Suomi24:n häiriköt

PoliisiOnYstävä

Olen jo useampaan otteeseen tavannut eri keskusteluaiheissa aivan ilmiömäisiä häirikköjä, jotka kirjoittavat, että aloituksesta ja viesteistä on jätetty poliisille ilmoitus.

Esimerkiksi tässä ketjussa: "nukkumiseni on riidanaihe"
http://keskustelu.suomi24.fi/node/11415065#comment-62971877

"""Tiedoksi, että aloituksesta on jätetty poliisille ilmoitus. Nauttikaapa vaikka minkälaisesta "läheisyydestä" - mitä lienetttekin-, mutta ei kiitos huijausviesteillä Suomi24:n etusivulta kaltaisilleni sivullisille netin käytäjille! Rasismi on myös kiellettetyä ja seksuaalisen sisällön pakkotyrkyttäminen palstoilla, joiden aihe ei ole seksi. Tai sosiaaliset mediat, eivät nekään liity tai kuulu Suomi24:n. """


Ketjussa ei ole mitään sääntöjen vastaista. Ei mitään rasismia, ei huijausviestejä, ei mitään pakkotyrkyttämistä.

En todellakaan ymmärrä ihmisiä, jotka tekevät tätä. Läpeensä ilkeitä häirikköjä.

Ylläpito, voisiko ko. ip-osoitteen laittaa vaikkapa jäähylle? Ja ylipäätään puuttua tähän. Tämä menee jo aivan älyttömäksi.

Syyttömät kärsivät, kun häiriköt uhkaavat poliiseilla. He säikähtävät pahasti, kun eivät ymmärtääkseen ole edes tehnyt rikosta. Menettävät yöunensa ja tulevat rauhattomiksi.

Tämmöinen turhista jutuista poliiseille ilmoittelu ei voi jatkua.

9

172

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Kuulostaa aika

      paranoidiselta... :|

      • Pahin häirikkö

        on kyllä abortti-palstalla. Vuoskaudet saanut rähjätä ja sylkeä toisten päälle.
        Enkä tarkoita olevani itse kiihkoileva abortinpuolustaja, mutta tyypin kielenkäyttö ei ole edes ala-arvoista, edes uhmaikäinen lapsi ei mellasta niin, ja tahti kiihtyy, kielenkäyttö rumenee ja nokkelasti saa poistatelluksi täysin asiallisia viestejä, omiensa pysyessä paikoillaan. Ja jos eivät pysy, ne massapostitellaan vaikka 100 kertaa päivässä uudestaan. En ihmettele, että palstan luotsi väsyi ja heitti hanskat tiskiin...


    • Tää hullu

      Tää hullu kirjoittelee S24

      • Kuka hullu

        ?


    • Jos ikävien asioiden lukeminen on ikävää, niin miksi niitä pitää lukea. Lähes jokaiseen ketjuun tulee jotain roskaa, ei sitä kannatta niin henkilökohtaisesti ottaa.

      Jos keskustelee ja esittää mielipiteitä asiasta, joka selkeästi jakaa mielipiteitä jo ihan tunteiden tasollakin, voi olla varma, että ketjuun alkaa tulla myös useampien mielestä asiattomuuksia. Keskustelu ei täällä vaadi muuta kuin pääsyn internetyhteyden päähän ja se ei nykyään ole kummoinenkaan edellytys.

      Avoimessa ja aidosti suvaitsevaisessa yhteisössä myös epämiellyttävät mielipiteet tulee sallia jopa epämiellyttävällä tavalla esitettyinä. Hulluillakin tulisi olla sananvapaus. Tällaisten foorumien parasta antia on juuri se, ettei keskustelijat taikka keskustelun avaaja voi rajoittaa osallistujia. Tietysti selkeä haitanteko, jolla pyritään lakkauttamaan koko keskustelu, on jokseenkin tuomittavaa. Spämmääminen tulisi voida estää jo automaattisesti. Sensuuri puolestaan on tuomittavaa vaikka lait suomessa käytännöllisesti edellyttävät sitä.

      Nyky-yhteiskunnassa on havahduttu tiedon, mieltymyksien, uskomusten ja mielipiteiden vapaan esittämisen vaarallisuuteen. Kautta aikojen juuri mikään ei ole ollut niin kontrolloitua ja pelättyä kuin ajatusten julkituominen. Suomessakin istutaan vielä 2000-luvulla oikeutta ylintä oikeusastetta myöten jonkun esittämistä mielipiteistä.

      Ymmärrän kyllä, että eräillä yksilöillä istuu tiukassa tarve yhdenmukaiseen elinympäristöön ilman riitautettuja mielipiteitä. Me loput nautimme kuitenkin historiallisesta mahdollisuudesta esittää taiteellisesti toivottoman huonoja, yhteiskuntarauhan kannalta epäilyttäviä, moraalisesti julkaisukelvottomia ja poliittisesti populistisiakin mielipiteitä, ajatuksia, uskomuksia ja tietoja.

      • Puoliviileät

        Hieraisin silmiäni - olenko tosiaan S24 sivustolla, tämä rytmimunien kirjoitushan on täyttä asiaa.


      • Vivi Rahje
        Puoliviileät kirjoitti:

        Hieraisin silmiäni - olenko tosiaan S24 sivustolla, tämä rytmimunien kirjoitushan on täyttä asiaa.

        Ihmiskunnan suurimpia haaveita on aina ollut löytää älyllistä elämää suomi24:stä. Aina on kuviteltu, että suomi24:ssä on ihmisenkaltaisia olioita, jotka kommunikoivat toisilleen jollakin merkkijärjestelmällä.


      • henrik ijls72
        Vivi Rahje kirjoitti:

        Ihmiskunnan suurimpia haaveita on aina ollut löytää älyllistä elämää suomi24:stä. Aina on kuviteltu, että suomi24:ssä on ihmisenkaltaisia olioita, jotka kommunikoivat toisilleen jollakin merkkijärjestelmällä.

        vastustaa aborttia anna löapsi muualle.


    • "Tämmöinen turhista jutuista poliiseille ilmoittelu ei voi jatkua. "

      EI OO TOTTA - uskis-puskis taas uskoo kaiken :))))))))

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mikä teidän jutussa on ongelmana?

      Missä meni pieleen?
      Ikävä
      138
      1289
    2. Kauhavan häiriköijistä

      Juttua Iltalehdessä. Pakko sanoa että noi nuoret on kyllä ihan pimeitä. Putkin peltoja jupksevat kiusaamaan kun ei tietä
      Kauhava
      35
      820
    3. Tehdäänkö tänään toiveista totta?

      Poikkea tänä illasta siinä lähellä ja annetaan silmien puhua ja sen jälkeen puhu sinä lopulta mitä ajattelet..
      Ikävä
      46
      587
    4. Auto ajoi päälle?

      Ja pakeni luin iltapäivälehdestä. ! Ken on kuski joka tuollee teki
      Kuusankoski
      14
      580
    5. Haluan sinut, kuuletko minua.

      Haluan sinut. Toivon, että voisimme olla yhdessä. Mietin pystynkö täyttämään toiveesi, olemaan arvoisesi. Voisitko saad
      Ikävä
      27
      576
    6. Miksi Lapset kiusaa yöllä

      Miksi Lapset kiusaa yöllä ihmisiä? Miksi vanhemmat antaa tämän tapahtua? Eikö ne huomaa ettei lapset ole kotona vai eivä
      Kauhava
      26
      538
    7. Ajatteletko ollenkaan minua

      Naiselle, jonka kanssa vahva tunne yhteydestä. Jota kipeästi kaipaan, mutta jota ei juuri näe. Onko siitä jo kolme vuott
      Ikävä
      30
      526
    8. Hän on tosi

      hyvännäköinen. Ei edes ryppyi oo. :D
      Ikävä
      24
      511
    9. Viimeinen lankafest

      Käykää viimeisessä lanka festissä. Ensivuonna sitä ei enää ole. Rahat on loppu. Harmi .
      Puolanka
      16
      482
    10. Sama ransetti taas!

      Keikkui tällä kertaa Honkavaaran tien varressa muutaman sadan metrin päässä Louhenkoskelta.. Otin rekisterin ylös ja ver
      Hyrynsalmi
      15
      472
    Aihe