rahalla pääsee vapaaksi mistä teosta tahansa,ei siellä lusi kuin köyhät.

Äänestä


  • p.ersaukinen kirjoitti:

    Ei tuo ollu päivääkään vankilassa.

    vaan koko ajan....

    Äänestä

kohta konkassa koko u.s.a ! ja siellä niitä köyhiä riittääkin!! et siellä on kaikki mahollista!! kyllä sen uutisista näkee et hyvin menee velaksi eläminen!!!

Äänestä
  • Kun katsot komujen tekemiä uutisia, kaikki lännessä ovat köyhiä ja kipeitä... sinäkin... Oho, jopas on jotakin...:)

    Äänestä

Paljon hyvää,mutta ei ihan kaikesta kannattais mallia ottaa.
Esim vapaus ei ole sitä,että saa kantaa asetta,vaan se on sitä ettei tarvi kantaa asetta.

Äänestä

Jenkeissä saa rehelisesti puolustaa omaisuutta/henkeä vaikka aseella. Mitä täällä saa?. Yllätät pikkunilkin itseteossa kiinni ja annat turpaan. Lopputulos on se että pikkunilkki on viaton enkeli ja itse rikollinen.

Äänestä

Vankilassa istuminen 150-1000 vuotta on aivan älytön juttu. Mitä lyhyempi aika, sitä halvemmaksi se tulee yhteiskunnalle ja veronmaksajille. Pelkkä istuminen ei ihmistä vankilassa paremmaksi tee. Pakkotyöhön ja kunnon ruumilliseen työhön. Katuja puhdistamaan roskista ja auttamaan eläkeläisiä, vanhuksia pihatöissä. Sillätavalla laitetaan yhteiskunnassa paikkoja kuntoon. Pelkkä istuminen ja lusimininen vankilassa vain tylsistyttää ihmisen aivot.

Äänestä

Paremmat olothan vangeilla on kun esim vanhuksilla,opiskelijoilla,työttömillä ja yksinhuoltajilla.
Semmosia täysihoitoloita,kolmen,neljän tähden hotelleita,ruuatkin ravintolatasoa.

Äänestä
  • Vedelle ja leivälle ja Siperiaan, Iivanan huolehdittavaksi...

    Äänestä

Aivan niin. Vanhuksilla, työttömillä,opiskelijoilla paljon huonommat oltavat kuin vangeilla. Vangit saavat premman ylläpidon, kuin sotiemme vanhat veteraanit.

Äänestä

Miksei sitä vois ihan hyvin ittekkin lusia muutaman vuoden.
Eihän linnassa tarvi itse huolehtia mistään,ruokakin tuodaan nokan eteen ku Manulle illallinen.
olisi aikaa maata vaan ja rustailla vaikka runoja....antaa ajatuksen lentää...
Poissa tästä oravanpyörästä.

Äänestä
  • Ei voi lusia, koska lomalle pääsee harvoin, jos pääsee ollenkaan. Ja jos lomalle pääsee laittavat nilkkaan valvontapannan, eikä silloin voi nauttia vapaudesta, kuin rajatulla alueella. Olo olisi,kuin kotiarestissa olisi.

    Äänestä

Suomessa ei ole yksityisiä vankiloita ökyrikkaille niinku Amerikassa on,mutta niillä on todellakin olot sitte kun täysihoitolassa.
Omat hovimestarit ja kokit,eikä taida ovetkaan olla lukossa,jos mitään lukkoja onkaan.

Äänestä

Joutuuko sitä nykyään enää lusimaan muusta ku taposta korkeintaan?

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Ihan kiva juttu. kirjoitti:

http://www.mtv3.fi/uutiset/ulkomaat.shtml/2013/08/1786921/clevelandin-sieppauksen-uhreja-kuullaan-oikeudessa

Niin pitäisi olla Suomessakin !!!

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu