Demokratian olemuksesta

komment.

Mitä on demokratia. Onko se utopiaa.Eikä demoktaria ole vahvemman oikeutta sanella voimallaan mikä on hyväksi.

7

289

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • "Mitä on demokratia."

      Demokratia on hajautettua päätöksentekoa. Siis se on keskitetyn päätöksenteon vastakohta.

      "Onko se utopiaa."

      Jos diktatuuri on dystopiaa, niin demokratia on utopiaa.

      Keskitetty päätöksenteko on tavallaan resurssien tuhlaamista, koska siinä ainakin jotkut asiat päätetään rajoitetuin resurssein. Siksi aina välillä tarvitaan demokratiaa.

      "Eikä demoktaria ole vahvemman oikeutta sanella voimallaan mikä on hyväksi."

      Mitä tarkoitat vahvalla? Ihmisillä on erilaiset kyvyt osallistua päätöksentekoon. Miten esim. puhumaan ja kirjoittamaan kykenemätön ihminen voisi tehdä lakiehdotuksia. Sellainen ihminen aiheuttaisi sen, että asiat jäisivät päättämättä.

      Tai sitten tätä henkilöä käytettäisiin välineenä toisen päätöksen teossa, mutta se ei ole demokratiaa.

      Siksi on suljettava jotkut ihmiset päätöksenteon ulkopuolelle. Jos siihen on hyvä peruste.

    • komment.

      Tarkoitan . Mitä on demokratia maailmanlaajuisesti? Kuinka me länsimaiset voidaan määritellä mikä on demokratiaa.

      • knw (ei kirj)

        Mikä ongelma tässä on? Tietysti katsomme maailmaa oman kielemme läpi, mutta muuten mielestäni vastaukseni oli mahdollisimman universaali. Voit kysyä tätä kiinalaiselta foorumilta tai sitten vaikka teleskoopilla avaruudesta. Jos sinulla on sellainen.


    • komment.

      Jassoo. Vladimir Lenin on sanonut (ainoa esimerkki missä olen leninin kanssa samaa mieltä) demokratiasta näin.
      Demokratia tulee kiväärin piipusta. Miten osuvasti.
      Kuvitellaanpas että jossain islamistisessa maassa vallitsee heikäläisten mittapuun mukaan enemmistön demokratia. Sitä se on.
      Sitten me menemme sinne kivääreiden kanssa ja sanomme mikä meidän mielestämme on demokratiaa. Eikös molemmat esimerkit olekkin oikeita?
      Riippuu siitä kuka määrittelee demokratian.
      Ainoastaan monipuolue järjestelmän puute voi osoittaa demokratiavajeen.

      • knw (ei kirj)

        "Ainoastaan monipuolue järjestelmän puute voi osoittaa demokratiavajeen."

        No eikö tuokin ole länsimainen määrittely? Olen kyllä pitkälti samaa mieltä.


    • Onko se demokratiaa

      >> Mitä on demokratia. Onko se utopiaa.Eikä demoktaria ole vahvemman oikeutta sanella voimallaan mikä on hyväksi. >>

      http://fi.wikipedia.org/wiki/Demokratia: "Demokratian perusajatuksena on, että hallintovalta nousee kansasta ja toteuttaa kansan tahtoa."

      Suomessa demokratia toimii teoriassa näennäisen hyvin. Käytännössä kuitenkin raha on valtaa. Ne todelliset ja merkittävät päätökset tehdään rahan voimalla. Tuskin kukaan tavallinen pieni- tai keskituloinen duunari, eläkeläinen tai muu vastaavassa tai huonommassa asemassa oleva peruskansalainen tuntee, että yhteiskunnassa toteutuu heidän tahto tai isot päätökset palvelisivat juuri heidän tarpeita. En oikeastaan edes usko, että demokratia voisi toimia edes välttävästi kovin pitkiä jaksoja omalla painollaan, eikä edes kohtuullisessa ohjauksessa. Rahalla ja sitä kautta vallalla on ominaisuus kertyä joillekin joka ajaa systeemiä kohti harvainvaltaa. Mylly pyörii ja historia toistaa itseään.

    • Democrazy

      Demokratia on;

      Enemmistön diktatuuria.
      Typerin hallintomuoto, kaikkia muita lukuunottamatta.
      Hallinto, jota kukaan ei vihaa tarpeeksi ampuakseen sen.

      Siinäpä nuo tärkeimmät kohdat.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Päivi Räsänen vs. Abbas Bahmanpour

      (Bahmanpour on imaami Helsingissä) Syyttäjä siis jahtaa edelleen Räsästä tämän H-puheista, joissa hän on ilmeisesti vaa
      Maailman menoa
      124
      5171
    2. Demokratian uhka: Perussuomalaiset ja polarisoiva "me ja muut" -ajattelu

      Laurence Rees varoittaa, kuinka demokratian heikkeneminen ja autoritaaristen liikkeiden nousu voidaan liittää "me ja muu
      Maailman menoa
      181
      4915
    3. "Rauhanomainen" miekkari hesassa: "Eläköön aseellinen vastarinta" - lakana

      Kyseessä on Suomen Palestiinalaisten yhdistyksen viime perjantaina järjestämä ”Hiljainen kynttiläkulkue Palestiinalaiste
      Maailman menoa
      69
      3359
    4. Palkansaajan oikeus nauttia työuransa hedelmistä

      Työeläkejärjestelmä on verrattavissa pyramidihuijaukseen, jossa alemmat tasot, eli nykyiset palkansaajat, toimivat maksa
      Maailman menoa
      107
      2956
    5. Monella äärivasemmistolaisella C-paperit armeijasta

      Kuinka kävisi sodan tullen noille? Puolustusvoimat huomauttaa, että C-luokituksen saaneiden sijoittumisesta sodan aikan
      Maailman menoa
      24
      2272
    6. Onko rajojen kiinnipitäminen ihmisoikeuksien vastaista?

      Maahanmuutosta puhutaan usein niin kuin kyse olisi vain numeroista ja rajoista. Kyse on kumminkin ihmisistä, jotka halua
      Maahanmuutto
      236
      1712
    7. Muistatko vielä minä vuonna tavattiin ekan kerran?

      Sun katse sulatti mut...
      Ikävä
      99
      1259
    8. Toivottavasti odotat minua

      Koitan järjestellä asiani niin, että voin olla kanssasi. On valtava ikävä sinua.
      Ikävä
      77
      1251
    9. Huomenta naiselle

      Toivottavasti tiedät, etten ole koskaan tuntenut ketään kohtaan näin voimakkaasti. Olen tietenkin meistä epävarma silti.
      Ikävä
      74
      960
    10. Hurraa! Oon vihdoin vapaa J:stä

      Poistin numerosi, poistin chattimme. En halua sua enää enkä odota sulta mitään.
      Ikävä
      96
      907
    Aihe