juu tälläistä olen monet kerrat miettinyt että kun uimahallissa näkee näitä ihan urheilu uimareita jotka tulee uima seurana sinne niin mistä tämä johtuu että aika usein miltein aina niin kundit ovat valtavan pitkään suihkussa mutta he eivät käy saunomassa olenkaan ja sitten toinen asia mitä oen miettinyt että kun he menevät uimahallin altaan puolee niin heillä on pyyhe mukana sielä ?
omasta mielenkiinosta haluaisin tietää ?
1
227
Vastaukset
Suihkussa makaamiseen en osaa oikein kommentoida. Osalla tuossa varmastikin vähän sosiaalistakin puolta: Kun altaalle mennään, niin sitten lämmitellään ja valmistaudutaan treeniin, mutta suihkussa ollaan ikään kuin vielä "vapaalla" ja jutustellaan.
Saunomisen osalta vastaus on helppo: Ennen harjoitusta saunomisesta ei ole mitään etua, päinvastoin korkeintaan haittaa jos käydään hikoilemassa ennen rankempaa treeniä. Kilpatreenissä hikoilee kyllä ihan siellä altaassakin.
Pyyhkeen mukaan otto vaihtelee. Jos uimarit käyvät ensin peseytymässä ja sitten lämmittelevät ja venyttelevät, niin tuo "kuivilla" tehty verryttely on huomattavan paljon mukavampaa, kun iho on kuiva. (Veden haihtuminen iholta vie jonkin verran lämpöä, joten iho märkänä tulee nopeasti kylmä.) Suomen kielen sana "lämmittely" on sikäli harhaanjohtava, että urheilijan lämmittelyn tavoitteena ei ole ruumiinlämmön nostaminen, vaan aineenvaihdunnan käynnistäminen. Tämä on olennaista varsinkin silloin, jos allasajasta on pulaa ja melkein heti altaaseen hypättyä lähdetään runtaamaan vähän kovemmilla tehoilla. Osalla voi lisäksi olla harjoituksissa osioita, joissa ollaan pois altaasta (esimerkiksi harjoitellessa starttia). Tällöin pyyhe on hyvä olla mukana samasta syystä (ja ehkä vähän lämmikkeeksikin).
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Maatalous- ja yritystuet pois, työeläkevaroilla valtion velka pois
Suomi saadaan eheytettyä kädenkäänteessä, kun uskalletaan tehdä rohkeita ratkaisuja. Maatalous- ja yritystuet ovat hait162958- 392557
Mies mä oon ihan helppo
Miehelle johon oon ihastunut. Olen harvoin ihastunut, mutta suhun olen. Ei tarvitse kuin pyytää, niin...381423- 841340
- 631231
Mies olen aika erakko nykyään
Vanhentunutkin olen muutamana viime vuonna parikyt vuotta. Kun en ennenkään kelvannut, niin tuskin nytkään kelpaan. Lisä40979Lavroville taitaa olla jo ikkuna raollaan?
Lavrovin syytä välttää korkeita paikkoja ja ikkunoiden läheisyyttä.Ettei vain keikahda ikkunasta pihalle.124883- 32796
Ylen johdon hulppeat bonukset alkavat taas
Suora kopio Iltalehdestä: "Asiasta kertoo Iltalehdelle Ylen hallituksen puheenjohtaja Matti Apunen. Mitä tulospalkkioi27645Skenaario
Elämä ja kuolema ovat merkillisin nyytti olevaisuutta. Mutta kun kumpaakaan ei ole, syntyy lapsuksia, joita korjaamaan59611