juu tälläistä olen monet kerrat miettinyt että kun uimahallissa näkee näitä ihan urheilu uimareita jotka tulee uima seurana sinne niin mistä tämä johtuu että aika usein miltein aina niin kundit ovat valtavan pitkään suihkussa mutta he eivät käy saunomassa olenkaan ja sitten toinen asia mitä oen miettinyt että kun he menevät uimahallin altaan puolee niin heillä on pyyhe mukana sielä ?
omasta mielenkiinosta haluaisin tietää ?
1
220
Vastaukset
Suihkussa makaamiseen en osaa oikein kommentoida. Osalla tuossa varmastikin vähän sosiaalistakin puolta: Kun altaalle mennään, niin sitten lämmitellään ja valmistaudutaan treeniin, mutta suihkussa ollaan ikään kuin vielä "vapaalla" ja jutustellaan.
Saunomisen osalta vastaus on helppo: Ennen harjoitusta saunomisesta ei ole mitään etua, päinvastoin korkeintaan haittaa jos käydään hikoilemassa ennen rankempaa treeniä. Kilpatreenissä hikoilee kyllä ihan siellä altaassakin.
Pyyhkeen mukaan otto vaihtelee. Jos uimarit käyvät ensin peseytymässä ja sitten lämmittelevät ja venyttelevät, niin tuo "kuivilla" tehty verryttely on huomattavan paljon mukavampaa, kun iho on kuiva. (Veden haihtuminen iholta vie jonkin verran lämpöä, joten iho märkänä tulee nopeasti kylmä.) Suomen kielen sana "lämmittely" on sikäli harhaanjohtava, että urheilijan lämmittelyn tavoitteena ei ole ruumiinlämmön nostaminen, vaan aineenvaihdunnan käynnistäminen. Tämä on olennaista varsinkin silloin, jos allasajasta on pulaa ja melkein heti altaaseen hypättyä lähdetään runtaamaan vähän kovemmilla tehoilla. Osalla voi lisäksi olla harjoituksissa osioita, joissa ollaan pois altaasta (esimerkiksi harjoitellessa starttia). Tällöin pyyhe on hyvä olla mukana samasta syystä (ja ehkä vähän lämmikkeeksikin).
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Ikävöin sinua kokoyön!
En halua odottaa, että voisin näyttää sinulle kuinka paljon rakastan sinua. Toivon, että uskot, että olen varsin hullun694879KALAJOEN UIMAVALVONTA
https://www.kalajokiseutu.fi/artikkeli/ei-tulisi-mieleenkaan-jattaa-pienta-yksinaan-hiekkasarkkien-valvomattomalla-uimar1923820- 1883571
Kadonnut poika hukkunut lietteeseen mitä kalajoella nyt on?
Jätelautta ajautunut merelle ja lapsi uponnut jätelautan alle?783249Jos sinä olisit pyrkimässä elämääni takaisin
Arvelisin sen johtuvan siitä, että olisit taas polttanut jonkun sillan takanasi. Ei taida löytyä enää kyliltä naista, jo502979- 252004
- 241951
- 1821804
- 301696
- 431395