Luontoisetu = lounasseteli loma-ajalta rahana?

asaka

Onko työnantajan pakko maksaa lounassetelietu rahana vuosiloman ajalta? Etu on siis palkan päälle tuleva luontoisetu, josta maksetaan vaan normaali verot.
Ei löydy mistään varmaa tietoa, suurimmassa osassa sanotaan kyllä, että kuuluu maksaa....

3

5328

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • veroohjeenlukija

      http://www.vero.fi/fi-FI/Syventavat_veroohjeet/Ennakkoperinta/Tyonantajat/Luontoisedut/Luontoisedut(9980)

      Selitystä esim.:
      Työnantaja voi antaa verotusarvoon arvostettuna vain yhden ruokailulipukkeen tosiasiallista kotimaan työskentelypäivää kohden. Poissaolon ajalta annetut ruokailulipukkeet tulee arvostaa täyteen nimellisarvoon, ellei niitä vähennetä seuraavilla palkanmaksukausilla. Tällaisia poissaoloja ovat esimerkiksi sairauspoissaolot, perhevapaat ja vuosiloma. Toisaalta luontoisetu on osa työntekijän palkkaa, eikä sitä voi yksipuolisesti poistaa palkallisen poissaolon ajalta. Siten esimerkiksi vuosiloman ajalta työntekijälle joko annetaan lounassetelit mutta arvostetaan ne täyteen nimellisarvoon tai vaihtoehtoisesti korvataan edun arvo rahana vuosilomapalkassa. Lomakorvauksessa ravintoetu korvataan rahana.
      http://jasentiedote.chamber.fi/index.php/jasentiedote/Lakiasiat/Ravintoetu-eri-tilanteissa

    • Onko oikein

      Ihan en ymmärrä mitä tarkoittaa palkan päälle/lisänä tuleva luotaisetu lounasseteleissä. Meillä näin on lounassetelit jaetaan joka kuukausi työpäivien lukumäärän mukaisesti, halusin tai en ja niihen verotusarvo on palkanlisä josta maksan veron. Mutta lisäksi ne ko summa vähennetään nettopalkasta, ihan kuin ennen palkanlisää.

      • cs~~

        Jos setelien verotusarvo vähennetään sun palkasta, lounassetelit ei ole mikään luontoisetu vaan olet ostanut ne - eli työnantaja on vain toiminut lounareiden välittäjänä sinun ja Luottokunnan välillä. Tällöin voit hyvin niistä kieltäytyäkin, ja näköjään kannattaakin, jos ne hullut maksaa puuttuvat lounassetelit sitten rahana :) (koska rahaa ne ei voi kahteen kertaa ensin verottaa ja sitten vielä vähentää palkasta, vaan se ennakonpidätys on ainoa vähennys.)

        Palkanlaskijalla parametrit sekaisin, luulen ma.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Porvarimediat paniikissa demareiden huiman kannatuksen vuoksi

      Piti sitten keksiä "nimettömiin lähteisiin" perustuen taas joku satu. Ovat kyllä noloja, ja unohtivat sen, että vaalit
      Maailman menoa
      98
      6208
    2. KATASTROFI - Tytti Tuppurainen itse yksi pahimmista kiusaajista!!!

      STT:n lähteiden mukaan SDP:n eduskuntaryhmän puheenjohtaja Tytti Tuppurainen on käyttäytynyt toistuvasti epäasiallisesti
      Maailman menoa
      349
      5687
    3. Mikä siinä on ettei persuille leikkaukset käy?

      On esitetty leikkauksia mm. haitallisiin maataloustukiin, kuin myös muihin yritystukiin. Säästöjä saataisiin lisäksi lei
      Maailman menoa
      60
      2703
    4. Lääppijä Lindtman jäi kiinni itse teosta

      Lindtman kyselemättä ja epäasiallisesti koskettelee viestintäpäällikköä. https://www.is.fi/politiikka/art-2000011780852
      Maailman menoa
      107
      2128
    5. Juuri nyt! Tytti Tuppurainen on käyttäytynyt toistuvasti epäasiallisesti

      Ai että mä nautin, Tytti erot vireille! "Käytös on kohdistunut avustajia ja toisia kansanedustajia kohtaan, uutisoi STT
      Maailman menoa
      107
      1828
    6. Onko kaivattusi

      liian vetovoimainen seksuaalisesti?
      Ikävä
      125
      1744
    7. Puolen vuoden koeaika

      Voisi toimia meillä. Ensin pitäis selvittää "vaatimukset" puolin ja toisin, ennen kuin mitään aloittaa. Ja matalalla pro
      Ikävä
      19
      1623
    8. Tytti Tuppurainen nöyryyttää avustajiaan

      Tytti Tuppurainen nöyryyttää SDP:n eduskuntaryhmän kokouksissa sekä avustajia että kansanedustajia. Hän nolaa ihmisiä ju
      Kotimaiset julkkisjuorut
      181
      1290
    9. On todella hassua

      Ajatella että pitäisit erityisen kuumana tai seksikkäänä?
      Ikävä
      73
      1197
    10. Huomaatteko Demari Tytti ei esitä pahoitteluitaan

      Samanlainen ilmeisesti kuin Marin eli Uhriutuu no he ovat Demareita ja muiden yläpuolella siis omasta mielestään
      Maailman menoa
      33
      1068
    Aihe