vegaani mutten eläinten oikeuksien puolesta

7+5

Hei, tämä ketju varmaan suututtaa monet teistä, mutta olen ollut nyt vegaani muutaman vuoden. Ongelma tässä on se, etten ole eläinten oikeuksien vuoksi vege vaan täysin itsekkäistä, terveydellisistä syistä. Lisäksi ympäristön, mutta lasken sen myös terveydelliseksi syyksi.

Ymmärrän Animalian ja eläinten oikeuksien puolustajien kannan täysin, mutten itse vain kykene juuri tuntemaan minkäänlaista empatiaa eläinkuntaa kohtaan. Tämän ääneen sanominen vegaanipiireissä saa monet vetämään useamman herneen aivoihin asti, ja ihmettelen miksi? En näe että kaikkien vegaanien tulee olla samaa massaa ja että heillä tulee olla täsmälleen samat aatteet ja ajatusmaailma.

Olen vegaani, koska siitä tulee minulle hyvä olo, olen terve, en tarvitse eläinkunnan tuotteita ja se on ympäristöteko. Kierrätän jätteeni, välttelen muovia ja muuta. Miksei se riitä? En minä voi pakottaa itseäni tuntemaan empatiaa jotain sardiineja kohtaan vaikken niitä syökään.

Lasken ihmiset myös eläinkunnan jäseniksi, ja sama empatian puute koskee myös ihmiskuntaa. Ehkä olen vain jonkin sortin psykopaatti.

3

182

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • vai niin

      En mä ainakaan osaa liiemmin provosoitua tuosta. Eihän sillä mulle (tai niille eläimille) ole käytännössä mitään väliä, MIKSI joku muu tarkalleen ottaen on vegaani. Empatiakyvyttömyydessäsi olet ihan samoilla linjoilla kenen tahansa lihansyöjän kanssa, enkä mä niidenkään välinpitämättömyydestä jaksa joka päivä erikseen suuttua.

      Kieltämättä mielenkiintoista, että lasket ympäristösyytkin "vain" terveydellisiksi syiksi. Ympäristölläkin on siis sulle ainoastaan välinearvoa, ja sekin saisi (ilmeisesti) sun puolesta tuhoutua, jos sen olemassaolosta ei olisi sulle itsellesi suoraa hyötyä.

    • 20+16

      Mielestäni olisi outoa alkaa syyllistää sinua empatiakyvyttömyydestä ja postailla sinulle naudannylkemisvideoita tai alkaa muulla tavalla "käännyttää" sinua, kun olet kuitenkin ympäristötietoinen vegaani.

      Ihmisillä on monia syitä alkaa vegaaniksi, ja muiden syyt voivat olla erilaisia kuin toisilla. Tunnen esimerkiksi vegaanipariskunnan, jonka mielestä kierrättäminen on turhaa.

      Edesautat valinnoillasi joka tapauksessa sitä arvomaailmaa, jota itse kannatan, joten sanon vain että mahtava homma : )

    • hbjhb

      Väliäkö tuolla.Eläimet hyötyy silti. Surullista kyllä ihmisen itsensä kannalta jos empatia puuttuu.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kalajoen hukkuneet pojat olivat tummaihoisia

      Jälleen kerran, hukkuneet tai heikon uimataidon vuoksi vaaraan joutuneet olivat muita kuin suomalaisia. Turha viisastell
      Maailman menoa
      334
      7242
    2. Kysymys muille miehille

      Onko teille varattu nainen ongelma? Mikään muu naisessa ei töki kun se että hän on varattu. Kamppailen houkutuksen kanss
      Ikävä
      71
      4428
    3. Sinä eräs, pyydän......

      AUTA mua ole kiltti. Ei mun takia vaan.... Miten saan sut kiinni?
      Ikävä
      208
      3185
    4. Kohta katson sun kuvaasi

      ja päästän ajatukseni liitämään. Jo kuvasi näkeminen rauhoittaa, ja pistää hyrräämään vähän muutakin. Ihanan kaunista sa
      Ikävä
      24
      3017
    5. Nimikirjaimet

      Kuka kaipaa ketä 🥰
      Ikävä
      74
      1962
    6. VOI TÄTÄ ILON

      JA ONNEN PÄIVÄÄ 😂
      Tuusniemi
      153
      1846
    7. Ahneus iski Fazeriin, suklaalevy kutistuu 180 grammaan

      Kun mikään ei riitä. Shrinkflaatio. Mitä isot (Marabou) edellä, sitä pienet (Fazer) perässä. Pienikin voi siis olla a
      Maailman menoa
      215
      1784
    8. Jos kaivattusi on perääntynyt lähestyessäsi

      jossain tilanteessa, ymmärrätkö miksi hän saattoi tehdä sen?
      Ikävä
      166
      1587
    9. Minkä asian haluaisit muuttaa kaivatussasi?

      Mikä kaivattusi luonteessa tai ulkonäössä ärsyttää sua?
      Ikävä
      120
      1548
    10. Mies, ajattelemmekohan toisiamme juuri nyt?

      Olet mielessäni, vanhempi mies
      Ikävä
      89
      1448
    Aihe