Mitkä ruuat voi sisältää pieniä määriä alkoholia? Entä miten pieni määrä vaikuttaa esim puhalluskokeessa. En nyt tarkoita normaali ihmistä. Vaan työntekijöitä jotka työskentelee ns a-luokan turvallisuustehtävissä, mm ydinvoimalat, lentoliikenne, rautatieliikene. Näillä aloilla promilleraja on 0.0.
Onko esim "kukkoa viinisssä" alkoholia? Entä tuoremehut? Salaatinkastikkeet? Etikkapohjaiset säilykkeet? Jos syö siis näitä vähän reippaammin, niin voiko puhallustestissä tulla esim 0.1? Se riittä potkuihin tietyillä aloilla. Vai onko kyseessä niinpieni määrät että ei tule edes sitä 0.1:tä?
alkkohooli ruuassa
37
3364
Vastaukset
- Nam.
Kyllä esim. hernekeitossa pitää aina vähintään puolikas kosanderi olla. Heilukoon viisari miten vain.
- Da Capos
Kukkoa viinissä ei ole yleensä nähnyt oikeata viiniä tai kukkoa...
Toki ydinmiilujen ruokalassa ei yleensä ole mm. kotikaljaa tarjolla (ei ainakaan itse käymällä valmistettua) ja ne tietyt suklaapatukat on pois hyllystä.- biologiaa
Kyllä,
ylikypsät hedelmät, tuoremehu, piimä ja varsinkin suklaakonvehdit, dakapoota mainitsemattakaan sisältävät alkoholia, jota on sokereissa. Ehkä kannattaisi opiskella kemiaa ydinfysiikan sijaan?
Miksihän linnut humaltuvat syksyisin syötyään marjoja?
- normaali ihminen
lentoliikenteessä on kyllä sama mitä maanteillä 0.5. aika monta kukkoa viinissä pitää syödä salaatilla , tuoremehulla ja maustekurkuilla ennen kun sen pystyy puhaltammaan
- wgvrcqxq
vapaa-ajan lentoliikenteessä saattaa olla, mutta kyllä pääsääntöisesti kaikilla työpaikoilla promileraja on 0 jo työturvallisuuslainkin nojalla.
- aasdfghj1
Raja on nolla myöskin harrasteilmailussa. Sama raja koskee mekaanikkoja ja muita suoraan lentoliikenteen kanssa työskenteleviä.
- alkomahooli
Kaikki kuumennetut ruoat, joissa alkoholia on käytetty valmistukseen ja lähinnä ruoan maustamiseen - kokovään, bolognese-, punaviinikastike ja vastaavat, liekitetyt ruoat jne... - eivät sisällä alkoholia. Alkoholi joko haihtuu tai palaa pois ruoanvalmistuksen yhteydessä - vain alkoholituotteen (olut, viini, konjakki, calvados...) maku jää, mikä onkin tarkoitus.
Se, että tuoremehu sisältäisi alkoholia, on minulle käsittämätön ajatus. Hedelmämehu voi toki sisältää käymisen jälkeen sisältää hyvin pieniä määriä alkoholia, mutta silloin tuote on pilalla ja sen myös maistaa mehun mausta.
Etikkaa sisältävät tuotteetkaan eivät sisällä alkoholia merkittäviä määriä, sillä etikka muodostuu alkoholin hapettumisesta http://www.rajamaen.fi/rajamaen/sp_usein-kysyttya.
Kylmissä jälkiruoissa taas voi olla melko runsaastikin alkoholia - esim. tiramisu,alkoholilla kostutetut kakut ja leivokset, suklaakonvehdit jne..., mutta tuskin niistäkään kohtuullisesti nautittuna viisari värähtää.
Mutta jos haet ehdottoman varmaa 0-toleranssia, niin syö vain niitä ruokia joissa alkoholia tai sen johdannaistuotteita ei ole käytetty lainkaan. - kotikemisti
Alkoholi haihtuu 70 celsiusasteessa, joten kaikki kypsennettävät ruoat ovat promilleja vailla. Kuumentamattomiin ruokalajeihin, esim, jälkiruokiin likööriä lorauttaessa asia on eri.
Tämmöiset alkoholin häviämis- ynnä muut kannanotot viittaavat n.s. "Alan Miehiin". Kysymyksessähän on silkasta tislaustapahtumasta, jolloinka alkoholi höyrystetään erilleen n.s. mäskistä,oli se sitten tehty vaikkapa hernekeitosta tahi kaalisopasta, kissanraadosta yms. tehdystä alkulimasta. oli miten oli.ergo; tisle ompi lähes pre alcohol. 72.2 C.aste ompi mun mun mukaann sopiva keittolämpötila. Comment?.
- 99494494994949494949
Riippuu hyvin pitkälti kypsennysajasta kuinka suuri osa lisätystä alkoholista ehtii haihtua.
- voi sääli sentään
Aloittaja ei kyllä tiedä ruoanlaitosta mitään, kysymys oli tosi typerä.
Sinänsä tuon tasoset kysymykset ovat tällä palstalla verrataen yleisiä, kuvastavat siis palstan tasoa.- suomalainen valitus?
Miksi joka asiasta valitetaan negatiivisesti? Mikään kysymys ei ole niin tyhmä etteikö sitä saa kysyä ja varmistaa.
suomalainen valitus? kirjoitti:
Miksi joka asiasta valitetaan negatiivisesti? Mikään kysymys ei ole niin tyhmä etteikö sitä saa kysyä ja varmistaa.
Kerropa eräskin asia, josta voisi valittaa positiivisesti. Poliittiset elimet tätä tekevät jatkuvasti. Samoin virkavalta; "Olen pahoillani, mutta asenteesi takia Sinut on poistettava aiheuttamasta enempää ....?".
- niin no
juhvi2 kirjoitti:
Kerropa eräskin asia, josta voisi valittaa positiivisesti. Poliittiset elimet tätä tekevät jatkuvasti. Samoin virkavalta; "Olen pahoillani, mutta asenteesi takia Sinut on poistettava aiheuttamasta enempää ....?".
Niin. Mistä se esimerkki tulee. Aloituksessa on yksi ärsyttävä asia, se on sana "alkkohooli", ihan vaan alkoholi.
- pannacottaterracotta
Liköörikonvehti, rommileivos, tiramisu, pannacotta? Miksi rasvaa ja sokeria tungetaan liikaa hyviin tuotteisiin.
- Eiköhän siksi
että niistä saataisiin leivottua/kokattua niitä -konvehteja, -leivoksia, tiramisuja ja pannacottia. Muuten ne olisivat vain likööreitä, rommeja ja ties mitä viinoja.
Jossain välissä puhuttiin happamien maitotuotteiden sisältämästä alkoholista."kevetriini" t. jotain .joku piimätuote se oli. lienikö perää ?
juhvi2 kirjoitti:
Jossain välissä puhuttiin happamien maitotuotteiden sisältämästä alkoholista."kevetriini" t. jotain .joku piimätuote se oli. lienikö perää ?
Kefiirihän se oli. Comment ?.
- keffiiri
juhvi2 kirjoitti:
Kefiirihän se oli. Comment ?.
Kefiirissä on pieni määrä alkoholia maitosokerin käymistuotteena, mutta hyvin vähän, joten sekään ei aiheuta ongelmia nollatoleranssin vaatimuksiin.
- voi taivas näitä
Voi jestas, ruoan käytössä käytettävät alkoholit kiehautetaan = ei alkoholia vain makua. Missä tuoremehussa on alkoholia tai salaatinkastikkeissa ?
- kyvetti1
No ainakin Tequila Sunrisessa on....Eikä se ole drinkki vaan mehu..
- TaikuriTattinen
Voi jestas, eikö vesipohjaiset ruoatkin kiehauteta? Onko vaikka puurossa vettä, vaikka sen lämmittaisi yli veden kiehumispisteen? Tuskin se alkoholi haihtuu täydellisesti *puff* kuin taikaiskusta tietyn lämpötilan saavutettuaan, vai? Vai tapahtuuko vedelle näin kattilassa, kun veden lämpötila saavuttaa 100 astetta, niin kuin taikaiskusta 5 litran kattila onkin tyhjä? Entä voiko haihtunut alkoholi tiivistyä viileämpään kanteen ja pudota takaisin ruokaan, kuten käy vedelle?
- 44444444444444444
TaikuriTattinen kirjoitti:
Voi jestas, eikö vesipohjaiset ruoatkin kiehauteta? Onko vaikka puurossa vettä, vaikka sen lämmittaisi yli veden kiehumispisteen? Tuskin se alkoholi haihtuu täydellisesti *puff* kuin taikaiskusta tietyn lämpötilan saavutettuaan, vai? Vai tapahtuuko vedelle näin kattilassa, kun veden lämpötila saavuttaa 100 astetta, niin kuin taikaiskusta 5 litran kattila onkin tyhjä? Entä voiko haihtunut alkoholi tiivistyä viileämpään kanteen ja pudota takaisin ruokaan, kuten käy vedelle?
Olet aivan oikeassa.
Tässä hieman dataa.
http://whatscookingamerica.net/Q-A/AlcoholCooking.htm - labrassa mitattua
Kauan saat keittää ennen kuin kaikki alkoholi on haihtunut.
Jos oikein tarkkoja ollaan niin tuoremehuissa on luonnostaan alkoholia. Määrät toki hyvin olemattomia. - asdfghk
labrassa mitattua kirjoitti:
Kauan saat keittää ennen kuin kaikki alkoholi on haihtunut.
Jos oikein tarkkoja ollaan niin tuoremehuissa on luonnostaan alkoholia. Määrät toki hyvin olemattomia.Kastikehan kyllä yleensä keitetään kokoon ja alkoholi haihtuu helposti.
- sgg vcx
labrassa mitattua kirjoitti:
Kauan saat keittää ennen kuin kaikki alkoholi on haihtunut.
Jos oikein tarkkoja ollaan niin tuoremehuissa on luonnostaan alkoholia. Määrät toki hyvin olemattomia.joo, ja varsinkin jos se kansi on kiinni niin eipä sieltä kovin paljoa karkuun pääse
- Entä
Kakut/ leivokset jotka kostutetaan vasta paistamisen jälkeen alkoholilla ja hillot joihin lisätään vahvaa alkoholia muutama tunti ennen tarjoilua?
- Renlund
Jos kakun kostuttaa konjakilla niin kyllä se päähän käy!
- pieniä on määrät
Ei kai sitä voi tietämättään niin paljoa alkoholia ruuassa nauttia, että mitattavissa olis! Jos nyt muutaman liköörokonvehdin otatkin ja joudut ruokapöydästä suoraan yllätyspuhallustestiin niin saattaahan se mittari värähtää. Mutta kun puhallat uudestaan 5min kuluttua tai annat verinäytteen niin eipä siellä mitää enää näy. Tietty jos litratolkulla jotakin kotikaljaa vedät niin sitten..
- joopajooudfijsjdfos
Jos siinä ruoka-annoksessa on käytetty alkoholia ja siinä on valmistus sellainen, että alkoholista on jäljellä niitä prosentteja niin siitä pitää kertoa etukäteen asiakkaalle.
Yleisesti ottaen siinä ruoassa ei ole alkoholia koska se valmistuksessa häviää ja jää vain makua antava osuus eli sillä alkoholilla annetaan vaan makua ruokaan eikä tarkoitus ole että se alkohooli jää sinne prosentteina.
Jos ruoassa on valmistuksen jäljiltä alkoholia jääny prosentteina niin se kyllä maistuu ruuassa ja yleisesti ottaen silloin kokki ei ole osannut hommaansa :D
Tuoremehut.. salaattikastikkeet, etikkapohjaiset säilykkeet... oletko ihan tosissasi.. ei niissä kyllä yleensä alkoholia käytetä ja kukkoa punaviinissäkin niin sitä alkoholia ei ole kuin maussa muttei prosentteina.- sjfljaldjfljalsdfasf
Täällä muutama sanoo, että saa keittää kauan, että häviää.
No ehkä heidän kannattaa tutustua miten se kukko punaviinissä tehdään ja miten alkoholi muuntuu, haihtuu ja häviää keitettäessä.
Tiedoksi näsviisaille kemisteille täällä, että oikein tehtynä se alkoholin prosentit häviää siitä ruoasta vähemmälläkin kuin 3 tunnin keittämisellä :D
Jos ette usko niin tervetuloa Hotelli Perhon kokkikouluun ja oppimaan ne ammatin salat.
Ainoastaan jälkikäteen lisätty alkoholi ruoka-aineisiin jota ei enää keitetä jne. on siinä prossia. Pitää myös muistaa esim. liekitys.. ja miten sekin tehdään.
Näsäviisaat voisivat pysyä täältä pois.
Jos oikein näsäviisaita nyt ollaan niin ihmisessä itessään on alkoholia ja tätä faktaa ei kovin moni edes tiedä.. mutta tämä olikin sitä näsäviisastelua ;D - voi jeeeeeee
sjfljaldjfljalsdfasf kirjoitti:
Täällä muutama sanoo, että saa keittää kauan, että häviää.
No ehkä heidän kannattaa tutustua miten se kukko punaviinissä tehdään ja miten alkoholi muuntuu, haihtuu ja häviää keitettäessä.
Tiedoksi näsviisaille kemisteille täällä, että oikein tehtynä se alkoholin prosentit häviää siitä ruoasta vähemmälläkin kuin 3 tunnin keittämisellä :D
Jos ette usko niin tervetuloa Hotelli Perhon kokkikouluun ja oppimaan ne ammatin salat.
Ainoastaan jälkikäteen lisätty alkoholi ruoka-aineisiin jota ei enää keitetä jne. on siinä prossia. Pitää myös muistaa esim. liekitys.. ja miten sekin tehdään.
Näsäviisaat voisivat pysyä täältä pois.
Jos oikein näsäviisaita nyt ollaan niin ihmisessä itessään on alkoholia ja tätä faktaa ei kovin moni edes tiedä.. mutta tämä olikin sitä näsäviisastelua ;DSiinä vaiheessa kun esim. kastike alkaa kiehumaan, on alkoholi jo haihtunut, haihtuu näet jo vajaassa 79 asteessa, vesi kiehuu 100 asteisena, eli kun kastike kiehuu on se = 100 astetta.
ps. missäs olitte kemian tunneilla ? - kokki ei tiedä mitää
sjfljaldjfljalsdfasf kirjoitti:
Täällä muutama sanoo, että saa keittää kauan, että häviää.
No ehkä heidän kannattaa tutustua miten se kukko punaviinissä tehdään ja miten alkoholi muuntuu, haihtuu ja häviää keitettäessä.
Tiedoksi näsviisaille kemisteille täällä, että oikein tehtynä se alkoholin prosentit häviää siitä ruoasta vähemmälläkin kuin 3 tunnin keittämisellä :D
Jos ette usko niin tervetuloa Hotelli Perhon kokkikouluun ja oppimaan ne ammatin salat.
Ainoastaan jälkikäteen lisätty alkoholi ruoka-aineisiin jota ei enää keitetä jne. on siinä prossia. Pitää myös muistaa esim. liekitys.. ja miten sekin tehdään.
Näsäviisaat voisivat pysyä täältä pois.
Jos oikein näsäviisaita nyt ollaan niin ihmisessä itessään on alkoholia ja tätä faktaa ei kovin moni edes tiedä.. mutta tämä olikin sitä näsäviisastelua ;D20-30 minuutin haudutuksen jälkeen noin 40%:tä alkoholista on vielä haihtumatta.
- dacapo_la
kyllä 0.1 tulee helposti syömisestä esim pari da capo patukkaa ja puhallat heti nii kyllä värähtää mutta eipä tarvitta oottaa ku vartti korkeintaa...
- alkoholi on syynä
Da Capo -massa keitetään 110-asteiseksi, jolloin suurin osa alkoholista haihtuu. Liköörikarkeissa on keskimäärin 2.8% alkoholia. Jos 80kg ukko jaksaa syödä nopeasti 1000g liköörikarkkeja teoriassa promilleja löytyisi noin 0.3.
Aika harva pystyy syömää noin paljon. Haudutetturuoka ei sisällä alkoholia. Alkoholi haihtuu nopeasti jos lämpötila on luokkaa 100°C, itse alkoholi alkaa haitua reippaasti jo 78.4 °C lämpötilassa ja haihtuminen kiihtyy lämpötilan noustessa.
Tuoremehussa ei ole alkoholia, piimässä voi olla pieniä määriä alkoholia, mutta sitäkin pitäisi juoda kohtuuttomasti ja päästä liki heti puhaltamaan jotta viisari heilahtaisi edes vähän.
Yleensä nämä kotrolliin tarkoitetut alkometrit värähtävät vasta kun 0.1 promillea ylitetään. Itse pääsin viimeksi puhaltamaan juuri Loviisassa, ei ollut ongelmia.
Jos viisari värähtää, syy on liki aina se, että on tullut juotua edellisenä iltana muutaman drinksu liikaa. Tähän asti ei ole värähtänyt - ei tiellä eikä portilla. - 18123456789087654345
Alcohol in finished food
A study by a team of researchers at the University of Idaho, Washington State University, and the US Department of Agriculture's Nutrient Data Laboratory calculated the percentage of alcohol remaining in a dish based on various cooking methods.[1] The results are as follows:
alcohol added to boiling liquid and removed from heat: 85% alcohol retained
alcohol flamed: 75% alcohol retained
no heat, stored overnight: 70% alcohol retained
baked, 25 minutes, alcohol not stirred into mixture: 45% alcohol retained
baked/simmered, alcohol stirred into mixture: (see table)
Time (h) Alcohol retained[2]
0.2576 40.0345%
0.5678 35.0453%
1.0678 25.0453%
1.579 20.0564%
2.045 10.0076%
2.55467 5.0000%- alkkohooli
Kuullostaa aika mahdottomalta, sillä alkoholin palaessa se palaa täysin eikä mitään 75 prosentin jäämiä ruokiin jää. Jenkit taas ovat tutkineet sitä itseään eli itseään.Kun fuudia hauduttaa riittävän kauan niin mitään alkoholi-jäämiä ei siitä löydy sanoivat jenkit sitten mitä tahansa.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 1212352
Teemu Keskisarja (ps) loisti- ja hurmasi MTV:n tentissä.
https://www.mtvuutiset.fi/artikkeli/kommentti-keskisarja-sekoitti-pakan-suomiareenan-puheenjohtajatentissa/9180380 Kuten4292193Sinun ja kaipaamasi törmääminen
Missä sinä haluaisit sen satunnaisen kohtaamisen mieluiten tapahtuvan?981190Ammuskelua Eliaksenkadulla
Mikä homma? Hirven metsästykseen vielä lähemäs 3kk. Oliko lie puuman metsästystä..?141003- 45839
Kamalaa! Ketä tappoi vanhempansa Huittisissa? Ketkä tapettiin?
Kamalaa! Ketä tappoi vanhempansa Huittisissa? Ketkä tapettiin? Shokki!16827Olen pahoillani jos kärsit.
Mutta meidän välejä ei voi korjata. Rakastin sua tiedoksi. Älä tee itelles mitään vaan hae apua.34800Ymmärrätköhän nainen
Etten halua että ottaisit sitä suuhusi. Minusta se on ällöttävää, vaikka kivalta se kai tuntuisi, mutta vain minusta. Mi109796Martina on käynyt puhumassa viisauksia
Iltalehden artikkelissa Martinan viisaudet.228727Sinkkujen lapset ja kesäloman pituus
Tuli mieleeni kysyä oletteko huolissanne lasten ja nuorten tulevaisuudesta, tai siitä mitä he nyt joutuvat kokemaan yhte167727