Kaljat on loppu

Kuulema kaljat lopetetaan söndiksinä kokonaan.


(reps)
10108
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 10

Vanhimmat

Kun ei saa söndiksenä bisseä niin voi mennä joulukirkkoon.


(reps)

Äänestä
  • Eli mä olen ottanut varaslähdön kieltolakialoitteessa.



    (reps)

    Äänestä

Kaikki rajoitukset mitä täällä Suomessa on, johtuu sinusta ja jos kaltaisesi saadaan jollain (mitä epäilen) tavoin palstakelpoisiksi, niin olen valmis viettämään vaikka 2 selvää päivää viikossa.

Äänestä

Demareiden Susanna Huovinen on nainen paikallaan.

Koskaan aiemmin ei ole tullut mieleen, että voisi vaihtaa kepulin aahan ja tilata sitä lava- ja pakettiautokaupalla Virosta.

Mieli tekisi ja lompakko kestäisi juoda baarissakin, mutta eihän valtiovaltaa voi vastustaa...

Äänestä

Perusta kotipanimo :P

Äänestä

Söndis on vapaapäivä. Jos juominen käy työstä niin voi pitää "pekkasen" eli valtion tarjoaman vaparin siitä touhusta sunnuntaisin.

Ihan mielenkiinnosta; miksi valtiota kiinnostaisi kieltää kaljanmyynti sunnuntaisin? Kenen etu se muka olisi? Siitä aiheutuvat hyödyt? Jos valtio muka huolestuu kansalaisten tinttaamisesta, niin voisiko ne miettiä niitä oikeita keinoja ja alkoholistien aiheuttamia todellisia menoeriä?

Meillä on kyl perinteet tähän. Jo viikingit puuttuivat toistensa juomiseen, humalahulluuskohtauksia alkoi olla liikaa. Siitä on säilynyt merkintöjä.

Äänestä

Ja just ny, ku maan talous o kural. Veroeurot ei kiinnosta päättäjii?

Äänestä
  • aiheutuneet haitat alkavat olla verotuloja suuremmat.

    siksi

    Mutta tämä keino ei ole toimiva.

    Suomalaisilla ei ole perinteitä itsehillintään päihteiden käytössä. Humalluttavaa juomaa tehdään vaikka hirven pissasta. Ja tämä ei ole vitsi. Tämä kansa ei opi sitä yhdessä yössä, alkoholiveron alentaminen oli täysi virhe. Me ollaan erilaisia.

    Asiaa pitäisi oikeasti hoitaa eikä vain pelleillä. Siellä- ltä valtiolla voisi olla verotuloja ja hyötyjä.

    Äänestä

  • Kalja on pahaa kirjoitti:

    aiheutuneet haitat alkavat olla verotuloja suuremmat.

    siksi

    Mutta tämä keino ei ole toimiva.

    Suomalaisilla ei ole perinteitä itsehillintään päihteiden käytössä. Humalluttavaa juomaa tehdään vaikka hirven pissasta. Ja tämä ei ole vitsi. Tämä kansa ei opi sitä yhdessä yössä, alkoholiveron alentaminen oli täysi virhe. Me ollaan erilaisia.

    Asiaa pitäisi oikeasti hoitaa eikä vain pelleillä. Siellä- ltä valtiolla voisi olla verotuloja ja hyötyjä.

    Tiedän ja röökin kans o sama jutska.

    Alkoholiveroo oli pakko alentaa, ku jengi kävi Virost noukkii juomat.

    Äänestä

  • määmy kirjoitti:

    Tiedän ja röökin kans o sama jutska.

    Alkoholiveroo oli pakko alentaa, ku jengi kävi Virost noukkii juomat.

    Ai niin se viinaralli. Ehkä siinä on jokin natural loss mikä valtion pitää hyväksyä verotulon menetyksessä. Ja laivayhtiöt tienaa kun porukat seilaa.

    Ruotsilla on kuulemma samanlainen viinaralli. Porukat hakee viinaa laivalta ja Tanskasta. Mitähän ne on kokeillu siihen? Sitäpaitsi ruotsalaiset dokaa ja räyhää ihan yhtälailla.

    Miinustelijalle tiedoksi: itsetehty olut on juotavaa, pullokalja on oksettavaa.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


Nasdaq kirjoitti:

Kuulema kaljat lopetetaan söndiksinä kokonaan.


(reps)

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu