Mokkapalat..?!

Rakkaalla lapsella on monta nimeä. Niin myös näemmä tällä suosikkileivoksella. Itse käytän nimitystä "pimeä pulla", jonka olen oppinut äidiltäni ja sekös herätti kavereissani hilpeän reaktion. Heille se on kuulemma "mokkapalat" tai "suklaapiirakka". Olen kuullut mokka- ja suklaaneliötä ja -ruutuja, mokkiksia ja morkkiksia ja ties mitä.

Millä nimellä itse kutsut tätä suklaista herkkupalaa? ;)
20840
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 20

Vanhimmat

No ihan mokkapalaksiki niin kun se onkin oikea nimi

Äänestä

mokkis :)

Äänestä

Mokkis on kyllä lyhenne mokkakikkelistä.

Äänestä

niin ja se mokkakikkeli taas viittaa arabitaustaiseen mieheen.

Äänestä

mulle se on mokkapalat koulun reseptikirjan mukaan, äiti käytti nimeä suklaahyvä!

Äänestä

Ota oppia äidistä, hän ei halunnut käyttää rumaa rasistista termiä, joka tarkoittaa yleisesti ihan muuta herkkua, hih.

Äänestä

mokkamunat:D

Äänestä

Masaliisa

Äänestä
  • Masaliisaksi kutsun minäkin

    Äänestä

suklaapelti tai suklaapalat silloin kun taikinaankin laitetaan kakaota.

Äänestä
  • Koulun kotitaloustunnilla tehtiin "Mustaa Mörköä" -70 luvulla

    Äänestä

Niin se tarkoitti sitä kuukerin nelliä se.

Äänestä

Dr. Oetkerin mokkapalat on tosi hyviä. :)

Äänestä

Tuuloman torttu . Sillä nimellä sain ohjeen 30 vuotta sitten.

Äänestä
  • Minulle Tuuloman torttu on vaaleapohjainen torttu, alla lainaus valion sivuilta,
    jossa myös ohje ;
    Tuuloman torttu on monille tuttu mokkapalojen kaltainen leivonnainen, jossa on vaalea pohja. Uunipellillä valmistuu kerralla suurempikin määrä leivoksia. Koristeluun sopivat niin nonparellit kuin kookoshiutaleet

    Äänestä

  • No tuo on kyllä maailman omituisin mokkapalaresepti! Siinä ei ole kuorrutusta ollenkaan ja missä se kahvi on?? Mokka tarkoittaa kahvia, mokkapalaan kuuluu kahvi, eihän se nyt hyvä tavaton mikään suklaatorttu ole. Suklaatortut on asia erikseen. Muutenkin kyseisen sivun reseptit ovat hieman erikoisia... Enpä oikein usko että olet tuolla reseptillä tehnyt "parhaita mokkapaloja" .

    Äänestä

mokkikset tarkoittaa arabimiehiä yleisesti ottaen.

Äänestä

Lapsuudenkodissani äiti teki "leivosta" = mokkapalat

Äänestä

Mokkapala reseptejä näyttäis löytyvän jonkinverran saitilta www.mokkapalareseptit.weebly.com

Äänestä

Kommentoi aloitusta


pimeähkö pullero kirjoitti:

Rakkaalla lapsella on monta nimeä. Niin myös näemmä tällä suosikkileivoksella. Itse käytän nimitystä "pimeä pulla", jonka olen oppinut äidiltäni ja sekös herätti kavereissani hilpeän reaktion. Heille se on kuulemma "mokkapalat" tai "suklaapiirakka". Olen kuullut mokka- ja suklaaneliötä ja -ruutuja, mokkiksia ja morkkiksia ja ties mitä.

Millä nimellä itse kutsut tätä suklaista herkkupalaa? ;)

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu