Elikkä pystyn hädin tuskin juosta 600m, ja puolivälissä se muuttuu jo hölkkäkävelyks ja oon aivan puhki sen jälkeen. On normaali huonompi kunto mutta 1.5h reenit menee suht helposti ja pyöräilen vaikka 30km ilman suurempaa ongelmaa niin miksi juuri juoksussa kunto tippuu tooosi huonoks? Kiitos
En jaksa juosta
7
268
Vastaukset
- 58masa58
Aloitappa vaikka sillai, että juokset tolpan välin ja kävelet tolpanvälin jne. vaikkapa 20-30min. Kun tuo alkaa sujua niin vaihda rytmi siten, että juokset kaksi tolpanväliäja kävelet yhden. Muista aloittaa maltilla ja hissukseen lisääät aikaa ja matkaa. Ja muista hyvät tossut, niissä ei kannata tinkiä.
- Akseli Pylväs
Minkä ihmeen tolpanvälin? Jalkapallomaalin tolpanvälin? Aika ihmeellinen ohje.
- 58masa58
Akseli Pylväs kirjoitti:
Minkä ihmeen tolpanvälin? Jalkapallomaalin tolpanvälin? Aika ihmeellinen ohje.
Jep, sorry Akseli Pylväs. Toki tarkoitin lyhty- tai sähköpylväitä. Mutta suonet anteeksi mokani. Jotkut asiat vain pitää itsestään selvinä, mutta eihän se näin ole.
- sulle neuvon annan
Minkä IHMEEN takia sun pitää juosta? Ehdit junalle ihan hyvin, kun lähdet vähän aikaisemmin.
- cetes
Opettele juoksemaan h i t a a s t i - Suurin virhe on lähteä juoksemaan liian lujaa, sykkeet nousee heti tappiin ja leikki lakkaa muutaman sadan metrin jälkeen.
Kokeile vaikka 8 min/km vauhtia (48s / 100m).- 180 askelta/minuutti
Yleinen aloittelijavirhe on juosta liian pitkin ja hitain askelin. Lyhyellä askeleella ponnistaminen ja juoksu muuttuu huomattavasti kevyemmäksi.
Pyöräilyssä on helppo "huijata" itseään kun ei tarvitse välttämättä polkea koko ajan.
Juoksu on siitä armoton laji jos jalat ei jaksa jatkuvasti vauhti loppuu.
Yleensä juurikin tuossa 1-2kilometrin kohdalla juoksu tuntuu pahimmalta, jonka jälkeen se helpottaa.Eli tahdonvoimalla on iso osuus jaksamisella, jos ei millään jaksa hidasta vaikka kävelyyn mutta ÄLÄ pysähdy tulee muuten helposti epäonnistunut fiilis.
Huomioi myös hengitystekniikka. Pinnalliset hengitykset eivät auta mitään ja väsähtää helposti. Tavoite olisi hengittää yhtä syvään ja rauhallisesti kuin kävellessäkin.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Näin Enter-napilla tehdään miljardi euroa - Helsingissä
"Ei se nyt niin kovin ihmeelliseltä näytä. Tavallinen nappi, musta muovinpala, joka kököttää parikymppiä maksavan mustan2519161- 696115
- 265738
Perussuomalaiset kirjoittaa vain positiivisista uutisista
Ei tarvitse palstaa paljon seurata, kun sen huomaa. Joka ainoa positiivinen uutinen Suomen taloudesta tai ylipäätään, ni595597Jätä minut rauhaan
En pidä sinusta. Lopeta seuraaminen. Älä tulkitse keskustelutaitoa tai ystävällisyyttä miksikään sellaiseksi mitä ne eiv415458Ben Z: "SDP ei ole ollut 50 vuoteen näin huolissaan velasta"
"– Olen ollut eduskunnassa noin 50 vuotta, eikä SDP ole koskaan ollut niin huolissaan velasta kuin nyt. Se on tietysti h985363- 624823
- 434487
Mitä luulet, miten Martina Aitolehti pärjää Erikoisjoukoissa?
Kohujulkkis, yrittäjä ja hyvinvointivalmentaja Martina Aitolehti on mukana Erikoisjoukot-realityssä. Erikoisjoukot on573816- 493465