Kuinka moni siis suosii yöpizzerioita etenkin baari-iltojen jälkeen, ja millaisina paikkoina olette ne kokeneet? Itse en juurikaan käy yöpizzerioissa baari-iltojen jälkeen, koska koen ne melko ahdistaviksi paikoiksi, etenkin silloin aamuyöstä. Kun pizzeriaan menee, niin jono on ovella vastassa, ja koko pizzeria muutenkin tupaten täynnä laskuhumalaista porukkaa, pääasiassa nuorisoa. Ulkona jo pyörii kännisiä ihmisiä, joista yksi usein yrittää viimeisin voimin ronkkimalla syödä pizzaansa jo pizzerian ulkopuolella. Koko prosessi, eli että pääsee tilaamaan ja saa pizzan, niin kestää ikuisuuden ja siinä ajassa ehtii enemmän kuin kyllästyä ympärillä olevaan humalaisten älämölöön. Jonossa etuillaan, ja riitaa syntyy helposti, niin jonossa kuin muutenkin siellä. Työhönsä väsyneen oloinen, todennäköisesti sivutyötä tekevä nuori opiskelijamuija yrittää naama mutrulla ottaa tilauksia vastaan, ja huudella valmiiden pizzojen numeroita, ja pitää myös etuilijoita ruodussa. Monenlaista tyyppiä näkee siellä. On monennäköistä pissistä ja rehentelijäjannua, ja monet tosiaankin hyvin kovaäänisiä ja ärtyisiäkin laskuhumalan vuoksi.
Näin siis olen kokenut yöpizzeriat ahdistaviksi paikoiksi etenkin viikonloppuna aamuyöstä, ja sen vuoksi en niitä erityisemmin suosi. Millaisiksi muut ovat kokeneet tunnelman yöpizzerioissa?
Käyttekö yöpizzerioissa?
3
254
Vastaukset
- positiivista vain
myöhäiset baari-illat ovat minulla jo harvinaisempia. reilu nelikymppisenä tuli vielä käytyä hiukopalaa stadin pizzapaikoista. minusta tunnelma oli yleensä rauhallinen. nuokkuvia pizzansyöjiä laskuhumalan seesteisessä vaiheessa.
- 17+13
kuvailusi osuu aika hyvin kohdalle, ainoastaan sivutyökseen pizzoja paistaviin opiskelijamuijiin en ole törmännyt, yleensä niissä on maahanmuuttajamiehet töissä.
koitan myös nykyään vältellä näitä paikkoja.- en mene pikkutunneilla
Kyllä, juuri noin se menee. :/ Kuten edellä, en ole tiskin takana nähnyt kuin tummempia miehiä, ainoana poikkeuksena Kotipizza.
Eväkset kannattaa hakea ennen valomerkkiä, ja sellasesta pizzeriasta mikä ei ole ihan lähimpänä jotain suositumpaa juottolaa. Edellisestä aamuöisestä pizzanhakureissusta on jo pari vuotta. Lättyjen lisäks saldo oli pari päänaukomista, yks puhelinnumero, yks onneton iskuyritys, lukuisia etuiluyrityksiä, ja yleinen ärsyttävä juopuneitten jollotuskonsertti. Kotimatkalla osuma autosta heitetystä tölkistä. Kotona huomasin että pizzassa oli salamin tilalla jauhelihaa, kiireessä tulee paistajalle mokia. Öitä varten kannattaa ennemmin pitää mikrotusta vaille valmista ruokaa omassa jääkaapissa.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 1721157
Anteeksipyynnöstä
Uskotko anteeksipyynnön voimaan? Mikä tekee anteeksipyynnöstä vaikeaa? Onko se mielestäsi joskus turhaa, joko pyytäjän132867- 84803
- 51738
Voisin jopa maksaa että saisin nähdä sut mies
Miten helvetissä joku voi olla tollanen kotihiiri. Edes mä en ole noin paha ku sä! Miten sua voi ikinä edes nähdä ?39574Olisitko oikeasti valmis rikkomaan
Perheesi? En haluaisi sitä, mutta ne on teidän välisiä asioita. Voin olla sinulle vain kaverikin… ei paineita. Minä kesk55549Stubb munasi - Suomessa kuuluu liputtaa Suomen lipulla
Presidentinlinnan ja Mäntyniemen salkoihin nostettiin sateenkaariliput lauantaina. Suurin osa kansasta ei varmasti pidä296538- 50504
Martinan tarve valehdella.
Miksiköhän Martina valehtelee niin paljon,onko hän tietoinen siitä että valheistaan jää useimmiten kiinni? Esimerkkinä t217503Pakkomielle
Tahdon pyytää anteeksi, että olen kaivannut sinua kaikki nämä vuodet ja olet ollut minulle pakkomielle. Nyt on aika pääs45492