On muuten hyvää, kunhan sen kuumentaa oikein. Mikroaaltouunissa ei pidä kuumentaa, vaan mieluiten uunissa tai grillissä, toimii myös pannulla/parilalla. Pintaa ei kannata polttaa.
Mustamakkara vakuumissa
9
7562
Vastaukset
- tamperelainen44
Mustamakkara siis myydään vakuumissa, ei lämmitetä.
- tapola fan klubi
Tein Jamien tapaan viime viikolla. Parin sentin pätkiksi ja teflonpannulla ilman rasvaa rapeat paistopinnat mustikseen. Sitten päälle juoksevaa hunajaa, valkoviinietikkaa valkosipulia , tällä glaseeraus.
Tämän kanssa kukkakaaligratiinia.
Voittaa euron hampurilaisen !
- simppelioparee
Pilasit siis hyvän ruoan viinietikallasi. Mikä tahansa etikka lämmitettynä tekee ruoasta vain tunkkaista. Kokeilin myös Jamien tapaa viinietikan, hunajan, chilin, inkiväärin jne... kera valmistettua thai-like kasvisruokaa riisillä ja pahaa oli.
Mustamakkara kuten myös ryynimakkara tulee valmistaa kuumalla pannulla, jolla vähän rasvaa. Ohuet viillot makkaran pintaan ja paistetaan kunnes kuori on ottanut väriä ja on rapea. Molemmat makkarat sopivat mainiosti myös grillaukseen (puilla sytytetty hiillos ilman sytytysnesteitä) - savun maku vain lisää maittavuutta.- makkaranpaisto
Tosimies ei kyrsään viiltoje tee. Tosimies paistaa mustan jorman pannulla runsaan voin kanssa ja kun kuori kuumetessaan halkeaa ja ryynit lentää päin näköä, tietää että kyrsä on kypsä.
- bläkkis
makkaranpaisto kirjoitti:
Tosimies ei kyrsään viiltoje tee. Tosimies paistaa mustan jorman pannulla runsaan voin kanssa ja kun kuori kuumetessaan halkeaa ja ryynit lentää päin näköä, tietää että kyrsä on kypsä.
Ei se mikään raakamakkara ole kaupassakaan, uunissa paistettu. Monesti on jopa hieman liikaakin.
- Mustamakkaraamikroon
Nii-in, Tapolan mustamakkara näkyy olevan "Paistettu uunissa 280 C lämmössä kolmeen kertaan". On tossa paketti vierellä...Että ei ole raakamakkara kun on jo kaupan tiskilläkin ollessa kolmeen kertaan valmistettu. Mutta just pitäis aprikoida voiko tota viedä töihin evääksi ja lämmittää mikrossa... No näköjään voi, mutta voi kuivua, eli pitänee lämmittää ykkösteholla puoli tuntia...
- kjsdfgvoihb
Ostinpa lähikaupasta styroxlämmintä Savupoikien Chilimustaamakkaraa. Ihan ok, mutta ei jälkipoltetta lukuun ottamatta muuten mitenkään poikkea normimustasta, IMO.
Ostan kyllä toistekin.- Anonyymi
Ripuloin ryynimakkara kakka pökäleen. Imaisin sen vakuumiin. Hyvin varmaan säilyy. Tarkoitus saada kuivalihaa siitä. Terveisin tohtori Daeggin ja daegolax rectum medical systems.
- Anonyymi
Jos Tamperelainen ostaa mustaa vakuumissa, niin silloin ei kyllä kaikki ole kohdillaan.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Miksi persuilla ei ole firmoja?
Kuten vasemmisstolaisilla, esim. Sannalla MA\PI. Eikö ole aika erikoista?837101Persut hommasivat Suomeen 35 000 pientä lasta v. 2015
Onko Riikka Purra nyt tavoittelemassa tätä samaa historiallista persujen utopiaa? Purram kaksinaamaisessa pelissä vaadit267053Purran tuhoja tuskin saadaan koskaan korjatuksikaan
Purra on aiheuttanut Suomen taloudelle karmaisevat tuhot. Sen lisäksi Purra on ajanut myös suuren osan Suomen kansasta k1096168Persujen kaksoisstandardit: Räsäsen uhkailu paha, Virran uhkailu hyvä
Tässä taas nähdään kuinka kaksinaamaista porukkaa persut ovat. Mitäs persut tähän?455404Miksette persut irtisanoudu Kirkin lausunnoista?
Kirkhän muun muassa vaati raiskattuja naisia pidättäytymään abortista ja vaimoja alistumaan aviomiestensä tahtoon. Mik845238Demarikultin uhri kertoo
Demarikultin uhri kertoo: “En saanut mennä edes suihkuun ilman lupaa” – Seksuaalisen hyväksikäytön uhri kertoo vuosistaa635205Miksi vasemmistolaiset eivät omista yhtään firmaa?
Vasemmistolaiset eivät omista yhtään firmaa joka työllistäisi ihmisiä. Miksi? No siksi, että jos vasemmistolainen perus405108Sanna valittiin Euroopan huonoimmaksi pääministeriksi
Sannan kaudella Suomi oli ainut maa missä bkt laski. Kannattaa huomata, että luvut valitsi Sannan huonoimmaksi. Ihmiset274595Purran vuoro kiihoittua Lepomäen sääristä
"Ulkoministeri Elina sanoo, ettei muuta pukeutumistaan sen mukaan, kenet tapaa, ja että hän ei suostuisi peittämään kasv163467Vasemmistolaiset paskat eivät nousseet seisomaan kun Akaan kaupunginvaltuusto
vietti hiljaisen hetken Charlie Kirkin muistoksi https://www.aamulehti.fi/uutiset/art-2000011523016.html3003390