Eli siis mitä lihaksia nyrkkeilysäkin takominen eniten harjoittaa ja kuinka tehokasta liikuntaa se on?
Kuinka tehokasta säkkinyrkkeily on?
13
3909
Vastaukset
- lifemocker
ainakin ihan saatanan kuuma siinä tulee... vaatii kestävyyttä
riippuu mitä tarkoitat tehokkuudella
- puntti 153/57
yläselkää se kai kehittää ja käsiä kaikenkaikkiaan, ainakin ojentajia. Ja mulla on kasvanu olkapäät kivaa vauhtia. Ja tottahan se jalkojakin kehittää, jos ottaa liikettä mukaan.. Itselläni heikonpuoleinen tasapaino, ni hanskojen hankkimisen jälkeen sekin on parantunut. (säkki ei lyö takaisin, mutta väistää se osaa...)
- EräsVain
Nyrkkeilyä valmentaneena, muutamia huomioita. Ennen kaikkea tuo riippuu siitä, osaatko lyödä teknisesti oikein vai et. 95%:a ihmisistä luulee osaavansa lyödä, enintään 5%:a osaa.
Teknisesti oikeaoppiset lyönnit lähtevät tosiasiallisesti jaloista ja voimakkaasta vartalon kierrosta, mihin verrattuna esimerkiksi käsien voimilla ei ole juurikaan väliä. Käsilihasten tehtävänä lyömisessä kun on oikeastaan vain ohjata iskua ja jalkojen sekä vartalon kierron tuottamaa voimaa oikeaan kohteeseen, iskun aikanahan käsi pidetään mahdollisimman rentona, jotta vartalolla liikkeelle lähetetty nyrkki liikkuu mahdollisimman nopeasti.Toki torjunnat perustuvat pitkälti käsilihasten toimintaan, mutta säkkiä takoessa et tietenkään torju. Kestävyyden (pystyt jatkamaan iskusarjoja) osalta myös hartiat ovat tärkeät, jotta pystyt kohdentamaan iskuja oikein. Ellet ole tekniikastasi varma, kannattaa katsoa mistä saisit sopivaa opetusta.
Yhtälailla, seikka jota ihmiset eivät tunnu aina ymmärtävän on se, että oikeaoppinen isku on äärettömän nopea ja nimenomaan isku, ei tönäisy. Säkin kanssa tuota on helppo testata. Kun lyöt isompaa säkkiä, jos säkki lähtee soutamaan iskuistasi ja heiluu laajassa kaaressa, et lyö vaan tönit. Tuossa tapauksessa, hanki apua tekniikan opettelemiseksi. Hyvä esimerkki ammattimiehen toiminnasta löytyy kun haet YouTubesta vaikkapa Iron Mike Tyson Heavy Bag (säkki toki soutaa osassa noista klipeistä, koska se on tönäisty liikkeelle liikkuvan maalin saamiseksi).
Vastaavasti voit päätellä tekniikkaasi myös äänen perusteella. Isku pamahtaa osuessaan kunnolla, tönäisy ei.
Tehokkuuden osalta, jos tarkoitat yleistä kuntoa, nyrkkeily ja tietenkin säkinkin hakkaaminen parantaa aerobista kuntoa varsin nopeasti. Tosin, harjoitushan on usein intervallimaista erätauoista johtuen. Asiaan liittyen lukemattomia sykekäyriä tutkineena, enemmän treenanneilla käyrät ovat usein sen luontoisia, että ne ampuvat yllättävän nopeasti yllättävän ylös sykkeen ollessa 170-180 erien alussa, mutta minuutin erätauon aikana syke sitten putoaa tasolla 80-90. Veikkaisin, ja siis nimenomaan veikkaan, että esimerkiksi pidemmän matkan juoksijoilla käyrät ovat loivempia.
Kalorinkulutuksen osalta voit katsoa tuota erilaisita laskureista. Karkeasti, kalorinkulutus aikayksikköä kohti on about 10%:n haarukalla samoissa, kuin juostessa n. 15 km/h vauhtia (eli 3000 m cooper-vauhtia).- EräsVain
Ja vastaus lihaksiin. Eniten jalkojen, lantion ja yleensä vartalon lihaksia. Kestävyyden osalta paljon kyös hartioita. Kuitenkin harjoitus on eniten lunteeltaan nopeuskestävyyttä, eikä se luonteenomaisesti kasvata merkittävästi kokoa. Kokoa jos haet, on järkevintä treenata painoilla siten, kuin tällä palstalla jatkuvasti ohjataan.
Kun tekniikka alkaa oleen kohillaan, ni se harjoittaa eniten niska ja hartiaseudun lihaksistoa sekä keskivartalon lihaksistoa. Vielä kun lisää potkut mukaan, ni tulee pakarat ja reidetkin mukaan.
Ja olettaen, että tempo on vähintäänkin kohtuullinen ja että sitä säkkiä OIKEASTI LYÖDÄÄN, eikä vaan tönitä, ni myös hapenotto paranee kun hengitystekniikkaan joutuu kiinnittämään huomiota.
Eli varsin tehokasta on. Auttaa muuten myös niska ja hartiaseudun jumiutumisiin. ;)- tuirpiin vaan
Tässä on jo tullut asiallisia vastauksia. Eräs tekijä vielä: Mätkiminen (säkkiä, lapsia ym.) vahvistaa käsivarren luustoa. Niin että sitten kun kaadut (juovuspäissäsi?) et niin herkästi katko käsiäsi. Tehokkaampaa ilman hanskoja.
Jos nyt kuitenkin pidettäs ne hanskat kädessä. Kädessä on sellanen määrä pieniä luita, jotka helposti menevät rikki jos vahingossa lyö väärin.
- turpiin vaan
Jonizille: Asiallinen huomautus!
- EräsVain
Tuo on itseasiassa mielenkiintoinen pointti, sillä sitomaton (siis nyrkkeilyssä käytettäviin käsisiteisiin sitomaton) ihmisen käsi ei todellakaan kestä lähellekään samaa iskuvoimaa, jonka sitominen taas mahdollistaa. Siteisiin vedetyssä kädessä kun luut tukevat toisiaan, käsi ei hajoa niin helposti. Antiikin gladiaattoreiden siteisiin laitettuja käsiä kuvaavat kuvat kuvannevatkin usein tuota, ei sitä, että siteisiin olisi liitetty lasinsiruja yms. (tai kuka noista tietää loppujen lopuksi...).
EräsVain kirjoitti:
Tuo on itseasiassa mielenkiintoinen pointti, sillä sitomaton (siis nyrkkeilyssä käytettäviin käsisiteisiin sitomaton) ihmisen käsi ei todellakaan kestä lähellekään samaa iskuvoimaa, jonka sitominen taas mahdollistaa. Siteisiin vedetyssä kädessä kun luut tukevat toisiaan, käsi ei hajoa niin helposti. Antiikin gladiaattoreiden siteisiin laitettuja käsiä kuvaavat kuvat kuvannevatkin usein tuota, ei sitä, että siteisiin olisi liitetty lasinsiruja yms. (tai kuka noista tietää loppujen lopuksi...).
Puhumattakaan siitä, että ei ne ammattilaisetkaan turhaan käsiään suojaa.
- fdfsdfssdvc
Loistavaa kuntoilua kunhan muistaa ettei säkkiä tarvitse hakata täysiä siinä toivossa, että vieressä olevat pitävät sinua kovana jätkänä. Napakan nopeat iskut, joita ei tarvitse aina saattaa loppuun ja paljon liikettä niin varmasti syke nousee, kunto kohenee ja kädet eivät mene rikki, mutta tekniikka alkaa tulla tutuksi.
- hgg455
nyrkkeisäkillä ei lihakset kasva vaan kestävyys sekä lyöntiin tarvittava refleksi nopeus jota suurin osa ei ymmärrä. ei nyrkeiliä oikeasti olekkaan kovin lihaksikkaita vaan heiltä löytyy tätä kyseistänopeutta ja kestävyyttä
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 1311746
Miksköhän mä oon tuolla
Joskus antanut ymmärtää että olisin sun rinnoista pelkästään kiinnostunut 😂😁🤭 ja sä säikähdit että koskisin ilman lup161452Heti kun luomisen motiivi tuli esiin - se haisi RAAMATULLISELTA TARINALTA ISOISÄSTÄ, JOLLA ON PARTA
Pinnalliset käsitykset korkeammasta Todellisuudesta Heti kun luomisen motiivi tuli esiin - se haisi RAAMATULLISELTA TAR3291012- 611000
J miehestä oikeaa
Nimeä ei voi tänne julkaista mutta kannattaa olla varuillaan jos ”aistit” auki t nainen90874- 66851
- 1770
- 46751
Kysyit firman bileissä..
.. että tulisinko luoksesi yöksi... Oliko se vain heitto. Mitäs jos olisin tullut? Naiselta9681Miksi Suomessa uskotaan Usan kanssa tehtyihin sopimuksiin
Kaikki viestit Usan suunnasta on ollut jo pitkän aikaa sen kaltainen että muiden liittolaismaidenkin sotilaallista autta62668