Oletko huomannut eroa?

Mintunkasvattaja

Maistuiko luomutuote erityisen hyvälle, onko ollut selkeitä terveysvaikutuksia? Itse vastaan, jotta selvät erot olen huomannut porkkanalla, kananmunilla ja maidolla.

Luomuporkkana oli makea ja mehukas, muna maistui taivaallisen hyvältä ja keltuainen oli keltainen ja luomumaidosta ei mene maha sekaisin. Mites itsellä, mitä havaintoja? Asiallista keskustelua jos saanen pyytää.

7

264

    Vastaukset 7

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • ei ihmejuttuja

      Riippuu tuotteesta. Luomu nyt ei ole sen terveellisempää, kuin kotimaiset tavallisetkaan tuotteet. Uskolla on ihmeellinen voima. Ne jotka ovat luomuun hurahtaneita, uskovat sen aina maistuvan paremmalta, vaikka näin ei ole.
      Luomuun kun pätevät samat lainalaisuudet, kuin tavalliseenkin ´tuotteesen.
      Löytyy hyvän ja pahan makuista lluomua, siinä kuin tavallisistakin tuotteista löytyy eroja.

    • Mintun....

      Testaa itse. Keitä jotain bulkkituotemunia ja luomumunia, niin näet eron. Makukin on noissa tehotuotetuissa kuin vettä tai ei oikeastaan maistu millekään. Tietty, jos makuaisti ei pelaa kunnolla, ei eroa huomaakaan.

    • riippuu verrokeista

      On kuule tullut testailtua aika lailla. Luomu ei ole mikään maun tae. Sitä on luomua laidasta laitaan, ei kaikki luomu samalta maistu. Olen maistanut niin rupisia luomupottuja, että pahaa teki. Myös luomumunissa on ollut täysin mauttomia ja keltuaisetkin ihan hailakoita.
      Sinä taidat olla yhden asian ihminen, sellainen luomuun höyrähtänyt. Se luomun terveellisyys on ihan tutkimuksin todettu aivan hömpäksi. Yhtä terveellistä on tavallinen kotimainen tuote.

    • Mintun....

      No jos pidän kolmea luomutuotetta parempana kuin tavalliseen tapaan tuotettuja, niin siinäkö ylittyy höyrähtäneen raja? Terveysvaikutuksistakaan en muuta maininnut, kuin että maha sietää luomumaitoa paremmin kuin tavismaitoa. Luomuperunoihin en koskis pitkällä tikullakaan ja monet luomusalaatit näyttää ihan kituliailta. Oliskos se asenneongelma nyt sittekin jollain muulla kun minulla?

    • huijausta

      Penn & Teller käsitteli luomun parempaa makua luomulle omistetussa erikoisjaksossa:

      https://www.youtube.com/watch?v=5amLAMRQk5I

      Kun ihmiset "sokkomaistoivat" luomua ja tavanomaista, luomu oli tietenkin parempaa, vaikka molemmat oli tismalleen samaa tavanomaista.

      Kaikissa muissakin makutesteissä luomu on parempaa, jos ihmiset tietävät syövänsä luomua.

      Oikeissa sokkotesteissä luomu on jostain syystä maistamaton, eli sitä ei mausta erota.

      Savon Sanomien sokkotestissä luomumunat olivat kaksi viimeistä makutestissä.

      Hesarin jouluisia laatikoita maistellessa käsintehdyt kalliit luomulaatikot hävisivät sokkotestissä jopa Saarioisten halpislaatikoille, joten luomu ei maistunut, vaikka hintaa oli viisi kertaa enemmän.

      Viinitesteissä luomut pitävät perää ja senpä takia luomuja nykyään maistellaan erikseen, jotta ei luomuihmisille tule paha mieli, eikä niitä enää uskalleta ottaa vertailuun tavanomaisten viinien kanssa.

      Listaa voisi jatkaa loputtomiin, mutta viesti on sama. Luomulla on kätevää saada hintaa lisää moninkertaisesti ja ihmiset luulevat sen olevan paremman makuista kuin näkevät luomumerkin.

      • kaikkeesitäon

        Luomun tarkoitus ei olekaan "maistua" paremmalta kuin tavallisen tuotannon vaan olla tae luonnonmukaisesti tuotetusta ruoasta, joka myös toivottavasti on tuotettu eettisemmin. Ja joka tapauksessa - mitä vähemmän kemikaaleja luontoon syydetään, sen parempi.

        Makutestit ovat turhia, koska ihmiset ovat "kasvaneet" tiettyihin makuihin ja kaikki niistä poikkeamat koetaan "huonomman" makuisiksi - oli kyse sitten luomusta tai ei.

        Makuun vaikuttavat enemmänkin esim. kasvisten yhteydessä lajike ja kasvuolosuhteet kuin miten ne ovat lannoitettu.

        Luomua tärkeämpänä pidänkin lähituotanto-käsitettä, sillä välillä näkee kaupoissa kuivahtaneita luomutuotteita, joita on rahdattu toiselta puolen maapalloa marketin hyllylle. Tämä taas ei missään nimessä ole järkevää eikä mitenkään "kestävän" kehityksen kannalta mielekästä - mieluummin sitten ostaa lähellä tehotuotetun tuotteen.

        Viineissä ns. asiantuntijat ovatkin tainneet jäädä glykoleiden (pakkasnesteet, joita käytettiin vinkun kirkastamiseen) ja rikkiyhdisteiden (käytetään käymisen lopettamiseen) koukkuun eivätkä enää tunnista luonnollista rypälemehua.


    • Tämän totesin

      Kun vertaa häkkikanalan ja luomukanalan olosuhteita, siinäkin on jo tarpeeksi syytä ostaa luomua. Plussana tulee makupointti, häkkikanalan tuotos maistuu paperille. Makuero on niin selkeä, että kumma jos ei sitä huomaa..

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Takaisin ylös

    Luetuimmat keskustelut

    1. Orpo pelästyi, kun asiat tulivat ilmi ? Hallitus ei enää tuekaan Garden hanketta

      Pääministerinä Orpo on vastuussa hallituksensa päätöksenteosta. Hallitus päätti avokätisestä tuesta hankkeelle, joka ei
      Kansallinen Kokoomus
      408
      1757
    2. Ei käy sääliksi sitä miestä

      Sitä saa mitä tilaa.
      Ikävä
      145
      1141
    3. Mitähän ajattelet

      Nykyään minusta tai meistä tai tapahtuneista?
      Ikävä
      67
      1083
    4. Olet kuin minä

      Jännä huomata tämä kerta toisensa jälkeen eikö ❤️
      Ikävä
      88
      1081
    5. Mitä kaivattusi

      pelkää? 👻
      Ikävä
      101
      1014
    6. Miksi naiset tuoksuvat vaihdevuosien tietyssä vaiheessa todella etäännyttäviltä

      Mietin tätä, onko luojalla ollut jokin tarkoitus näin voimakkaan lemun aikaan tekemiselle. Monet ajattelevat miten joku
      Sinkut
      143
      847
    7. Hankkikaa elämä

      Tiedetään että hän on mielenkiintoinen mutta rajansa kaikella.
      Ikävä
      94
      741
    8. Sinun silmiisi kun

      Katson niin ymmärrän sen. 👁️👁️👀
      Ikävä
      45
      701
    9. Voisitko mies auttaa..

      Ottaisit yhteyttä vielä kerran, jos haluat? 🤔 Jätäthän ilkeät kommentit pois.
      Ikävä
      50
      679
    10. En ehkä onnistu siinä

      Kovasti minä yritän näyttää kauniilta, vain sinua varten, mutta en taida onnistua siinä.
      Ikävä
      57
      654
    Aihe