Oletko huomannut eroa?

Mintunkasvattaja

Maistuiko luomutuote erityisen hyvälle, onko ollut selkeitä terveysvaikutuksia? Itse vastaan, jotta selvät erot olen huomannut porkkanalla, kananmunilla ja maidolla.

Luomuporkkana oli makea ja mehukas, muna maistui taivaallisen hyvältä ja keltuainen oli keltainen ja luomumaidosta ei mene maha sekaisin. Mites itsellä, mitä havaintoja? Asiallista keskustelua jos saanen pyytää.

7

161

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • ei ihmejuttuja

      Riippuu tuotteesta. Luomu nyt ei ole sen terveellisempää, kuin kotimaiset tavallisetkaan tuotteet. Uskolla on ihmeellinen voima. Ne jotka ovat luomuun hurahtaneita, uskovat sen aina maistuvan paremmalta, vaikka näin ei ole.
      Luomuun kun pätevät samat lainalaisuudet, kuin tavalliseenkin ´tuotteesen.
      Löytyy hyvän ja pahan makuista lluomua, siinä kuin tavallisistakin tuotteista löytyy eroja.

    • Mintun....

      Testaa itse. Keitä jotain bulkkituotemunia ja luomumunia, niin näet eron. Makukin on noissa tehotuotetuissa kuin vettä tai ei oikeastaan maistu millekään. Tietty, jos makuaisti ei pelaa kunnolla, ei eroa huomaakaan.

    • riippuu verrokeista

      On kuule tullut testailtua aika lailla. Luomu ei ole mikään maun tae. Sitä on luomua laidasta laitaan, ei kaikki luomu samalta maistu. Olen maistanut niin rupisia luomupottuja, että pahaa teki. Myös luomumunissa on ollut täysin mauttomia ja keltuaisetkin ihan hailakoita.
      Sinä taidat olla yhden asian ihminen, sellainen luomuun höyrähtänyt. Se luomun terveellisyys on ihan tutkimuksin todettu aivan hömpäksi. Yhtä terveellistä on tavallinen kotimainen tuote.

    • Mintun....

      No jos pidän kolmea luomutuotetta parempana kuin tavalliseen tapaan tuotettuja, niin siinäkö ylittyy höyrähtäneen raja? Terveysvaikutuksistakaan en muuta maininnut, kuin että maha sietää luomumaitoa paremmin kuin tavismaitoa. Luomuperunoihin en koskis pitkällä tikullakaan ja monet luomusalaatit näyttää ihan kituliailta. Oliskos se asenneongelma nyt sittekin jollain muulla kun minulla?

    • huijausta

      Penn & Teller käsitteli luomun parempaa makua luomulle omistetussa erikoisjaksossa:

      https://www.youtube.com/watch?v=5amLAMRQk5I

      Kun ihmiset "sokkomaistoivat" luomua ja tavanomaista, luomu oli tietenkin parempaa, vaikka molemmat oli tismalleen samaa tavanomaista.

      Kaikissa muissakin makutesteissä luomu on parempaa, jos ihmiset tietävät syövänsä luomua.

      Oikeissa sokkotesteissä luomu on jostain syystä maistamaton, eli sitä ei mausta erota.

      Savon Sanomien sokkotestissä luomumunat olivat kaksi viimeistä makutestissä.

      Hesarin jouluisia laatikoita maistellessa käsintehdyt kalliit luomulaatikot hävisivät sokkotestissä jopa Saarioisten halpislaatikoille, joten luomu ei maistunut, vaikka hintaa oli viisi kertaa enemmän.

      Viinitesteissä luomut pitävät perää ja senpä takia luomuja nykyään maistellaan erikseen, jotta ei luomuihmisille tule paha mieli, eikä niitä enää uskalleta ottaa vertailuun tavanomaisten viinien kanssa.

      Listaa voisi jatkaa loputtomiin, mutta viesti on sama. Luomulla on kätevää saada hintaa lisää moninkertaisesti ja ihmiset luulevat sen olevan paremman makuista kuin näkevät luomumerkin.

      • kaikkeesitäon

        Luomun tarkoitus ei olekaan "maistua" paremmalta kuin tavallisen tuotannon vaan olla tae luonnonmukaisesti tuotetusta ruoasta, joka myös toivottavasti on tuotettu eettisemmin. Ja joka tapauksessa - mitä vähemmän kemikaaleja luontoon syydetään, sen parempi.

        Makutestit ovat turhia, koska ihmiset ovat "kasvaneet" tiettyihin makuihin ja kaikki niistä poikkeamat koetaan "huonomman" makuisiksi - oli kyse sitten luomusta tai ei.

        Makuun vaikuttavat enemmänkin esim. kasvisten yhteydessä lajike ja kasvuolosuhteet kuin miten ne ovat lannoitettu.

        Luomua tärkeämpänä pidänkin lähituotanto-käsitettä, sillä välillä näkee kaupoissa kuivahtaneita luomutuotteita, joita on rahdattu toiselta puolen maapalloa marketin hyllylle. Tämä taas ei missään nimessä ole järkevää eikä mitenkään "kestävän" kehityksen kannalta mielekästä - mieluummin sitten ostaa lähellä tehotuotetun tuotteen.

        Viineissä ns. asiantuntijat ovatkin tainneet jäädä glykoleiden (pakkasnesteet, joita käytettiin vinkun kirkastamiseen) ja rikkiyhdisteiden (käytetään käymisen lopettamiseen) koukkuun eivätkä enää tunnista luonnollista rypälemehua.


    • Tämän totesin

      Kun vertaa häkkikanalan ja luomukanalan olosuhteita, siinäkin on jo tarpeeksi syytä ostaa luomua. Plussana tulee makupointti, häkkikanalan tuotos maistuu paperille. Makuero on niin selkeä, että kumma jos ei sitä huomaa..

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Marja sulkee liikkeen

      Nyt lähtee kylän ainoa kello ja kultaliike ja kenkäkauppa
      Oulainen
      20
      5044
    2. Oulaisten vaalit ovat hyvä alku, mutta lisää toimenpiteitä tarvitaan.

      Oulaisten vaalit ovat hyvä alku. Puolueväristä riippumatta hallituksen rikollisuutta torjuvat toimenpiteet tehoavat ja r
      Oulainen
      2
      2452
    3. Olen rakastunut sinuun mies edelleen

      Meidän yhteys on jossain ihan muualla kuin netissä, muistetaan se. Kaunista päivää sinulle 😍
      Ikävä
      136
      1280
    4. Pääsiäisen terveiset kaivatullesi

      kaivatullesi tähän alas 💕💕
      Ikävä
      100
      1247
    5. Sun ajatttelu tuo vaan julmuutta mut kukaan muu nainen ei voi korvaa sua

      Mut sun ajattelu saa mut itsetuhoseks ja uhmaan lakiakin😭😭💀 Se väärinymmärryksen määrä on käsittämätöntä. Helpottais
      Ikävä
      12
      1200
    6. Oletko loukannut

      Oletko loukannut tarkoituksella kaivattuasi?
      Ikävä
      93
      1084
    7. Kyläyhdistyksen tuho, kiitos sääntöukon

      Hyrynsalmen kyläyhdistyksen yleinen keskustelutilaisuus ja ylimääräinen kokous alkoi hyvin. Siellähän keskusteltiin oike
      Hyrynsalmi
      17
      883
    8. viekää miehet naiset kunnon treffeille

      Ja käyttäytykää hyvin. Niin tehdään vaikutus. Miehen kuuluu tarjota naiselle.
      Ikävä
      168
      835
    9. En vittujakaan enää välitä sinusta nainen

      Toivottavasti en näe sinua enää koskaan. Jos näen, niin en ole näkevinäni. Et merkitse minulle enää mitään.
      Ikävä
      61
      753
    10. Milloin se sitten

      On? Se oikea hetki kun kerrot sille naiselle mitä tunnet häntä kohtaan?
      Ikävä
      35
      722
    Aihe