vegaani mutten eläinten oikeuksien puolesta

7+5

Hei, tämä ketju varmaan suututtaa monet teistä, mutta olen ollut nyt vegaani muutaman vuoden. Ongelma tässä on se, etten ole eläinten oikeuksien vuoksi vege vaan täysin itsekkäistä, terveydellisistä syistä. Lisäksi ympäristön, mutta lasken sen myös terveydelliseksi syyksi.

Ymmärrän Animalian ja eläinten oikeuksien puolustajien kannan täysin, mutten itse vain kykene juuri tuntemaan minkäänlaista empatiaa eläinkuntaa kohtaan. Tämän ääneen sanominen vegaanipiireissä saa monet vetämään useamman herneen aivoihin asti, ja ihmettelen miksi? En näe että kaikkien vegaanien tulee olla samaa massaa ja että heillä tulee olla täsmälleen samat aatteet ja ajatusmaailma.

Olen vegaani, koska siitä tulee minulle hyvä olo, olen terve, en tarvitse eläinkunnan tuotteita ja se on ympäristöteko. Kierrätän jätteeni, välttelen muovia ja muuta. Miksei se riitä? En minä voi pakottaa itseäni tuntemaan empatiaa jotain sardiineja kohtaan vaikken niitä syökään.

Lasken ihmiset myös eläinkunnan jäseniksi, ja sama empatian puute koskee myös ihmiskuntaa. Ehkä olen vain jonkin sortin psykopaatti.

3

226

    Vastaukset 3

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • vai niin

      En mä ainakaan osaa liiemmin provosoitua tuosta. Eihän sillä mulle (tai niille eläimille) ole käytännössä mitään väliä, MIKSI joku muu tarkalleen ottaen on vegaani. Empatiakyvyttömyydessäsi olet ihan samoilla linjoilla kenen tahansa lihansyöjän kanssa, enkä mä niidenkään välinpitämättömyydestä jaksa joka päivä erikseen suuttua.

      Kieltämättä mielenkiintoista, että lasket ympäristösyytkin "vain" terveydellisiksi syiksi. Ympäristölläkin on siis sulle ainoastaan välinearvoa, ja sekin saisi (ilmeisesti) sun puolesta tuhoutua, jos sen olemassaolosta ei olisi sulle itsellesi suoraa hyötyä.

    • 20+16

      Mielestäni olisi outoa alkaa syyllistää sinua empatiakyvyttömyydestä ja postailla sinulle naudannylkemisvideoita tai alkaa muulla tavalla "käännyttää" sinua, kun olet kuitenkin ympäristötietoinen vegaani.

      Ihmisillä on monia syitä alkaa vegaaniksi, ja muiden syyt voivat olla erilaisia kuin toisilla. Tunnen esimerkiksi vegaanipariskunnan, jonka mielestä kierrättäminen on turhaa.

      Edesautat valinnoillasi joka tapauksessa sitä arvomaailmaa, jota itse kannatan, joten sanon vain että mahtava homma : )

    • hbjhb

      Väliäkö tuolla.Eläimet hyötyy silti. Surullista kyllä ihmisen itsensä kannalta jos empatia puuttuu.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mitä on mietteissäsi

      Tänään?
      Ikävä
      73
      873
    2. En olis uskonu

      et kuulut tollaseen porukkaan
      Ikävä
      113
      789
    3. Meiltä löytyy kyllä älliä

      Vai mitä oot mieltä...
      Ikävä
      140
      725
    4. Mikä on hulluinta?

      Mitä ikäväsi kohde on tehnyt?
      Ikävä
      37
      722
    5. Et taida olla ihan varma

      Päätöksestäsi?
      Ikävä
      70
      637
    6. En haluaisi sanoa tätä

      Mutta olet sokea sille, mitä sinulla jo on! Jos minä olisin sinä, pyrkisin tekemään kaikkeni kohentaakseni nykyistä pari
      Ikävä
      40
      619
    7. Koska Sofia kertoo totuuden, että ovat eroneet miljonääri miehen kanssa?

      Eikö olisi hänelle itselleen helpotus, kun voisi kertoa totuuden. Miksi salata asiaa ja pitkittää sitä harmaan tulevaisu
      Kotimaiset julkkisjuorut
      162
      516
    8. Miltä tuntuu

      olla erossa kaivatustasi?
      Ikävä
      28
      508
    9. Vasemmiston aloite

      Pyhäjärvellä, ihan hyvä aloite. Toteutus ja puhdistus pitäisi alkaa ihan omasta pesästä. Näkeehän tuon sokeakin mitä ja
      Pyhäjärvi
      58
      503
    10. Muistelen lämmöllä

      Se oli vaikein päätös, jonka olen joutunut tekemään. En pidä valehtelusta, mutta näin sait päätöksen asioille. Rakasti
      Ikävä
      47
      490
    11. Onko suhtautuminen kaivattusi

      Fyysiseen vetovoimaan muuttunut? Jos, mihin suuntaan? Tunnetko enemmän vai vähemmän vetoa häneen fyysisesti kuin silloin
      Ikävä
      35
      484
    12. Ajattelitko ikinä pyytää anteeksi?

      Tiedät kyllä mistä.
      Ikävä
      63
      465
    13. Tunnistan mun rakkaan

      Kirjoituksen heti kun se on täällä. Mä vaan tiedän sen ja tunnen 🤗
      Ikävä
      69
      455
    14. Miksi vihainen

      Miksi olet vihainen mulle?
      Ikävä
      41
      432
    15. Maajussille morsian: Farmiviikon voittajat ja häviäjät - Itkua ja pettymystä ei salattu

      Maajussille morsian -suosikkisarjassa farmiviikolla selviää, onko ilmassa "sitä jotakin". Rakkauden etsintä on täynnä i
      Maajussille morsian
      0
      432
    16. Näyttää siltä ettet edes sinä.

      Kukaan ei uskalla kohdata aitoa ja syvää sielun rakkautta. Hyvin harvat vain. Ihmisten on turha tavoitella sitä oikeaa
      Ikävä
      30
      424
    17. Tyrkytät ittees liian

      tasokkaille :)
      Ikävä
      45
      423
    18. Miten oletkin noin

      osaamaton kaikin tavoin :)
      Ikävä
      35
      418
    19. Hei, alettaisko oleen yhdessä?

      Miltä tuntuisi jos joku ihminen josta tykkäät sanoisi haluavansa yhteen asumaan? Ajattelisitko menettäväsi vapauden, pys
      Sinkut
      74
      416
    20. Jos olen aiheuttanut pahaa, pyydän anteeksi

      Jos olen omalla kirjoittelullani aiheuttanut täällä jollekin pahaa mieltä tai sotkenut asioita, niin pyydän sitä anteeks
      Ikävä
      59
      405
    Aihe