Mitä tapahtuu jos menet tilaan jossa suoritetaan parhaillaan kaksoisrakokoetta, mitä näet? Jos silmäsi osuvat niihin kohtiin, joissa fotonit jättävät takaseinän pimentoon, miten voit nähdä tilassa mitään? Miten tällainen koejärjestely mukamas eroaa tilanteista joihin törmäämme jatkuvasti omassa elämässämme, esim, siitä kun valo tulee ikkunasta sisään asuntoon. Miksi näkökenttämme ei aaltoile täyden valaistuksen, himmeän valaistuksen ja tilapäisen sokeuden välillä liikkuessamme?
Interferenssi ja ihminen
mdkfopspfff
554
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 5
Vanhimmat
Ikkuna ei ole kaksoisrako. Jos valon tulo tilaan ei ole hyvin tarkasti rajattu, interferenssi-ilmiöt häipyvät.
Olisiko laittaa linkkiä kokeen järjestelyistä, etäisyys valoon (auringonvalo?) raon leveys, raon korkeus, rakojen pituus. Yksikään netissä oleva kuva ei ole suhteellinen pirros kun ei toimi
Entä miten kyseisestä kokeesta johdettiin samaan aikaan sekä aaltohiukkasdualismi että todennäköisyystulkinta? Todennäköisyysaalloilla ja esim. valon aallonpituudellahan ei pitäisi olla mitään tekemistä keskenään? Eihän se niin mene että korkeaenergisellä fotonilla alueet joista fotoni suurella ja pienellä todennäköisyydellä löydetään jotenkin vaihtelevat tiheämmin kuin matalaenergisellä?
>
Tuskin sentään samaan aikaan.
>
Schrödinger.
>
Jos fotoneja ei osu silmään, ei myöskään näe.
>
Paitsi että tässä tapauksessahan fotonit eivät interferoi.
>
Koska fotoneja tulee silmiimme.